Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. augusta 2015 PR správyInformačné technológie od PRservis.skSITA Diskusia()

Proti bankám stoja čoraz rafinovanejší podvodníci

BRATISLAVA 10. augusta – Útoky hackerov na banky pribúdajú a peňažné domy venujú podvodom v online svete čoraz väčšiu pozornosť. Podľa britskej organizácie Financial Fraud Action narástli vlani vo Veľkej Británii straty z online podvodov medziročne o 48 percent. Aj slovenské banky čoraz častejšie upozorňujú klientov na podvodné emaily. Vlani sa na Slovensku stalo obeťou hackerských útokov zhruba 500 ľudí. Slováci sa už môžu voči škodám spôsobeným hackermi dokonca aj poistiť.

Bankové domy sa dnes pri ochrane pred digitálnymi zlodejmi a podvodníkmi spoliehajú prevažne na autentifikačné systémy, ktoré overujú klienta heslom a špeciálnym kódom, ktorý klientovi pošlú pri realizácii transakcie do mobilu.

V minulosti takáto ochrana prevažne postačovala, ale s novými typmi hrozieb, postavených na sociálnom inžinieringu, to už neplatí. Výskum agentúry IDC, ktorý sponzorovala softvérová a poradenská spoločnosť SAS, zdôrazňuje potrebu prechodu k proaktívnej ochrane, ktorá je založená na rozpoznaní hrozieb ešte predtým, ako útočníci stihnú napáchať škody.

Kontakt s bankou cez digitálne kanály je pre klientov pohodlnejší, ale v online svete je bankovníctvo aj zraniteľnejšie. Podvodníci, vrátane organizovaných kriminálnych skupín, neustále prichádzajú s novými spôsobmi ako prekonať bezpečnostné systémy a dostať sa k peniazom klientov bez toho, aby boli prichytení.

„Schopnosti podvodníkov sú nielen čoraz sofistikovanejšie, ale aj rozmanitejšie. Keďže ich aktivity nie sú konzistentné, ťažko sa proti nim hľadá účinná ochrana,“ konštatuje Hana Kvartová, riaditeľka slovenskej pobočky SAS. V stávke nie sú len možné finančné straty, ale aj riziko ohrozenia reputácie a dobrého mena.

Začiatkom tohto roku napríklad podnikateľka z Austrálie zažalovala banku Commonwealth, ktorú obvinila, že bezpečnostná diera v online bankovníctve umožnila jej zamestnankyni ukradnúť z firemného účtu v priebehu siedmych rokov viac ako 1,1 mil. USD.

Pre boj s novodobými bankovými zlodejmi si vyžaduje neustále monitorovať, čo sa deje v digitálnych kanáloch banky a analyzovať zozbierané dáta, aby bolo možné odlíšiť neobvyklé aktivity od normálneho správania sa. „Organizácie dnes potrebujú strategickejší prístup k hrozbám rozšírením existujúcich bezpečnostných systémov o pokročilú analytiku,“ uviedol Alan Webber z IDC.

„Aplikovanie prediktívnej a behaviorálnej analytiky na dostupné dáta môže bankám pomôcť vyhodnocovať potenciálne hrozby, včas odhaliť útoky a upozorniť na riziká. Analýzy dát sa pritom dajú robiť v reálnom čase, vďaka čomu možno predísť rozsiahlym škodám,“ dodáva H. Kvartová zo spoločnosti SAS.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Andrea Coddington a príbeh herečky židovského pôvodu ♯KtoPomozeSlovensku: Zdravotníci v nemocniciach melú z posledného, dodajme im spoločne energiu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Informačné technológie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.