Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. augusta 2012 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

RTVS: RTVS si pripomenie sviatok Panny Márie Kráľovnej

BRATISLAVA 21. augusta – Pri príležitosti sviatku Panny Márie Kráľovnej odvysiela Rozhlas a televízia Slovenska v nedeľu 26. augusta 2012 o 10.00 hod. na Dvojke priamy prenos Slávnostnej sv. omše z pútnického miesta Studnička vo farnosti Nová Ves nad Žitavou. Slávnosti predsedá nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Koncelebrujú správca farnosti Mgr. Pavol Vaňo a vrábeľský dištriktuálny dekan Dr. Miloš Krasňanský.
Svätá omša je vyvrcholením Hlavnej mariánskej púte, ktorá sa na Studničke koná každoročne v nedeľu po sviatku Panny Márie Kráľovnej za účasti pútnikov zo širokého okolia. Sviatok pripomína, že Panna Mária je Matkou Kráľa všetkých kráľov, Božieho Syna – Ježiša Krista.
Pútnický areál Studnička sa nachádza v západnej časti novoveského chotára. V blízkosti lurdskej jaskyne vyviera prameň osviežujúcej vody, ktorý – podľa legendy – vytryskol v 19. storočí a pastierovi oviec ho ukázala Božia Matka držiaca za ruku dieťa. Nad prameňom tvoria živý chrám koruny troch líp a javora, ktoré ako prejav vďaky zasadil Jakub Remiš po prvej svetovej vojne, keď sa z ruského zajatia vrátili muži z obce. Veriaci navštevovali Studničku počas celého obdobia totalitného komunistického režimu a po jeho páde sa pričinili o ďalší rozvoj pútnického miesta.
Úcta k Panne Márii Kráľovnej siaha až do prvého tisícročia; pre celú cirkev ho ustanovil pápež Pius XII. v roku 1954 pri príležitosti stého výročia vyhlásenia dogmy o Nepoškvrnenom počatí Panny Márie.

Mgr. Richard Šümeghy
Hovorca Rozhlasu a televízie Slovenska

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx;mt

K téme

17. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka má svojich víťazov Orange Podcast roka 2024 predstavuje nové súťažné kategórie, partnerov aj porotu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.