Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
89496_gettyimages 896090336 676x451.jpg
11. decembra 2018 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Preventívne vyšetrenie a konzultácia s odborníkom môže pomôcť odhaliť rakovinu kože

BRATISLAVA 11. decembra 2018 – Rakovina kože nie je hrozbou iba v lete. Existuje viacero faktorov, ktoré sa na jej vzniku podieľajú, od intenzívneho slnečného žiarenia a oslabeného imunitného systému až po genetické predispozície. Rakovina kože alebo melanóm sa síce rýchlo šíri, ale môžeme ju vidieť, a teda aj včas zachytiť. Kampaň Dopraj si zdravú kožu mala po letných mesiacoch za cieľ, prostredníctvom bezplatnej kontroly podozrivých znamienok, upozorniť na dôležitosť prevencie a samovyšetrenia kože, ktorými sa melanómu dá predísť.

V súvislosti s rakovinou kože, respektíve s melanómom, sú ohrození všetci, väčšie riziko sa však týka ľudí, ktorí už boli spálení slnkom alebo majú svetlejšiu pokožku. Pokiaľ sa melanóm odhalí v počiatočnom štádiu, pravdepodobnosť vyliečenia je takmer stopercentná. Dôležitosť prevencie, ktorá začína samovyšetrením kože a konzultáciou s odborníkom, vyzdvihujú lekári najmä po letných mesiacoch, keď je pokožka vystavená často až tropickému slnečnému žiareniu, ktoré môže byť jedným zo spúšťačov rakovinotvorných procesov na koži.

Bezplatné vyšetrenie znamienok môžu pacienti absolvovať u dermatológov zvyčajne v máji počas Európskeho dňa melanómu. Komunikácia s verejnosťou o prevencii a včasnej diagnostike však po letnej sezóne absentuje. Verejnosť mala tentokrát možnosť nechať si kožu bezplatne vyšetriť mimo dermatologických ambulancií vďaka kampani, ktorá sa po lete konala v troch slovenských mestách.

V Košiciach, Bratislave a vo Zvolene boli v nákupných centrách umiestnené mobilné ambulancie, v ktorých odborníci skontrolovali kožu a podozrivé znamienka každému, kto mal akékoľvek pochybnosti. Počas troch dní si svoju kožu dalo skontrolovať 711 záujemcov, pričom každý z nich poskytol pred vyšetrením prostredníctvom dotazníka informácie o fototype svojej pokožky, genetických predispozíciách či preventívnej starostlivosti.

Vyšetrení sa z väčšej časti zúčastnili ženy. Zaujímavým zistením v rámci kampane, bolo určenie prevažného fototypu kože Slovákov. V odpovediach sa najčastejšie vyskytol „fototyp 2“, svetlá pleť sprevádzaná častým spálením sa, a „fototyp 3“, pre ktorý je príznačná svetlohnedá pleť, tmavé vlasy a oči. S fototypom kože často súvisí aj miera toho, ako reaguje pokožka po vystavení slnečnému žiareniu. Skoro polovica opýtaných uviedla, že sa spáli len málo, zatiaľ čo zvyšná časť respondentov sa najprv spáli a potom sa opáli. Vznik rakoviny kože môže byť v niektorých prípadoch podporený aj častou návštevou solárií. Až trištvrte opýtaných však soláriá nenavštevuje vôbec.

Odborníci počas vyšetrení kontrolovali časť alebo celú pokožku záujemcov, pričom okrem podozrivých znamienok zaznamenávali aj celkový počet pigmentových znamienok. V 33 prípadoch spozorovali aj klinicky podozrivé nálezy a u troch pacientov bol zaznamenaný aj melanóm v počiatočnom štádiu. „Pacienti boli následne odporučení na ďalšie odborné vyšetrenie v špecializovanom pracovisku. Vďaka kampani a najmä bezplatnému vyšetreniu znamienok sa tak zrejme podarilo zachrániť tri ľudské životy. K lepším záchytom nálezov došlo aj preto, že sme k preventívnemu vyšetreniu vyzývali najmä tých, ktorí už nejaké podozrenie mali. Veríme, že tieto prípady budú impulzom pre ľudí všetkých generácií, starať sa o svoje zdravie a nezabúdať sledovať svoju pokožku aj po lete,“ vysvetľuje MUDr. Ľubica Hegyiová z Inštitútu klinickej a experimentálnej dermatovenerológie.

Kampaň Dopraj si zdravú kožu však priniesla aj pozitívne výsledky, pretože včasnou diagnostikou sa aj pacienti s klinickými léziami môžu vyliečiť. Preventívneho vyšetrenia kože sa zúčastnili aj rodiny s deťmi, ktoré po lete rovnako patria k rizikovým skupinám. U každého sa totiž môžu počas života vyskytnúť znamienka s odtieňmi tmavšej hnedej farby, svrbiace či znamienka meniace svoj tvar. Pravidelná kontrola kože a konzultácia akéhokoľvek podozrivého znamienka na tele je však výzvou pre nás všetkých – môže nám totiž zachrániť aj život.

K téme

Stratili ste zub? Nečakajte dlho, nahradiť ho treba čím skôr Movember začína, o prevencii rakoviny prostaty treba hovoriť hlasnejšie. Union zdravotná poisťovňa upozorňuje na alarmujúco nízku účasť mužov na preventívnych prehliadkach

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.