Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

SAV: Pripravuje druhý ročník Akadémie rómskych štúdií

BRATISLAVA 6. novembra (SITA) – Počas 2. ročníka Akadémie rómskych štúdií, ktorý sa uskutoční 9. až 11. novembra v Bratislave, sa budú môcť záujemcovia zúčastniť na niekoľkých verejných prednáškach o aktuálnych trendoch v oblasti rómskych štúdii v Čechách a na Slovensku, ale aj kurzu rómskeho jazyka. Ako agentúru SITA informovala riaditeľka Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied (SAV) Tatiana Podolinská, ústav tento projekt realizuje už druhýkrát pod záštitou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku v rámci Týždňa vedy a techniky. Podujatie sa uskutoční v priestoroch Kancelárie verejného ochrancu práv na Grösslingovej ulici 35 v Bratislave.
Prvý deň Akadémie rómskych štúdií, v stredu 9. novembra, budú záujemcom prednášať odborníci – romisti zo Slovenska aj z Čiech. Problematike mýtov o zdraví Rómov sa budú venovať Andrea Madarasová Gecková a Andrej Belák z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, o nevhodnom testovaní sociokultúrne znevýhodnených detí porozpráva Jan Širůček z Masarykovej univerzity v Brne. Zdeněk Uherek z Etnologického ústavu Akademie věd (AV) Českej republiky priblíži problematiku migrácie Rómov, Arne Mann z Ústavu etnológie SAV porozpráva o prenasledovaní a vyvražďovaní Rómov počas druhej svetovej vojny.
Vo štvrtok 10. a v piatok 11. novembra sa uskutoční intenzívny kurz rómskeho jazyka pre verejnosť, ktorý je určený začiatočníkom a mierne pokročilým. Kurz budú viesť lingvisti a pedagógovia vyučujúci rómčinu. Na kurze rómskeho jazyka sa však môže zúčastniť len obmedzený počet ľudí, záujemcovia sa preto musia zaregistrovať online. Registračný formulár sa nachádza na webovej stránke Ústavu etnológie SAV. Znalosť rómskeho jazyka je „jedným z kľúčových predpokladov pre hlbšie porozumenie Rómov,“ dodala na záver Podolinská.

mt;di

K téme

Objavte Poloniny Pozor na stres v práci: Môže vám privodiť vážne zdravotné problémy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.