Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. novembra 2012 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

RTVS: Poznáme víťazov festivalu rozhlasových hier PRIX EX AEQUO 2012

BRATISLAVA 16. novembra – Dnes večer vyvrcholil 9. ročník medzinárodného festivalu rozhlasových hier pre deti a mládež PRIX EX AEQUO 2012. Na slávnostnom ceremoniáli v Komornom štúdiu Slovenského rozhlasu sa odovzdávali ceny v dvoch kategóriách – rozhlasová hra pre deti a rozhlasová hra pre mládež.

Po vypočutí všetkých hier sa porota rozhodla v kategórii rozhlasových hier pre deti udeliť cenu dielu Môj pomarančovník (časť I. a III., autor José Mauro De Vasconcelos), ktorú adaptovala Hanna Bielawska-Adamik v réžii Teresy Tomczynskej z produkcie Poľského rozhlasu – kanál 1, Redakcia tvorby pre deti. Podľa hodnotenia poroty hra otvorene hovorí o bolesti a utrpení, o emóciách, ktoré skôr zakrývame, než by sme sa ich učili s deťmi spoločne prežívať. Aj keď hra zrejme nebola určená pre malého poslucháča, desaťročné dieťa môže byť vnútorne obohatené aj tým, že spoločne s hrdinom zažije krízové okamihy, ktoré mu môžu pomôcť v reálnom živote. Pôsobivosť podania príbehu bola umocnená výborne zvládnutou zvukovou a hudobnou realizáciou, ktoré sa podieľali na vytvorení autentickej atmosféry rozprávania.

Prix Ex Aequo za výnimočnú umeleckú realizáciu rozhlasovej hry pre deti dostáva za tvorivý nápad Anders Edgren, autor a producent rozhlasového seriálu pre deti Viera a bytosti, časť: Vodník, Švédska rozhlasová spoločnosť pre vzdelávacie programy. „Hra sprostredkováva detskému poslucháčovi švédsku mytológiu, ktorá nie je deťom dostatočne známa. Mytologický svet však nie je podávaný romantickým spôsobom. Nie je ani jedinou témou. Poslucháčsky pútavý je aj ilustračný príbeh huslistu. Uvedomujeme si, že toto ocenenie si rovnako zaslúži aj celý tvorivý tím,“ uviedla porota.

Zloženie poroty v kategórii rozhlasových hier pre deti:
Kadri Tiisel – predsedníčka, Estónsko
Kristina Žantovská – Česká republika
Timotea Vráblová – Slovensko.

Cenu Prix Ex Aequo za najlepšiu hru v kategórii rozhlasová hra pre mládež získalo dielo Tajomstvo Hattifnatov, autorky Lucie Cajchanovej, podľa novely Tove Janssonovej v réžii Ady Bergerovej z produkcie Švédskeho rozhlasu Štokholm. Od celkom prvej minúty tejto rozhlasovej hry sme unášaní do jej mimoriadneho sveta. Nielen vďaka literárnej kvalite predlohy, ale aj kvôli výbornej adaptácii, réžii, hudbe a hereckým výkonom môžeme vstúpiť do vesmíru plného zvukov a významov. Hoci príbeh nestráca nič na svojej rozprávkovosti, stáva sa metaforou moderného sveta. Podľa hodnotenia poroty sa tvorcom do necelých pätnástich minút podarilo vtesnať celú štruktúru príbehu vrátane zvratu, ktorý prináša posolstvo dôležité tak pre reálny ako aj nereálny svet. Členovia poroty označili hru za drobné majstrovské dielo.

Prix Ex Aequo za výnimočnú umeleckú realizáciu rozhlasovej hry pre mládež dostáva Mitja Vrhovnik-Smrekar za hudbu k rozhlasovej hre „Bez“ režisérky Mateji Koležnikovej z produkcie Slovinského rozhlasu. Porota sa rozhodla dať cenu skladateľovi za jeho veľkú a odvážnu prácu. „Na to, aby sme pritiahli mladých poslucháčov, musíme mať nielen dobrý príbeh napísaný v modernom každodennom jazyku, ale aj – ak nie predovšetkým – dobrú hudbu, nakoľko táto skupina poslucháčov je na ňu zvlášť citlivá. V rozhlasovej hre je hudba dôležitá podobne ako text. Hra Bez sa nám zdala aktuálna a živá aj vďaka súčasnej hudbe, ktorá jej dodávala dynamiku, rytmus a sviežosť,“ vyjadrila sa k hre porota.

Zloženie poroty v kategórii rozhlasových hier pre mládež
Zuzana Uličianska, predsedníčka – Slovensko
Katarzyna Hagmajer – Kwiatek – Poľsko
Irina Valchanova – Bulharsko

V rámci festivalu PRIX EX AEQUO 2012 bola udelená aj cena IBBY (Medzinárodná únia pre detskú knihu) za najlepšie rozhlasové spracovanie literárnej predlohy. Tú získala produkcia Chorvátskeho rozhlasu pod názvom Máš fejs? (fejs = chorvátsky slangový výraz pre facebook) autorky Jasminky Tihi Stepanić.

Na 9. ročníku medzinárodného festivalu rozhlasových hier pre deti a mládež PRIX EX AEQUO 2012, ktorý sa konal v budove Slovenského rozhlasu od 12. do 16. novembra 2012, súťažilo spolu 35 rozhlasových príspevkov. Na pôde Rozhlasu a televízie Slovenska sa spoločne stretli tvorcovia, aktívni a pridružení členovia Európskej vysielacej únie (EBU) zo 14 krajín (Slovensko, ČR, Chorvátsko, Nemecko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Rusko, Srbsko, Slovinsko, Ukrajina, Švédsko, Veľká Británia a Čína). Po prvý raz v histórii festivalu bola jeho súčasťou aj produkcia národného rozhlasu z Číny.

V rámci festivalu PRIX EX AEQUO 2012 zorganizoval RTVS v spolupráci s Európskou vysielacou úniou (EBU) aj medzinárodný workshop s problematikou tvorby programov pre deti a mládež. Na festivale a workshope sa zúčastnilo viac ako 40 hostí zo zahraničia.

Ing. Mária Špiriaková
PR manažér

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx;nr

K téme

17. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka má svojich víťazov Orange Podcast roka 2024 predstavuje nové súťažné kategórie, partnerov aj porotu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.