Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
97924_gettyimages 1216393117 676x451.jpg
10. februára 2022 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Rodičia vnímajú potrebu rozprávať sa s deťmi o tabuizovaných témach. Avšak v otázkach peňazí a sexu tápa v priemere 7 z 10 dospelých

10.2.2022 – Peniaze, aj sexuálna výchova patria v rodinách k témam, ktoré sú vnímané ako tabu. A to aj napriek tomu, že potrebu rozprávať sa o nich s deťmi si uvedomuje drvivá väčšina rodičov (90 %). Podľa výsledkov prieskumu[1] 365.bank však dospelí v tomto smere tápajú. Dôvodom sú zábrany či ostych a v oblasti peňazí aj nedôvera vo vlastné vedomosti. Časť populácie debaty cielene odkladá na neskôr alebo ich nevníma ako potrebné.

Rozprávať sa s deťmi o peniazoch považuje za oblasť, o ktorej sa v rodinách málo hovorí, takmer každý druhý Slovák. Pre sedem z desiatich rodičov je najviac tabuizovanou téma sexu. Napriek tomu, že väčšina rodičov vníma opodstatnenosť sexuálnej výchovy u detí vo veku od 8 do 15 rokov, 34 % sa naopak prikláňa skôr k názoru, že je to priskoro.

Deti v tomto veku vyhľadávajú informácie na internete alebo od rovesníkov a spravidla nemajú potrebu riešiť tabuizované témy so svojimi rodičmi. Vycítia aj to, že je to pre rodičov nepríjemné. Dospelí by však mali byť proaktívni, využiť každú šancu na úprimný rozhovor a nespoliehať sa na informácie, ktoré deti získajú od spolužiakov. Na začatie diskusií o sexuálnej výchove v prípade mladých vo veku od 8 do 15 rokov je už prevažne neskoro. Deti pohlavne dozrievajú a často sa medzi sebou porovnávajú a súperia,“ hovorí psychologička Júlia Šichmanová.

Podľa jej názoru je tiež dôležité, aby sa rodič na rozhovor pripravil, pričom je podstatné začať už v prvých rokoch dieťaťa a vytvoriť dôverné a bezpečné prostredie na túto komunikáciu. Pri témach sexuálnej výchovy je tiež potrebné prihliadať na aktuálne vývojové obdobie dieťaťa a podľa toho korigovať kvantitukvalitu informácií.

Zatiaľ čo pri tabuizovaní sexuálnej výchovy sú dôvodom najmä zábrany, či nekomfortnosť samotnej problematiky pre rodičov, v prípade financií zohráva dôležitú úlohu iný faktor. Dospelí si uvedomujú svoje vlastné medzery a pociťujú nedôveru v samých seba.

Vysvetľovať deťom tému peňazí si netrúfa až sedem z desiatich dospelých. A to aj napriek tomu, že štatistiky ukazujú, že deti, ktorým sa rodičia v tomto smere venujú, dosahujú lepšie výsledky v oblasti finančnej gramotnosti. Najlepšou finančnou výchovou je pritom prax. Vďaka konkrétnym nástrojom, ako sú mobilná aplikácia, či platobná karta sa deti môžu rýchlejšie (na)učiť narábať s peniazmi. Rodičom zas pomôžu tému vzdelávania lepšie uchopiť,“  hovorí Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank. Aj podľa PISA testovania dosahujú lepšie výsledky v oblasti peňazí tie deti, ktoré majú skúsenosť s konkrétnymi bankovými produktmi.

Napriek tomu, že väčšina rodičov si uvedomuje dôležitosť finančného vzdelávania, nájdu sa aj takí, ktorí túto problematiku zatiaľ odkladajú. Štvrtina rodičov sa prikláňa k názoru, že deti vo veku od 8 do 15 rokov majú ešte čas riešiť peniaze kým vyrastú a necelá pätina dokonca kým začnú zarábať. Tretina rodičov svojim ratolestiam nedôveruje natoľko, aby im financie zverila. Dokonca dvaja z piatich sa prikláňajú k tvrdeniu, že sú v živote aj dôležitejšie veci, ako peniaze, a preto túto tému nepovažuje za potrebnú riešiť.

Podľa Valko Gálikovej je však dôležité budovať finančnú gramotnosť od základu, teda už v detstve, a rodičia by túto problematiku nemali podceňovať. Zároveň vďaka technológiám môžu mať dospelí financie detí plne pod kontrolou a v prípade potreby zasiahnuť. Okrem toho vyzdvihuje aj dôležitosť (po)učiť sa z nesprávnych rozhodnutí ako dieťa, kedy nie sú dopady tak markantné ako neskôr v dospelosti.

[1] Prieskum pre 365.bank vypracovala agentúra 2muse v období od 19.1. do 26.1.2022 na vzorke 1005 respondentov..

Informačný servis

K téme

Deti ušetrili životné prostredie od 9 ton oleja. Premiérový ročník projektu „Olejko chráni prírodu“ nadchol až 300 škôl Orange Podcast roka 2024: Absolútnym víťazom sa stal opäť satirický podcast Piatoček

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.