Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. júla 2017 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Prieskum: Slovenky trpia zbytočne. Myómy sa už nemusia riešiť len chirurgicky.

BRATISLAVA 3. júla 2017 – Menštruácia je prirodzenou súčasťou života každej zdravej ženy, avšak cykly často sprevádzajú nepríjemné prejavy. Je preukázané, že mnohé ženy ani nevedia, že ich menštruácia je považovaná za silnú a môže indikovať určité problémy. Z prieskumu firmy Richter Gedeon o silnej menštruácii, do ktorého sa zapojilo až 2133 žien, vyplýva, že viac ako 60 % opýtaných (60,6 %) nijako nerieši výskyt silného menštruačného krvácania a vždy tých pár dní z mesiaca pretrpí. Respondentky odpovedali na otázky týkajúce sa menštruácie, jej intenzity, periodicity a vplyvu na kvalitu života.

Viac ako 20 % opýtaných často krát nevie kvôli bolestiam a silnému krvácaniu ani vstať z postele, čo im znižuje kvalitu života.To, že silná menštruácia môže indikovať výskyt myómov alebo iných ochorení, nevedela takmer tretina žien.O existencii medikamentóznej (tabletovej) liečby symptómov myómov vedelo iba 30 % respondentiek.POZOR NA OCHORENIA SRDCA A OBLIČIEKZdravá menštruácia trvá priemerne 5 až 7 dní a ideálny cyklus sa pohybuje okolo 28 dní. Viac ako tri štvrtiny opýtaných (77,5 %) máva pravidelnú menštruáciu v rozpätí 21 – 35 dní, ale až 12,3 % respondentiek máva menštruáciu nepravidelne. Normálne je, ak každou periódou žena v priemere stratí nie viac ako 80 ml krvi, počas 3 hodín tak spotrebuje 1 vložku alebo 1 tampón. Ak ich žena použije viac, jedná sa už o silné krvácanie. Z prieskumu vyplýva, že viac ako 40 % opýtaných spotrebuje v 3- hodinovom intervale až tri kusy hygienických pomôcok. Ak počas 3 dní použije žena viac ako 6 vložiek denne, mala by zbystriť pozornosť. „Ak je silné krvácanie spojené ešte aj s krvnými zrazeninami, môže to u ženy indikovať potenciálne vážne problémy ako sú myómy či polypy maternice, chronické zápaly, ochorenia srdca, obličiek alebo krvné choroby. Určite vtedy odporúčam čo najskôr navštíviť gynekológa,“ objasňuje príznaky ochorení gynekológ MUDr. Mikuláš Redecha z Ružinovskej nemocnice v Bratislave.

ZA SILNÝM KRVÁCANÍM MÔŽE BYŤ MYÓM!Príčin silného menštruačného krvácania môže byť niekoľko. Myómy patria k najčastejším gynekologickým ochoreniam a vyskytujú sa až u 40 % žien v reprodukčnom veku. Myómy poznáme asymptomatické – tie pacientke nespôsobujú žiadne nepríjemnosti. Myómy so symptómami vedia žene výrazne znížiť kvalitu života. Takmer tretina opýtaných respondentiek ani nevedela, že silná menštruácia môže indikovať výskyt myómov alebo iných ochorení. Viac ako 20-tim percentám opýtaných boli už myómy alebo iné ochorenia diagnostikované.

ŽENÁM POČAS MENŠTRUÁCIE CHÝBA ENERGIASilná menštruácia a prípadné ďalšie príznaky myómov, majú veľký vplyv na zníženie kvality života. Takmer 37 percent opýtaných (36,8 %) priznáva, že má počas „svojich dní“ veľmi málo energie. Vyše 30 percent (30,1 %) zase uvádza, že musí používať súčasne tampóny aj vložky a ďalšie ochranné prvky, aby sa im nezašpinilo oblečenie. Viac ako štvrtina žien (27,8 %) sa dokonca nemôže na dlhšiu dobu vzdialiť od toalety a sprchy. Mnohé ženy zvyknú nadmerné menštruačné krvácanie podceniť, a trpia, čo je zbytočné. „Niektorým ženám trvá aj päť rokov, kým navštívia lekára s podozrením na zdravotný problém, ktorým môžu byť aj myómy. V súčasnosti vieme pacientkam účinne pomôcť pri akýchkoľvek problémoch s menštruáciou,“ objasňuje situáciu v ambulanciách MUDr. Redecha.

ODSTRÁNENIE MYÓMU BEZ SKALPELASúčasná medicína už poskytuje ženám viac možností na liečbu myómov. Kým donedávna prevládali invazívne metódy, ako hysterektómia (odobratie maternice) a myomektómia (odobratie myómu), dnes mnohí gynekológovia uprednostňujú farmakologickú liečbu, ktorá má niekoľko výhod. Zanecháva žene maternicu, čo znamená, že môže mať ďalšie deti, prípadne sa tým odbúrajú psychické problémy pri strate maternice. Takmer dve tretiny žien z prieskumu o farmakologickej liečbe myómov ani nevedelo. „Chceme preto apelovať na ženy s problémovou menštruáciou, aby navštívili svojho gynekológa. V prípade ak príčinou problematickej menštruácie je myóm maternice nech sa pýtajú na všetky možnosti liečby myómov. Vieme im pomôcť. Nemusia trpieť doma v obave z chirurgického zákroku. Môžu opäť žiť normálny plnohodnotný život,“ uzatvára MUDr. Redecha Viac informácií o myómoch nájdete na stránke www.myom.sk.

K téme

Európski zamestnanci sú nespokojní so zastaranými technológiami na pracovisku Potrebu udržateľného života chápe 90 % Slovákov. Úskalím môže byť strata pohodlia

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.