Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. mája 2014 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Prevratná metóda Raindrop odstráni okuliare na čítanie

BRATISLAVA 7. mája – Pribudol vám k imidžu štyridsiatnika nežiaduci doplnok v podobe okuliarov na čítanie? Oční lekári vás ich ešte do nedávna zbaviť nedokázali. Implantáciou maličkej šošovky v tvare dažďovej kvapky do rohovky pomocou femtolaseru dokážu dnes mikrochirurgovia zbaviť okuliarov všetkých, ktorým dioptrie na čítanie prekážajú v aktívnom živote. Po USA a Švajčiarsku je svetová novinka od mája 2014 k dispozícii aj slovenským pacientom.

„Často nás vyhľadávali pacienti po štyridsaťpäťke, ktorí žijú aktívnym životom a okuliare na čítanie ich nesmierne limitovali. Ešte nedávno sme im však nedokázali pomôcť. Na odstránenie presbyopie (vekom podmienených dioptrií na čítanie) femtosekundovým laserom boli UŽ nevhodní. Na metódu prelex (pri ktorej implantáciou multifokálnej šošovky zbavíme pacienta okuliarov do diaľky aj do blízka), boli EŠTE nevhodní. Mohli sme len vyčkávať, kým im k dioptriám na čítanie pribudne aj zhoršené videnie do diaľky,“ prezrádza očná lekárka MUDr. Miriam Záhorcová, ktorá novou svetovou metódou operuje ako prvá slovenská mikrochirurgička.

„Technika Raindrop rozširuje množstvo pacientov, ktorým dokážeme ponúknuť pohodlnejší život bez okuliarov. Vďaka mini implantátu do rohovky už nemusia čakať.“

Ako Raindrop funguje?
Miniatúrna hydrogelová šošovka má priemer 2 milimetre, hrúbku 30 mikrometrov a z 80 % ju tvorí voda. Raindrop je prvá šošovka, ktorú chirurg implantuje priamo do rohovky, pod rohovkový flap vytvorený femtosekundovým laserom. Jemne a šetrne mení zakrivenie rohovky, čím zaisťuje kvalitné videnie nablízko aj na strednú vzdialenosť – bez okuliarov na čítanie. „Mini šošovku implantujeme len do jedného, nedominantného (nevedúceho) oka. Do toho, ktoré človek viac používa pri videní do blízka a pri čítaní. Vedúce oko, ktoré viac využíva pri zaostrovaní videnia na diaľku, mu ostáva nezmenené.“

Metóda je určená pre pacientov nad 45 rokov, ktorých trápi presbyopia – okuliare na čítanie s dioptriami do + 2.5. „Nie každý je samozrejme ideálny kandidát. Po precíznych vyšetreniach podstúpi simuláciu nového videnia pomocou špeciálnej kontaktnej šošovky. Pacienta v nej necháme celý týždeň viesť normálny život. Pokiaľ simulované videnie výborne toleruje, je ideálny kandidát na implantáciu

Videnie na čítanie aj do diaľky
Po neuroadaptácii vidí pacient oboma očami výborne do diaľky aj do blízka. „Raindrop veľmi dobre príjme očná rohovka aj ľudský organizmus. Šošovka je vyrobená z biokompatibilného materiálu a správa sa takmer ako umelá rohovka. Prepúšťa až 100% kyslíka a všetky potrebné látky na výživu povrchu oka. Neovplyvňuje metabolizmus rohovky a nespôsobuje rušivé svetelné fenomény pri šoférovaní v šere a v noci. Jej obrovskou výhodou je jej reverzibilita. Ak by pacient v budúcnosti z akýchkoľvek dôvodov chcel svoje videnie vrátiť do pôvodného stavu, šetrným mini zákrokom ju bez problémov vieme explantovať,“ dodáva odborníčka. Maličký implantát v rohovke však nie je prekážkou pri ďalších očných zákrokov, neprekáža napríklad ani počas operácie sivého zákalu.

Po USA a Švajčiarsku už aj na Slovensku
Unikátny zákrok, ktorý na odstránenie okuliarov na čítanie využívajú očné kliniky v USA, Francúzsku, v Nemecku, vo Veľkej Británii či v Španielsku. Slovenskí pacienti ho môžu podstúpiť od mája 2014.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

MH SR: T. Malatinský ocenený medailou Jiřího z Poděbrad Prvá česko – slovenská operácia sivého zákalu bez skalpela

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.