Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
92524_p126566 s 676x451.jpg
13. marca 2020 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Samočistiace vypínače chránia pred infekciami

13.3.2020 – Vedeli ste, že vypínače a zásuvky môžu aktívne prispievať k väčšej domácej hygiene? Produktový rad Merten od Schneider Electric má povrchovú úpravu s aktívnymi iónmi striebra, ktoré ničia mikróby.

V domácnosti existujú miesta, na ktoré pri upratovaní príliš nemyslíme. Neuvedomujeme si, koľko mikroorganizmov na nich môže žiť. Jedným z takýchto miest sú vypínače a zásuvky. Povrch vypínača je jedna z prvých vecí, na ktorú siahame  po príchode domov. Spravidla hneď po kľučke na dverách. Čím je vypínač starší, tým je jeho povrch opotrebovanejší. Vo vzniknutých škárach a škrabancoch sa baktériám veľmi dobre darí, pretože sa majú kde uchytiť. Neustály kontakt s týmto semenišťom choroboplodných zárodkov zdraviu určite  neprospieva. Najväčšie nebezpečenstvo predstavujú vypínače, na ktoré siahame mokrými alebo spotenými prstami, teda v kúpeľni alebo kuchyni.

Strieborný strážca

Ako sa pred týmito neželanými nájomníkmi brániť? Vypínače Merten M-Smart a M-Plan, ako aj zásuvky System M, sú vyrobené z plastu so špeciálnym povrchom Active, ktorý obsahuje kladne nabité ióny striebra. S nimi sa mikroorganizmy, ktoré majú záporný náboj, príliš nemusia. Striebro tak spoľahlivo ničí väčšinu choroboplodných zárodkov. Na rozdiel od dezinfekčných prostriedkov ióny striebra zabraňujú aj ďalšiemu množeniu odolných mikróbov. S postupujúcim časom sa znižuje ich početnosť, až vymiznú úplne. Po ôsmich hodinách prežíva na povrchu vypínačov a zásuviek približne päťkrát menej mikroorganizmov a po dvadsiatichštyroch  hodinách žiadne.

Vedecké dôkazy

Vysokú antimikrobiálnu účinnosť iónov striebra potvrdili viaceré renomované inštitúcie, ako je Ústav medicíny a mokrobiológie v Miláne, Švédsky inštitút pre potraviny a biotechnológie v Göteborgu,  Lawlabs v Birminghame alebo Ústav mikrobiológie a epidemiológie v Pekingu, takže žiaden strach, nejde o zavádzajúcu reklamu. Preukázalo sa, že ióny striebra dokážu vyhubiť až 99,9 percenta baktérií, ktoré spôsobujú niektoré vážne ochorenia, napríklad zápal močových ciest, zápal stredného ucha, hnačky, zažívacie ťažkosti, kvasinkové infekcie či tuberkulózu. Opatrnosti nie je nikdy nazvyš, čo sa potvrdzuje aj teraz, keď mnohé krajiny z celého sveta zápasia s epidémiou koronavírusu.

Trvalá ochrana

Vypínače a zásuvky Merten s povrchom Active majú jednoduchý lineárny dizajn s ľadovo bielym odtieňom. Predstavujú základný rad prístrojov, ktoré nachádzajú uplatnenie nielen v domácnosti, ale v širokom spektre interiérov vrátane hotelov, reštaurácií, škôl, nemocníc, letísk, staníc, kancelárskych budov a podobne, čiže na miestach, ktoré sa vyznačujú vysokou koncentráciou ľudí, kde je zvýšené riziko šírenia mikróbov. Poskytujú pred nimi trvalú ochranu, keďže antimikrobiálny efekt si zachovávajú po celú dobu používania. Striebro sa nezmyje ani neohmatá. Predovšetkým však ióny striebra nemajú vedľajšie účinky na ľudský organizmus a nezaťažujú ani životné prostredie.

Viac informácii nájdete na www.se.com/sk alebo https://bit.ly/2QabBgN

Informačný servis

K téme

Internet vecí dokáže ľuďom ušetriť až 50 000 úkonov ročne Vypínač je ako korenie, dodá domácnosti správny šmrnc

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.