Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. septembra 2017 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

RTVS: Diváci Jednotky sa môžu tešiť na tajomnú MATU HARI

BRATISLAVA 14. septembra – Nový výpravný dvanásťdielny seriál spája veľkolepé scény, výkony svetoznámych hereckých hviezd a verné kópie historických dobových kostýmov do napínavého deja. „Čím tajomnejší život človek žije, tým väčšie legendy okolo neho vznikajú,“ poznamenal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník k príbehu o exotickej tanečnici, spoločníčke a špiónke.

Príbeh založený na reálnych skutočnostiach si vzala pod svoju taktovku trojica režisérov s medzinárodným zastúpením: Julius Berg (Francúzsko), Dennis Berry (USA) a Olga Riashyna (Rusko). Za krásou európskej architektúry z prelomu 19. a 20. storočia vycestoval štáb ruskej produkčnej spoločnosti Star Media do Portugalska a Ruska a veľké bojové scény sa nakrúcali na Ukrajine.

Matu Hari stvárnila francúzska herečka Vahina Giocante. Okrem nej sa diváci môžu tešiť aj na Gérarda Depardieu, Rutgera Hauera, Christophera Lamberta, Johna Malkovicha, Johna Corbetta a mnohých ďalších.

Producenti si na príprave seriálu dali záležať. Len samotná hlavná postava mala približne 70 rôznych na mieru ručne šitých do detailov prepracovaných kostýmov, ktoré verne napodobňujú kostýmy známe z fotografií a plagátov. Kostyméri detailne zreprodukovali aj dobové francúzske vojenské uniformy. Hlavná hrdinka má síce za sebou baletnú minulosť, no v mnohých scénach ju nahradili profesionálne tanečnice. Produkcia jednej epizódy stála približne 1 milión dolárov.

Jednotka Matu Hari uvedie každý utorok o 20:25 v dvoch častiach za sebou.

Jej skutočné meno bolo Margaréta Gertrúda Zelleová. Ako dieťa veľmi skoro prišla o rodičov a vyrastala u príbuzných. Ako mladé dievča sa vydala za dôstojníka holandskej armády a odišla s ním na ostrovy Jáva a Sumatra. Jej manželstvo nedopadlo dobre, takže sa vrátila naspäť do Európy. Odchodom z manželstva prišla aj o právo opatrovať ich dcéru. V Európe začala pôsobiť ako exotická tanečnica a kurtizána. Snažila sa získať si priazeň mužov, ktorí mali vplyv a mohli jej pomôcť dostať dcéru naspäť do opatery. Časom sa usadila v Paríži, kde ju pozývali na exkluzívne večierky do luxusných víl a honosných panstiev, kde sa stretávala s francúzskou elitou. Mata Hari komunikovala v piatich jazykoch. Okrem svojej rodnej holandčiny, rozprávala nemecky, anglicky, francúzsky a po malajsky.

V časoch prvej svetovej vojny mala blízke kontakty na vysokopostavených vojenských dôstojníkov. Dostala preto ponuku pracovať v službách nemeckej rozviedky. Neskôr sa ukázalo, že v rovnakom čase prijala podobnú ponuku aj z francúzskej strany. Sú o tom rôzne dohady historikov a dodnes sa s istotou nepotvrdilo, či to tak skutočne bolo. V roku 1917 ju obvinili a uväznili za dvojitú špionáž a francúzska tajná služba ju ešte v tom istom roku popravila za zradu. Mala vtedy 41 rokov.

K téme

17. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka má svojich víťazov Orange Podcast roka 2024 predstavuje nové súťažné kategórie, partnerov aj porotu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.