Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. októbra 2016 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Reuma sa môže objaviť kedykoľvek, nie je chorobou starších

BRATISLAVA 12 októbra 2016 – Z celosvetového čísla 350 miliónov reumatikov, sužuje táto choroba viac ako 50 000 Slovákov.

Reuma je chronické zápalové ochorenie kĺbov a nie je to choroba len starých ľudí.
Bolesť, deformity, zmeny na kĺboch, či trvalá invalidita. Aj taký je život s reumou.

Už dvadsiaty rok patrí 12. október na celom svete pacientom s reumatoidnou artritídou. Reuma je chronické zápalové ochorenie kĺbov a nie je to choroba len starých ľudí. Môže sa objaviť naozaj kedykoľvek a to aj u malých detí. Zvýšenie informovanosti o reumatických ochoreniach však môže prispieť k včasnej diagnostike a liečbe. Cieľom celosvetovej kampane je povzbudiť ľudí s reumatickým ochorením, ale aj tých, ktorí im priamo pomáhajú, aby využili každú možnosť na zlepšenie a skvalitnenie života reumatikov.

Z celosvetového čísla 350 miliónov reumatikov, sužuje táto choroba viac ako 50 000 Slovákov. Lige proti reumatizmu SR v októbri pripravila viacero podporných podujatí. Na jednom z nich, ktoré sa uskutoční počas víkendu v Piešťanoch oblečie lekárov do rovnakých tričiek. „Takto symbolicky chceme podporiť Svetový deň reumatizmu a priblížiť pacientom význam tohto dňa, že ‚Budúcnosť je v našich rukách‘,“ povedala Jana Dobšovičová Černáková, predsedníčka Ligy proti reumatizmu SR.

Slávnostnú premiéru budú mať aj dve nové knihy: Zborník KROK 2014 – 2015 a zbierka pacientskych príbehov pod názvom Nálezy a straty s reumou. „Ide o jedinečnú publikáciu na Slovensku, kde sa pacienti cez vlastné príbehy vyznávajú z toho, čo im chronické ochorenie vzalo, ale aj dalo. Všetky tieto príbehy majú spoločné to, že sú písané absolútne úprimne, slová tečúce priamo zo srdca. Vo vetách cítiť hĺbku prežívaného utrpenia a bolesti, ale hlavne hlbokú vieru a vďačnosť,“ priblížila Dobšovičová Černáková

Viac o reumatických chorobách

Reumatoidná artritída

Najčastejšou zápalovou reumatickou chorobou je reumatoidná artritída (RA), ktorá postihuje 0,5 až percento populácie a trikrát častejšie sa vyskytuje u žien ako mužov. Je to chronická choroba, ktorá sa prejavuje zápalom kĺbov a často aj postihnutím iných orgánov a systémov, predovšetkým pľúc, ciev, srdca, očí.

Mimokĺbové príznaky a komplikácie choroby sú príčinou toho, že pri RA je prežívanie pacientov s chorobou skrátené o 5 až 7 rokov. Príčina ochorenia nie je známa, ale pri jej vzniku zohráva dôležitú úlohu vrodená náchylnosť pre vznik choroby a niektoré faktory vonkajšieho prostredia. Vďaka najnovším vedeckým poznatkom poznáme chorobné procesy, ktoré v postihnutých tkanivách prebiehajú.

Prvotná je aktivácia buniek imunitného systému, ktorá spúšťa produkciu látok nazývaných cytokíny. Tieto aktivujú ostatné bunky imunitného systému a bunky v tkanivách, podporujú zápalový proces a tým sa podieľajú na poškodzovaní tkanív.

Bechterevova choroba

Spondyloartritídy predstavujú skupinu príbuzných systémových zápalových ochorení pohybového ústrojenstva, ktoré postihujú chrbticu, periférne kĺby a úpony šliach, a môžu postihovať ďalšie orgány ako koža, oči a sliznicu čreva. Je pre ne typický rodinný výskyt a asociácia s antigénom HLA-B27. Od reumatoidnej artritídy sa odlišujú okrem iného hlavne neprítomnosťou sérového reumatoidného faktora (autoprotilátky typickej pre reumatoidnú artritídu).

Ankylozujúca spondylitída (AS), ľudovo nazývaná tiež Bechterevova choroba, je bolestivé, progresívne invalidizujúce zápalové ochorenie, ktorého hlavným príznakom je bolesť chrbta. AS sa vyskytuje u približne 1% populácie a zvyčajne postihuje mladých mužov a ženy vo veku nad 25 rokov, pričom mužov postihuje je dva až trikrát častejšie ako ženy. Je spôsobená zápalom chrbtice, ktorý môže viesť k nezvratnému poškodeniu chrbtice.

Obvykle začína zápalom kĺbov medzi krížovou kosťou a panvou a postupuje nahor zápalom medzistavcových kĺbov. Charakteristickým príznakom je, že nadránom v pokoji sa stuhnutosť stupňuje. Pacienti sa nadránom zobúdzajú na intenzívne bolesti v krížovej oblasti. Až u 70% pacientov, u ktorých sa vyvinie závažná AS, sa vyvinú zrasty stavcov v priebehu 10 až 15 rokov, čo významne zníži pohyblivosť chrbtice.

Psoriatická artritída

Psoriatická artritída je bolestivé, progresívne invalidizujúce zápalové ochorenie. Postihuje ľudí rôzneho veku, ale najčastejšie sa vyskytuje u ľudí medzi 40-tym až 50-tym rokom života. Je to zápalové ochorenie kĺbov a často sa spája so psoriázou, chorobou spôsobujúcou červené šupinaté škvrny na pokožke.

Príznaky zahŕňajú bolesť a stuhnutie kĺbov, psoriázu kože a nechtov, opuchy prstov rúk a nôh a pretrvávajúcu bolesť v miestach úponov šliach a väzov na kosti. Až u 40% pacientov sa môže vyvinúť trvalé fyzické poškodenie a deštrukcia kĺbu.

Až 15% pacientov so psoriázou môže mať nediagnostikovanú psoriatickú artritídu. Psoriatická artritída sa vyvinie až u 30% pacientov so psoriázou.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

Ako bojovať s oxidatívnym stresom, ktorý poškodzuje bunky Kniha, ktorá vám zlepší zdravie

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.