Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. septembra 2012 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

RTVS: Prvý slovensko-český film zažiaril na festivale Prix Italia

BRATISLAVA 21. septembra – Svetová katolícka asociácia pre komunikáciu SIGNIS, ktorá zastrešuje organizácie zo 140 krajín sveta, odovzdala tohtoročnú Špeciálnu cenu na Prix Italia 2012 koprodukčnému dokumentárnemu filmu RTVS Nickyho rodina. Táto cena sa udeľuje televíznemu programu, ktorý najlepšie prispieva k prezentácii hodnôt ľudskosti. Na 64. ročníku najstaršieho a najprestížnejšieho medzinárodného súťažného festivalu rozhlasových, televíznych a webových programov sa predstavilo 97 TV programov z celého sveta. Svoje najlepšie diela prihlásilo viac ako 90 súkromných a verejnoprávnych rozhlasových a televíznych spoločností z piatich kontinentov. 64. ročník festivalu Prix Italia sa slávnostne končí dnešným dňom, ceny budú víťazným snímkam odovzdávať v talianskom Turíne.
Koproducentom Nickyho rodiny, ktorého vznik finančne podporil Audiovizuálny fond, boli aj Česká televízia a TRIGON production. Nickyho rodina získala ocenenie spomedzi 97 súťažných filmov a je to po prvýkrát v histórii udeľovania ceny SIGNIS na tomto podujatí, čo ju získal film z českej, či slovenskej produkcie. Pre film Patrika Pašša a Mateja Mináča je to už 26. cena z vyše 70 absolvovaných festivalov vlani a v tomto roku, a to na všetkých kontinentoch sveta. V nedeľu 23. septembra sa snímka premieta na MFF Festroia v portugalskom Setúbale, kde súťaží v kategórii Človek a prostredie. O týždeň neskôr sa tvorcovia a hlavný protagonista, takmer 104-ročný Sir Winton stretnú v londýnskej BAFTA na odovzdávaní cien Medzinárodnej federácie televíznych archívov (FIAT/IFTA). Nickyho rodina sa dostala do finále troch nominovaných filmov na udelenie Výročnej ceny FIAT/IFTA za najlepšie využitie archívov v dokumentárnom filme.
Ďalší úspech tvorby RTVS na prestížnom festivale Prix Italia bol v kategórii dramatickej tvorby. Televízny film s názvom Obhliadka (Examination) z cyklu Filmoviedky postúpil do úzkeho výberu troch finalistov v sekcii série a seriály. Porota ocenila originalitu spracovania tejto série, ktorá zobrazuje príbeh jedného deja z rôznych uhlov pohľadu jeho postáv.

Pre viac informácií kontaktujte:
Barbora Hanzelová, PR manažérka Dvojky, tel.: 0918 919 931, e-mail: barbora.hanzelova@stv.sk

Richard Šümeghy
Hovorca Rozhlasu a televízie Slovenska

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx;nr

K téme

Orange Podcast roka 2024 predstavuje nové súťažné kategórie, partnerov aj porotu Noc nádejí sa už čoskoro opäť dotkne všetkých sŕdc

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.