Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. augusta 2012 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

RTVS: Tematické vysielanie k výročiu SNP

BRATISLAVA 27. augusta – Rozhlas a televízia Slovenska si pripomenie výročie Slovenského národného povstania v stredu 29. augusta 2012 tematickým vysielaním na svojich programových službách Jednotka, Dvojka, Rádio Slovensko, Rádio Regina, Rádio Devín, Radio Slovakia International a Rádio Patria.
Jednotka odvysiela v stredu o 12.45 hod. filmovú drámu režiséra Paľa Bielika z obdobia Slovenského národného povstania Vlčie diery a o 14.45 snímku Nedodržaný sľub – skutočný príbeh židovského chlapca Martina Friedmanna – Petráška, na pozadí ktorého sa odvíjajú politicko-spoločenské zmeny vo vojnovom Slovensku a povojnovom Československu.
Dvojka uvedie o 9.10 hod. televíznu inscenáciu Seminárna práca – príbeh z vysokoškolského prostredia, kde na pozadí témy spracovania seminárnej práce o SNP dôjde ku konfrontácii troch generácií. Dokumentárny film Slovenské národné povstanie 1944 režiséra Dušana Hudeca hľadá odpoveď na otázku, ako samotní Slováci vnímajú túto historickú udalosť v rámci svojich dejín. Dokument, ktorí bol ocenený tvorivou prémiou za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu IGRIC 2010, vysielame o desiatej hodine. Filmovú adaptáciu novely Ladislava Ťažkého z obdobia SNP V páse zlomená odvysiela Dvojka o 14.40. Dokument Povstaleckí generáli, v ktorom sa jeho autor snažil objektívne prehodnotiť politickú činnosť a odbojové aktivity generálov Slovenského štátu: Jána Goliana a Rudolfa Viesta, je na programe o 15.50 hod. O 16.20 odvysielame druhú časť prepisu románovej trilógie Vladimíra Mináča Generácia: Živí a mŕtvi. Vojak bez zbrane je dokumentárny film o JUDr. Antonovi Ivanovi Székelym, ktorý bol počas druhej svetovej vojny jediným oficiálnym fotografom Slovenského národného povstania. Tento absolventský film Jána Hábera uvedieme na Dvojke o 17.35. Tematické vysielanie k výročiu SNP na Dvojke uzavrieme o 19.55 hod. dokumentárnym filmom Kameramani v SNP s množstvom autentických záberov zo slovenských reálií povstaleckých dní.

Rádio Slovensko
Nočná pyramída
28. 8. 2012 : 22.17 – 00.00
28. augusta, v predvečer výročia SNP, sa bude Lýdia Mrázová v Nočnej pyramíde (od 22.17 hod) rozprávať s Gejzom Petríkom o pamätníkoch, ktoré sme postavili hrdinom tejto významnej udalosti v našich dejinách. Poslucháči sa dozvedia, ako vznikli, aké sú ich osudy, čo symbolizujú i kto sa o ne stará.

Dobré ráno, Slovensko!
29. 8. 2012 : 05.00 – 09.00
Priamych účastníkov SNP je stále menej, rôznia sa aj názory na jeho význam. Ako si vy pripomínate tento sviatok? Boli ste na nejakom pamätnom mieste, zaujímali ste sa o to, kto s kým a proti komu vlastne v auguste 1944 na slovenskom území bojoval? Aj o tom sa s vami bude v stredu ráno rozprávať Roman Bomboš v programe Dobré ráno, Slovensko.
O 12.27 hod. sa Soňa Gyarfášová pozrie na povstanie a jeho ideály.

K veci
29. 8. 2012 : 18.30
Čo robíme dnes pre to, aby nehynúca pamiatka na ľudí, ktorí bojovali proti fašizmu, zostala zachovaná? Miroslav Minár bude v relácii K veci so svojimi hosťami diskutovať o budúcnosti odkazu SNP.

Téma na večer
29. 8. 2012 : 20.05 – 22.00
Kedysi to boli pre deti hrdinovia, dnes sa pomaly strácajú v záplave komiksových superhrdinov… Sú odsúdení upadnúť do zabudnutia? Alebo existujú spôsoby, ako partizánov priblížiť dnešnej mladej generácii? Ivana Ilgová sa bude rozprávať s mladým fotografom, pre ktorého sú partizáni najväčší hrdinovia.

Nočná pyramída
29. 8. 2012 : 22.17 – 00.00
Naša história v pamäti národa. Má dôležité miesto? V súvislosti s históriou totiž zvykneme často používať okrídlenú vetu, že tam, kde niet poznania minulosti, niet ani budúcnosti. Prečo je to tak a čo všetko vplýva na to, aby sme vlastnú históriu spoznávali prirodzene, bez nútených prívlastkov či formálnych gest, sa pokúsi zodpovedať historička Daniela Baranová spolu s moderátorkou Nočnej pyramídy Janou Kršňákovou.

Rádio Regina
Magazín
29. 8. 2012 : 10.05 – 11.00
V rámci Magazínu Rádia Regina prinesieme priamy prenos z Múzea SNP v Banskej Bystrici. S hosťami, historikmi Stanislavom Mičevom a Jánom Stanislavom a zástupcami vojakov ocenených ministerstvom obrany budeme hovoriť práve o účasti vojakov v povstaní. Prenos redakčne pripravila Jozefína Mikovínyová.
Sylvia Hoffmanová z banskobystrického štúdia Reginy priblíži poslucháčom príbeh obelisku na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Z archívnych nahrávok sa tiež dozviete o otvorení Pamätníka SNP. Bratislavská Regina predstaví povstalecké mestá a mestečká západného Slovenska. Poslucháči spoznajú Bánovce nad Bebravou, Skýcov a ďalšie miesta, na ktorých prebiehalo povstanie. Košické štúdio Reginy sa vydá od Devína po Duklu po červenej značke. Kadiaľ vedie táto najdlhšia turistická trasa na Slovensku a ktoré povstalecké miesta zahŕňa? Taktiež sa bude diskutovať s historikmi o bielych miestach v mapovaní Slovenského národného povstania.

Rádio Devín
29. 8. 2012 : 16.00
V deň výročia SNP Rádio Devín uvedie pásmo Ondreja Laciaka Rozhlas a povstanie.
Mozaika storočia (Slovenské národné povstanie)

29. 8. 2012 : 19.05
Dokument Táne Kusej o tom, ako sme prežívali zlomové okamihy našej nedávnej minulosti.

Vladimír Mináč: Smrť chodí po horách
29. 8. 2012 : 20.00
Pri príležitosti výročia Slovenského národného povstania si môžete vypočuť rozhlasovú adaptáciu románu Vladimíra Mináča Smrť chodí po horách, ktorú vyrobil Československý rozhlas v roku 1980.

30. 8. 2012 : 15.00
Na Rádiu Devín vám aj po sviatočnom dni v popoludňajšom vysielaní ponúkame pásmo autora Emila Benčíka – Partizánskym chodníkom.

Radio Slovakia International
Téme Slovenského národného povstania sa budú venovať aj naši redaktori z Radia Slovakia International.
Irina Sečíková z Ruskej sekcie o 15.00 hod. pripraví do vysielania reportáž o výročí SNP.
Katarína Richeterová z Anglickej sekcie pripravila o 16.00 hod. reláciu o generálovi Antonovi Petrákovi, jedinom Slovákovi, ktorému bol udelený Rad britského impéria.
O 16.30 hod. budeme spomínať na Kalište – zaniknutú obec, ktorú na jar roku 1945 spustošili nacistickí vojaci.
O 17.30 hod. sa Ingrid Slaninková z Krajanskej sekcie pozrie na Slovenské národné povstanie očami pamätníkov.
Tému francúzskych účastníkov SNP spracovala Zuzana Borovská z Francúzskej sekcie a poslucháči si ju budú môcť vypočuť o 19.00 hod.

Rádio Patria si výročie SNP pripomenie v rámci prúdového vysielania tematickými príspevkami.

Mgr. Richard Šümeghy
Hovorca Rozhlasu a televízie Slovenska

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx;bl

K téme

17. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka má svojich víťazov Orange Podcast roka 2024 predstavuje nové súťažné kategórie, partnerov aj porotu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.