Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
95229_dsc1303 676x451.jpg
26. marca 2021 PR správyZdravieZdravý život od PRservis.skSITA Diskusia()

Rehabilitácia po korone?

26.3.2021 – Tu sú dôvody, prečo je nevyhnutná. Piešťanské ADELI poskytuje postcovidové programy  pre individuálne potreby pacienta.

Postcovidová rehabilitácia je novou špecializáciou OXYMEDU, hyperbarického centra v Piešťanoch. Od februára liečia pacientov po prekonaní COVID-19. Prvé výsledky potvrdzujú, že nádej na zlepšenie stavu po COVID-19 existuje. Ide však o dlhodobý náročný proces, ktorý má byť sprevádzaný odborníkmi.

Dr. Inna Durda, vedúca Oddelenia hyperbarickej oxygenoterapie, vo svojej praxi pozoruje úplne odlišné prejavy toho istého ochorenia. Rôznorodosť postcovidových symptómov pripisuje poznaniu, že koronavírus je zradný a ovplyvňuje rôzne orgány: „V ADELI sme liečili pacientov po prekonaní infekčnej fázy Covid-19, ktorí trpeli jednotlivo najrôznejšími prejavmi, zníženou kvalitou života. Trápila ich únava, ochabnutosť, trpia slabou športovou alebo pracovnou výdržou, bolesťami kĺbov, svalov, hlavy, mnohým zotrváva mesiace zvýšená teplota.” 

Väčšine ľudí po prekonaní ochorenia nezostávajú dlhodobé príznaky. Pacienti, ktorí si však sťažujú na následky infekcie, potrebujú odbornú pomoc. Podceňovanie nie je na mieste a tu zohráva dôležitú rolu kvalitná diagnostika. Ako potvrdzujú v ADELI, liečba pacientov môže byť efektívna len, ak je kvalitne zdokumentovaný zdravotný stav a vplyv na rôzne systémy organizmu, nielen pľúca. Následne je nutné vypracovať liečebný rehabilitačný plán s konkrétne stanovenými terapeutickými cieľmi. Zanedbanie varovných signálov a symptómov môže mať neblahý vplyv na vývoj zdravotného stavu pacienta. Prístup lekárov v ADELI k rehabilitačnej liečbe pacienta je tradične komplexný, nad rámec známych diagnóz.

V ADELI, kde poskytujú rehabilitačnú liečbu už 17 rokov, majú skúsenosti s rehabilitáciou pacientov s poruchami centrálnej nervovej sústavy. Tieto stavy často spôsobuje odkysličenie mozgu pri náročných operáciách, umelé dýchanie, kóma. Práve hyperbarická komora v ADELI roky dokazuje, že jej účinok posilňuje efekt fyzioterapie. Tlakové komory nie sú technologickou novinkou, avšak sú stále populárnejšie práve vďaka vysokej bezpečnosti a účinkom na rôzne diagnózy. Terapia s názvom hyperbarická oxygenoterapia je momentálne hlavným pilierom aj post-covidového programu v Adeli. V zariadení s rozmermi malého lietadla dýcha pacient čistý medicínsky kyslík pod tlakom akoby 12 metrov pod vodnou hladinou. Kompenzuje sa tak nedostatok kyslíka a aktivujú sa časti tkanív, pričom sa obnovuje ich funkčnosť. Denný 75–minútový pobyt v špeciálnej komore sa stal najpodstatnejším prvkom liečby následkov COVID-19, známych dnes pod názvom Dlhý covid alebo Post-covidový syndróm.

Ako funguje Hyperbarická oxygenoterapia (HBOT)? HBOT lieči vďaka vlastnostiam kyslíka: pod tlakom sa kyslík dostáva do dlho odkysličených tkanív ľudského organizmu, vrátane mozgu a šíri sa plazmou do miest, kde sa pri normálnom tlaku vôbec nedostane. „Dýchanie kyslíka v hyperbarickej komore regeneruje následky, ktoré zanechal COVID-19 na úplne všetkých systémoch ľudského tela, vrátane nervovej sústavy či ciev. Prekysličujú sa všetky orgány tela, tkanivá, pečeň, obličky a samozrejme mozog ”, – hovorí medicínsky riaditeľ ADELI Dr. Erkin Dzhamanbaev.

Unikátny rehabilitačný program v ADELI je intenzívny a vhodný pre pacientov po prekonaní COVIDu so stredne ťažkým priebehom. Pacient absolvuje taktiež respiračnú fyzioterapiu, spirometrický dychový tréning, dychové cvičenia, liečebnú proprioceptívnu gymnastiku, meditáciu či zvukovú rezonančnú terapiu. Súčasťou rehabilitačných programov sú tiež masáže, tanec, chôdza a meditácia. Denný program je zaplnený terapiami i oddychom. Minimálny odporúčaný čas rehabilitácie je jeden týždeň.

Efekt post-covidovej rehabilitácie bol viditeľný na nálade pacientov, radosti, záujme o okolie, lepšom spánku. Pacienti referovali tiež viac psychickej vyrovnanosti, menej bolesti. Vďaka rehabilitácii v centre sa zmenilo držanie tela, rekonvalescencia sa urýchlila, upravil sa pracovný a športový výkon. „Je však nutné zotrvať v cvičení aj v domácom prostredí, opakovať naučené techniky a dotiahnuť regeneráciu organizmu dokonca. ” pripomína Rastislav Jakubkovič, vedúci projektu Post-covidovej rehabilitácie.

Centrum hyperbarickej oxygenoterapie OXYMED v ADELI momentálne ponúka tri rôzne programy pre postcovidových pacientov. Majú rôznu formu, dĺžku i intenzitu. Sú zároveň vhodné pre klientov, ktorí uprednostňujú rehabilitačný pobyt s ubytovaním, ako aj pre ambulantných pacientov. Programy s názvami Zdravé pľúca, Moja rehabilitácia a komplexný program Myseľ a telo sú zostavené tak, aby zohľadnili individuálne terapeutické ciele jednotlivých pacientov a pacient sa mohol čo najskôr „vrátiť do života“.

Liečbu v centre Adeli nehradí poisťovňa. Bližšie podmienky a informácie o účinkoch liečby nájdete na https://oxymed.sk/liecba-diagnoz/post-covid19-syndrom/ a https://sk.adelicenter.eu/neurorehabilitacia/post-covid-19-rehabilitacia/

Informačný servis

K téme

Operácia v Nemocnici Bory je realitou aj pre poistencov a poistenky Unionu Od podpory vývinu dieťaťa v najrannejšom veku závisí rozvoj schopností mladého človeka neskôr v živote

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.