Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. marca 2017 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Ako bojovať s oxidatívnym stresom, ktorý poškodzuje bunky

BRATISLAVA 10. marca 2017 – Psychický stres, fyzické vyčerpanie, nevhodné stravovanie, znečistené životné prostredie, konzumácia tabaku aj alkoholu a prevládajúci nezdravý životný štýl súčasnej civilizácie, to všetko prispieva ku zvyšovaniu voľných kyslíkových radikálov v organizme. Tie postupne vedú k rozvinutiu celého radu ochorení (srdcovo-cievne, alergie, akútne a chronické infekcie, reuma, neurodegeneratívne ochorenia, nádorové ochorenia). Všetkým ochoreniam predchádza chronický zápal spôsobený oxidatívnym stresom, ktorý nenápadne vzniká pôsobením voľných kyslíkových radikálov.

Oxidatívny stres začne v organizme prevládať, ak v ňom nie je k dispozícii dostatok antioxidantov (ktorým je napríklad vitamín C), potrebných na odstránenie prebytočných reaktívnych zlúčenín kyslíka. Tie v organizme narúšajú bunkové membrány a ďalšie molekuly (cukry, tuky-cholesterol, bielkoviny a bunkovú DNA).

Antioxidanty chránia bunky pred oxidačným stresom

Na rozdiel od akútneho zápalu, ktorý predstavuje fyziologickú obrannú reakciu organizmu a končí v optimálnom prípade zahojením, je chronický zápal vyslovene škodlivým procesom. Môže viesť až k závažným chorobám s fatálnymi následkami. Pri nedostatku antioxidantov je postihnutý hlavne imunitný a nervový systém. Veľmi častý je výskyt nedostatku vitamínu C, hoci sa  ešte neprejavuje konkrétnym ochorením. Dopĺňanie tohto vitamínu má preto značný význam pre udržanie fyziologických funkcií v organizme počas ochorení ale aj v prevencii.

Účinnosť vitamínu C závisí od jeho hladiny v krvi

Vitamín C je rozpustný vo vode a po jeho užití ústami (perorálne) prestupuje z čreva do krvi pomocou tzv. sodíkových prenášačov. Tých je však v čreve obmedzené množstvo, čo má za následok, že  vitamín C sa môže absorbovať do krvi len v limitovanom množstve.

Pri jednorazovej dávke vitamínu C sa vstrebe do krvi z čreva maximálne 200 mg a zvyšný vitamín C sa z tela vylúči. Avšak jeho nadbytočné nevstrebané množstvo môže podráždiť sliznicu čreva a spôsobiť aj hnačku.

Keďže pri infekčných ochoreniach, pri hojení rán, pri strese a podobne sa potreba vitamínu C v tele niekoľkonásobne zvyšuje, je potrebné ho do organizmu dodávať vo zvýšenej miere. Ale ako to  zabezpečiť?

Lipozomálny vitamín C prináša riešenie

Lipozomálna technológia je jednou z najmodernejších technológií používaných vo farmaceutickom priemysle. Pomocou nej možno zvýšiť biologickú dostupnosť liečivých látok. Je tomu tak aj pri vitamíne C. Lipozómy predstavujú malé mikroguľôčky s tukovým (fosfolipidovým) 2 vrstvovým obalom, ktoré sú vo vnútri naplnené účinnou látkou, napr. vitamínom C.

Lipozómový obal zabezpečuje ochranu účinnej látky pred jej predčasným znehodnotením v čreve, ale tiež jej lepšie vstrebávanie z čreva najprv do lymfy, z nej do krvi a potom do buniek jednotlivých orgánov a systémov (imunitného, nervového, kardiovaskulárneho). Okrem toho môže zabezpečiť aj postupné uvoľňovanie účinnej látky na mieste určenia.

Oproti bežným formám tabletiek alebo kapsúl, dosahuje lipozomálny vitamín C vyšších hladín v krvi, a preto má lepšiu schopnosť doplniť zníženú hladinu vitamínu C, a tak účinne podporiť antioxidačné procesy v organizme.

Článok pripravila odborná redakcia Edukafarm

K téme

Slováci zaostávajú v angličtine najviac z V4, znalosti si však môžu rýchlo doplniť cez online riešenia Tesco prináša slovenským zákazníkom potraviny za každých okolností

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.