Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. septembra 2013 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

RTVS: Svetový deň hudby na Rádiu Devín už v utorok 1. októbra

BRATISLAVA 30. septembra – Medzinárodný deň hudby bol vyhlásený v roku 1974 a je podporovaný organizáciou UNESCO a Medzinárodnou hudobnou radou (IMC). Cieľom je propagovať a lepšie poznať hudobné umenie, podporovať mier a priateľstvo medzi národmi a vzájomné uznávať estetické hodnoty. Na čo sa teda môžu poslucháči Rádia Devín počas tohto významného dňa tešiť?

Dopoludnie:

6:00 – 6:10

Verše – Štyri piesne pre bas a klavír na verše Vojtecha Mihálika – spievané verše.

7:00 – 9:00

Ranné ladenie – hosťom bude slovenský violončelista Eugen Prochác, ktorý je v ten deň sólistom festivalového koncertného večera na 49. ročníku BHS.

Ranníček – Beáta Panáková: Malé rozprávky o veľkom hudobníkovi: Rytier zlatej ostrohy – Príbeh o Wolfgangovi Amadeovi Mozartovi.

9:00 – 10:30

Ars musica – bude patriť atypickým verziám slávnych diel slávnych skladateľov, najmä Ludwiga van Beethovena a Edvarda Hagerupa Griega.

11:05 – 11:15

Esej – Hermann Hesse/Magda Takáčová: Gertrúda. Fragment z románu „o moci hudby a sile lásky“ – úryvok z „hudobného“ románu Hesseho.

11.30 – 12.00

Poviedka – Vincent Šikula: Pre lesný roh – Poviedka inšpirovaná spisovateľovým osobným príbehom spätým s hudbou.

Popoludnie:

14:30 – 16:00

Popoludnie na Devíne – hosťom bude šéfdirigent SOSR Mario Košik, ktorý predstaví nadchádzajúci cyklus abonentných koncertov SOSR a aktuálne štúdiové nahrávky realizované na pôde Slovenského rozhlasu.

Verše – Publius Ovidius Naso: Hudba a poézia

16:05 – 16:30

Jazzovinky – s aktuálnymi albumami formácií CPR Electrio a Moonlight Breakfast.

17:00 – 17:30

Hudba z mesta – Varšava a Atom String Quartet. Je to jedno z mála sláčikových kvartet na svete, ktoré hrajú jazz.

17:35 – 18:30

Farby zvuku – Hudobný fíčer o podstate hudobného umenia. Zvuk a jeho rozličné frekvencie, trvanie, intenzita, farba. Ako sa z fyzikálnych veličín stáva hudobná výpoveď, estetika, znak, emócia, duch. O svete zvuku s tými, čo túto zvláštnu konkrétnu abstrakciu tvoria, tvarujú, selektujú a komponujú.

Večer:

19:00 – 21:00

Večer na tému 60. výročie Detského speváckeho zboru SRo – Hudobno-slovné pásmo so súčasným a bývalými dirigentmi zboru Adriánom Kokošom, Jankou Rychlou a Mariánom Vachom a hudobným skladateľom Jurajom Hatríkom, ktorého tvorba je úzko prepojená s rozhlasovým zborovým telesom. Rozprávanie o vzniku, histórii, pôsobení detského zboru na rozhlasovej pôde, ale aj slovenskej hudobnej scéne všeobecne.

21:00 – 22:30

Tri veľké slovenské hlasy – to je názov operného troj-recitálu popredných slovenských operných speváčok a speváka, ktorí pôsobia prevažne na zahraničných operných scénach – počnúc milánskou La Scalou a končiac Metropolitnou operou v New Yorku. Ponúkneme vám záznam z koncertov troch špičkových slovenských operných spevákov z cyklu „Veľké slovenské hlasy“. V operných áriách a piesňových cykloch sa predstavia: Adriana Kučerová (soprán), Jana Kurucová (mezzosoprán) a Pavol Bršlík (tenor).

Juraj Kadáš
PR manažér
Sekcia marketingu a komunikácie

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;mt

K téme

Orange Podcast roka 2024: Absolútnym víťazom sa stal opäť satirický podcast Piatoček Pro musica nostra Tyrnaviensi: Sedem dní, sedem výnimočných koncertov, sedem zaujímavých miest

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.