Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. októbra 2012 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Seniori a tvorba nových pracovných miest

BRATISLAVA 15. októbra – Dňa 16. októbra 2012 sa o 10. hod. vo veľkej zasadačke Domu novinárov, Župné námestie 7 v Bratislave uskutoční spoločná tlačová beseda Inštitútu zamestnanosti (IZ) a Inštitútu pre výskum sociálno – ekonomických rizík a alternatív (IVRA).
Starnutie populácie má vplyv na verejné financie, ale zároveň je aj príležitosť na zlepšenie ekonomickej situácie na trhu práce. V kontexte striebornej ekonomiky je práve dlhodobá starostlivosť o sociálne odkázaných občanov významným a vzhľadom na budúcnosť relevantným faktorom zamestnanosti.
Vláda SR a aj zástupcovia MPSVaR opakovane deklarovali úmysel podpory zotrvania prijímateľov sociálnych služieb v prirodzenom, domácom prostredí. Takisto argumentovali znížením tlaku na kapacity zariadení pre seniorov a tým aj finančného tlaku na zriaďovateľov, najmä verejných, ktorými sú mestá, obce a VÚC. Aj napriek niekoľkoročným proklamáciám je v poradovníkoch čakateľov na poskytovanie starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb zaradených viac ako 4 600 osôb. V praxi takto nárok na sociálnu službu už niekoľko rokov zostáva iba vo verbálnej rovine.
Európsky parlament 6. júla 2011 prijal uznesenie, záväzné pre členské štáty EÚ, podľa ktorého aj sociálne služby práve tak ako školstvo sú službami verejného záujmu štátu. Štát preto musí opätovne prevziať svoje základné úlohy, ktoré má plniť aj v oblasti sociálnych služieb. Mal by byť garantom zákonom deklarovaného práva odkázanej osoby na sociálnu službu s podporou zotrvania v domácom prostredí.
Navrhujeme, aby v zmysle vyhlásení o podpore zotrvania prijímateľov sociálnych služieb v prirodzenom, domácom prostredí a v záujme vyriešenia situácie pre vyše 4 600 sociálne odkázaných občanov odsunutých do pozície „čakateľov“ bola v rámci Európskeho sociálneho fondu otvorená kapitola pre zamestnávanie osôb, ktoré by zabezpečovali sociálne služby v domácom prostredí.

Michal Páleník za Inštitút zamestnanosti a
Martin Halás za Inštitút pre výskum sociálno – ekonomických rizík a alternatív

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;bl

K téme

Grantová výzva Henkel Slovensko seniorom pozná víťazov ceny za inovatívnosť Nadácia Henkel Slovensko podporí festival Kým žiješ, tancuj, ktorý robí život seniorov krajším

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.