Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. septembra 2017 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Pútavé premiéry aj folkór naživo počas víkendu v Rádiu Regina

BRATISLAVA 21. septembra – Na Deň Ozbrojených síl SR, ktorý je v piatok 22. septembra, REGINA pripravila premiéru v cykle dejiny.sk o v súčasnosti už opomínanej téme – duchovnej službe v armáde habsburskej monarchie. RTVS sa ju preto rozhodla zaradiť do ďalšieho pokračovania rozhlasovej historickej revue. Odvysiela ju o 22:00 na všetkých troch okruhoch Rádia REGINA.

Už od čias tureckých vojen sa počas vojenských operácii povolal k habsburskej cisárskej armáde biskup, či prelát, ktorý vykonával duchovnú jurisdikciu. Jeho právomoci však trvali iba v čase určitého konfliktu. V 16. storočí boli pre cisársku armádu v čase vojny po prvý raz vymenovaní delegáti apoštolskej stolice, neskôr sa duchovná služba plne profesionalizovala. V rámci všeobecnej mobilizácie v júli 1914 prúdilo zo všetkých kútov Rakúsko – Uhorska k cisárskej a kráľovskej armáde desaťtisíce mužov rôznych národností a vierovyznaní. Pri vojsku preto pôsobili duchovní všetkých uznaných kresťanských konfesií monarchie.

V sobotu 23. septembra sa poslucháči môžu tešiť na premiéru fíčra Slušný človek, a to od 22:00 vo vysielaní REGINY Západ a Stred.

Autorka Terézia Križková v ňom hľadá postoj, aký zaujať k človeku, ktorý dokázal zabiť, prostredníctvom korešpondencie s ním a v diskusii s vlastnou rodinou. Dá sa vražda odsúdiť? Dá sa pochopiť, ba dokonca ospravedlniť? Fíčer je konfrontáciou sveta pomerne šťastnej a spokojnej rodiny strednej vrstvy a jej pevných morálnych zásad so svetom človeka, ktorý dokázal zabiť.

V rámci projektu Folklórne leto priblíži REGINA Západ v sobotu 23. septembra o 10:00 v relácii Panoráma v živých reportážnych vstupoch festival Slovákov z rumunského Nadlaku.

Demokratický zväz Slovákov a Čechov v Rumunsku sa snaží zachovávať národnú identitu Slovákov na Dolnej zemi, a preto pripravil už 19. ročník festivalu Cez Nadlak je… Festival má medzinárodný charakter – súťažia v ňom slovenskí interpreti z Rumunska, Maďarska, Srbska či Chorvátska v troch vekových kategóriách. Štvordňová prehliadka vyvrcholí v nedeľu 24. septembra galakoncertom. Účinkujúcich sprevádza orchester pod vedením Ondreja Maglovského.

K téme

Má ich vzťah ešte nádej, alebo je koniec? Darebák od Elle Kennedy Vitajte na Klinike minulosti, kde zažijete nevídané veci

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.