Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. októbra 2014 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Prestavba, ktorá pomôže zachrániť životy

BRATISLAVA 8. októbra – Detská fakultná nemocnica s poliklinikou (DFNsP) Bratislava dnes za účasti štátneho tajomníka MZ SR Viliama Čisláka slávnostne otvorila po rekonštrukcii Detskú kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny (DKAIM), ktorú financovala Nadácia KVAPKA NÁDEJE sumou takmer 300 tisíc EUR.

,,Boxový systém v intenzívnej starostlivosti o kriticky choré deti je v súčasnosti najmodernejším liečebným prístupom a pre pacienta aj personál zároveň aj najbezpečnejším riešením. Veľmi si vážim, že vďaka pomoci Nadácie KVAPKA NÁDEJE bude dostupný aj pre našich pacientov,“ povedal riaditeľ nemocnice Ladislav Kužela a poďakoval nadácii a všetkým zúčastneným za nezištnú pomoc.

„Modernizácia zdravotníckych zariadení je vždy prínosom hlavne pre pacientov. DFNsP Bratislava zrekonštruovala už viaceré pracoviská, pribudli mnohé kvalitné diagnostické prístroje. Som veľmi rád, že sa dnes medzi ne zaradila aj táto klinika. Jej rekonštrukcia pomôže pri vysokošpecializovanej liečbe malých pacientov a je ďalším krokom k ich rýchlejšiemu uzdraveniu. Vďaka patrí všetkým, ktorí sa na rekonštrukcii podieľali,“ ocenil prínos rekonštrukcie štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Viliam Čislák.
Foto: Nadácia KVAPKA NÁDEJE
,,Ako sa hovorí, najviac dáš tomu, komu dáš nádej. Verím, že touto novou klinikou dávame obrovskú nádej deťom na lepšie liečebné podmienky a rýchlejšie uzdravenie,“ povedala Vendula Svobodová, zakladateľka Nadácie KVAPKA NÁDEJE.

V rámci rekonštrukcie boli v priestoroch kliniky vytvorené dva samostatné izolačné boxy s HEPA filtráciou, ktoré zabezpečia prísne sterilné prostredie a tri izolačné boxy. Sterilné prostredie pomôže udržať aj výmena pôvodných keramických obkladov stien, ktoré boli nahradené antibakteriálnymi nátermi. Vymenené boli tiež rozvody a jednotky vzduchotechniky. Nové stropné statívy a stropné zdrojové mosty zabezpečia pripojenie používaného prístrojového zariadenia bez nutnosti použitia ďalších prídavných vozíkov, čím sa zabezpečí lepší prístup k pacientovi. Vymenené boli aj vykurovacie telesá a rozvody ústredného kúrenia.

Foto: Nadácia KVAPKA NÁDEJE
Priestory kliniky, v ktorých sú liečené kriticky choré deti, si už z pohľadu súčasných najmodernejších liečebných prístupov vyžiadali nové modernejšie riešenie. Nutnosť prestavby s vytvorením ventilácie a filtrácie vzduchu v sterilných boxoch bola potrebná aj z dôvodu nárastu nových náročných liečebných metód a tiež pacientov po transplantácii krvotvorných buniek a pacientov s onkologickými ochoreniami, ktorí sú liečení intenzívnymi protokolmi. ,,Vytvorenie izolačných sterilných boxov s HEPA filtráciou môže u týchto detí výrazne minimalizovať výskyt závažných infekcii v období útlmu krvotvorby a poruchy imunity,“ povedala MUDr. Júlia Horáková, PhD., primárka Transplantačnej jednotky kostnej drene Kliniky detskej hematológie a onkológie DFNsP Bratislava. Realizácia tohto projektu je nevyhnutnou súčasťou kontinuálnej starostlivosti o pacientov po transplantácii krvotvorných buniek a onkologických pacientov, ktorí vyžadujú preklad na DKAIM. Rekonštrukcia a modernizácia pracoviska zabezpeč
í lepšiu ochranu preložených pacientov z hľadiska predchádzania ďalších infekčných komplikácií. Vytvorenie vhodných izolačných boxov okrem najmodernejších medicínskych prístupov v liečbe kriticky chorých pacientov môže viesť aj k zníženiu finančných nákladov zabránením vzniku ďalších oportúnnych infekcií. Na základe analýzy posledných rokov približne 10 pacientov po transplantácii krvotvorných buniek a približne
Foto: Nadácia KVAPKA NÁDEJE
40-50 onkologických pacientov ročne vyžaduje pre zhoršenie vitálnych funkcií preklad na DKAIM a izoláciu v sterilných boxoch. Rovnako vedenie DFNsP Bratislava vníma rekonštrukciu priestorov DKAIM ako nevyhnutnú súčasť zabezpečenia optimálnej liečebnej starostlivosti o choré deti, ktoré si vyžadujú intenzívnu starostlivosť. DKAIM poskytuje najvyšší stupeň špecializovanej starostlivosti pre detských pacientov so závažnou traumou, akútnym respiračným zlyhaním, novorodencom s vrodenými vývojovými chybami, či pacientom v procese onkologickej liečby a po transplantácii kostnej drene z celého Slovenska.

S realizáciou projektu výstavby sterilných boxov na DKAIM DFNsP Bratislava sa začalo už v roku 2013. Nadácia KVAPKA NÁDEJE uhradila náklady spojené s projektovou prípravou aj realizáciou rekonštrukčných a modernizačných prác. „Veľká vďaka patrí všetkým individuálnym darcom a podporovateľom nadácie, všetkým sponzorom a firmám, ktoré podporujú naše aktivity a v neposlednom rade tiež spoločnostiam, ktoré sa podieľali na samotnej rekonštrukcii. Verím, že tento úspešný projekt bude impulzom pre mnohých ľudí a vďaka ďalším podporovateľom, dárcom a sponzorom sa nám podarí pokračovať v našej pomoci malým onkologickým pacientom,” uviedol Štefan Bernát, správca Nadácie KVAPKA NÁDEJE.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Prelom v last mile delivery: Doručovanie zásielok elektrododávkami je dostupnejšie vďaka lízingu na mieru Smrť na Níle vo filmovom vydaní

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.