Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. februára 2013 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

RTVS: Rigoletto z Metropolitnej opery na Rádiu Devín

BRATISLAVA 11. februára – Rádio Devín prinesie v sobotu 16. februára 2013 o 19.00 h svojim poslucháčom exkluzívny zážitok v podobe priameho prenosu z Metropolitnej opery v New Yorku. Na programe Operného večera je najnovšie naštudovanie opery Giuseppe Verdiho Rigoletto. V hlavných úlohách sa predstavia Željko Lučič, Diana Damrau, Piotr Beczala a slovenský basbarytonista Štefan Kocán. Verdiho tragický príbeh vášne, zrady a pomsty režijne spracoval Michael Mayer. Zbor a orchester Metropolitnej opery diriguje Michele Mariotti. Poslucháčov budú sprevádzať operní kritici Michaela Mojžišová a Pavel Unger.
Rigoletto je opera v troch dejstvách talianskeho skladateľa Giuseppe Verdiho na libreto Francesca Maria Piaveho podľa románu Kráľ sa zabáva od Victora Huga. Jej dej sa odohráva v 16. storočí v talianskej Mantove, avšak americký režisér Michael Mayer svoj debut na doskách Metropolitnej opery zasadil do prostredia Las Vegas v 60. rokoch 20. storočia.
Verdiho Rigoletto je príbehom zvrhlého vojvodu (Piotr Beczala), jeho dvorného šaša Rigoletta (Željko Lučič) a jeho krásnej dcéry Guildy, ktorú stvárnila nemecká koloratúrna sopranistka Diana Damrau. Pôvodný názov opery, La maledizione (Prekliatie), odkazuje na kliatbu uvrhnutú na vojvodu a Rigoletta dvoranom, ktorého dcéra sa stala ich obeťou. Prekliatie sa naplní v momente, keď sa Guilda zamiluje do vojvodu a v snahe zachrániť ho pred vrahmi najatými jej otcom obetuje svoj život. V úlohe nájomného zabijaka Sparafucileho sa predstaví vynikajúci slovenský basbarytonista Štefan Kocán, ktorý pravidelne účinkuje v Metropolitnej opere i na ďalších popredných operných scénach. Zbor a orchester Metropolitnej opery diriguje mladý, iba 33-ročný taliansky dirigent Michele Mariotti.
Priamym prenosom budú poslucháčov sprevádzať operní kritici Michaela Mojžišová a Pavel Unger. Rigoletta uvedie Rádio Devín v rámci relácie Operný večer, ktorá patrí medzi programové dominanty tretej rozhlasovej programovej služby RTVS.

Mgr. Richard Šümeghy
Hovorca Rozhlasu a televízie Slovenska

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ig;bl

K téme

17. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka má svojich víťazov Orange Podcast roka 2024 predstavuje nové súťažné kategórie, partnerov aj porotu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.