Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. apríla 2014 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

PRIESKUM: Vyjadrenie eCall Slovakia k zverejnenému prieskumu

BRATISLAVA 4. apríla – Prieskum verejnej mienky spoločnosti eCall Slovakia, uskutočnený v dňoch 31.03.2014 a 01.04.2014, bol zameraný na zistenie vnímania aktuálnej politickej situácie v SR po prezidentských voľbách. Reprezentatívna vzorka 1 503 respondentov podľa štatistických demografických údajov bola oslovovaná telefonicky. Pri otázke: „Ak by sa parlamentné voľby konali dnes, ktorej strane by ste odovzdali svoj hlas?“ by sa 13 % respondentov volieb nezúčastnilo a 37 % voličov nevedelo, komu by odovzdalo svoj hlas, resp. či by sa volieb zúčastnilo.
Z dosiahnutých výsledkov vyplýva, že strany SMER-SD, Hnutie/strana Radoslava Procházku a KDH by sa s určitosťou dostali do parlamentu. A to bez ohľadu na rozhodnutie 37 % skupiny nerozhodnutých voličov (čo platí aj v extrémnom prípade, ak by sa všetci nerozhodnutí voliči rozhodli dať svoj hlas iba jednej strane). Tento pohľad odzrkadľuje garanciu účasti strán SMER-SD, Hnutia/strany Radoslava Procházku a KDH v parlamente. Zároveň ide o minimálne preferencie politických strán, ktoré s dosiahnutými výsledkami pod zvoliteľnú minimálnu 5%-tnú hranicu klesnúť nemôžu.
Vzhľadom na vysokú podporu a úspech Radoslava Procházku v 1. kole prezidentských volieb a zároveň ohlásenie vzniku novej strany, sme do prieskumu zaradili aj Hnutie/stranu Radoslava Procházku. Predpokladali sme, že by dokázal osloviť voličov aj v prípadných parlamentných voľbách, čo sa nám vo výsledkoch aj potvrdilo.
Oproti prieskumu realizovanom spoločnosťou eCall Slovakia rovnakou porovnávacou metódou na reprezentatívnej vzorke 1 507 respondentov, zahŕňajúcom rozhodnutých aj nerozhodnutých voličov spred týždňa (v dňoch 24.03.2014 – 25.03.2014), sme zaznamenali pokles vládnucej strany SMER-SD z 34 % na aktuálnych 28 % a zároveň nárast percenta nerozhodnutých voličov až na 37 %, čo poukazuje na celkový trend nedôvery voličov v politiku (pravdepodobne aj vplyvom výhry prezidentských volieb občianskym, nepolitickým kandidátom).

V prípade, ak by sme do úvahy zobrali iba rozhodnutých voličov (bez veľkej skupiny 37 % nerozhodnutých voličov), výsledky by boli nasledovné:

SMER-SD 44,0%
Hnutie/strana Radoslava Procházku 24,4%
KDH 8,1%
MOST-HÍD 5,4%
SNS 5,2%
SaS 4,0%
OĽaNO 2,4%
SMK 2,1%
SDKÚ-DS 1,7%
NOVA 1,3%
ĽS Nové Slovensko 1,0%
Iné strany 0,5%

Z uvedených výsledkov vyplýva, že v prípade „parlamentného sčítania“ by sa do parlamentu dostali strany SMER-SD, Hnutie/strana Radoslava Procházku, KDH, MOST-HÍD a SNS.

Ľuboš Pajerský
CEO / General Manager eCall Slovakia

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;mt

K téme

Prieskum odhalil: Stravovanie malých detí pred obrazovkou rastie, vo výžive im najviac chýba železo a vitamín D Slováci na dovolenkách najčastejšie trpia tráviacimi problémami alebo hnačkou

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.