Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. marca 2016 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Registrácia výživových doplnkov je jednoduchšia ale aj drahšia

BRATISLAVA 23. marca – Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) upozorňuje, že od 1.januára 2016 došlo k viacerým zmenám v oblasti registrácie a uvedenia nových výživových (VD) doplnkov na trh. Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR ) už v tomto smere neposudzuje, neschvaľuje a nevydáva rozhodnutia. V súčasnosti platí pre výrobcov len oznamovacia povinnosť. T.j. predložiť Úradu verejného zdravotníctva oznámenie o zložení a označovaní výživových doplnkov alebo nových potravín na umiestnenie na trh, a to najneskôr v deň jeho umiestnenia na trh. Vyplýva to zo zmeny zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoja zdravia. Za nedodržanie oznamovacej povinnosti hrozí pokuta v rozmedzí od 150 do 20 000 EUR.

Proces registrácie je tak plne v kompetencii výrobcov, resp. distribútorov a dovozcov, ktorí sú povinní nové produkty prihlásiť prostredníctvom registračného formuláru umiestneného priamo na stránke ÚVZ. Zmenila sa zároveň aj výška poplatku z 30 EUR na 50 EUR za každý nový výživový doplnok umiestnený na trh. Samotný proces registrácie výživových doplnkov sa na jednej strane výrazne zjednodušil, na strane druhej však zodpovednosť za bezpečnosť výživových doplnkov na seba preberá v plnej miere výrobca. Pre distribútorov, ktorí sú v pozícii odberateľov VD vo všeobecnosti platí, že musia mať od registrovaných oznamovateľov všetky doklady o pôvode tovaru, aby ich vedeli na požiadanie preukázať. Predajca sa stáva oznamovateľom, len v prípade, ak VD priamo odoberá od výrobcu, ktorý nie je držiteľom rozhodnutia alebo oznámenia ÚVZ SR. Každý nový výživový doplnok je naďalej nevyhnutné registrovať na Slovensku, aj keď už bol registrovaný v inej z členských krajín EÚ.

ÚVZ SR vykonáva po zaregistrovaní výživových doplnkov priebežnú kontrolu. V prípade zistených nedostatkov, či dokonca zistení týkajúcich sa ohrozenia zdravia a života ľudí môže nariadiť stiahnutie výrobku z trhu a udeliť sankciu až do 500tis. EUR.

Trh s výživovými doplnkami neustále rastie a u Slovákov sa tešia mimoriadnej obľube. Len za prvé dva mesiace roka 2016 bolo uvedených na trh už približne 200 nových výživových doplnkov. Za posledných 5 rokov pribudlo na slovenský trh približne 2000 výživových doplnkov ročne. Zo strany výrobcov bol zaznamenaný vysoký záujem o umiestňovanie VD s obsahom rastlinných zložiek. Tesne nasledujú doplnky obsahujúce ako účinné látky rôzne vitamíny a minerálne látky určené na dopĺňanie chýbajúcich živín v tele, ale aj ďalšie produkty s účinnými látkami, ako sú omega 3 mastné kyseliny.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

UNIQA je Smart poisťovňa roka, má najlepšie inteligentné a online funkcie na trhu 10 globálnych farmaceutických spoločností spúšťa program na ochranu klímy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.