Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

PREŠOV:Sté výročie Čardášovej princeznej v Divadle J. Záborského

PREŠOV 6. novembra (SITA) – Svetoznáme árie nesmrteľnej operety Imre Kálmána Čardášová princezná v podaní Budapeštianskeho operetného divadla, jedného z najstarších a najúspešnejších divadiel maďarskej metropoly, si budú môcť milovníci tohto žánru vypočuť v pondelok 7. novembra v historickej budove Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove. Stane sa tak pri príležitosti stého výročia premiéry tejto úspešnej operety.
V Čardášovej princeznej sa odvíja príbeh zdanlivo beznádejnej lásky. Mladý knieža Edwin zbožňuje Szilviu, hviezdu budapeštianskeho kabaretu Orfeum, ale jeho aristokratická rodina tento nerovný vzťah odmieta. Edwinovi rodičia sú rozhodnutí urobiť všetko pre to, aby svojho syna prilákali späť do Viedne, kde už majú pre neho vyhliadnutú tú správnu dievčinu – kontesu Stázi. Čardášová princezná je najúspešnejšia opereta, ktorú zložil Emmerich Kálmán. Preméra sa konala 15. novembra 1915 v divadle Johann Strauss Theather vo Viedni. Opereta zaznamenala obrovský úspech – len v rakúskej metropole ju reprízovali vyše päťstokrát. Napriek 1. svetovej vojne ju okamžite uviedli aj vo Švédsku, Fínsku, v Poľsku, Rusku a Taliansku. V novembri 1916 v Budapešti a o rok neskôr sa dostala až na newyorský Broadway.
Najúspešnejšie dielo legendárneho hudobného skladateľa v tomto roku oslavuje 100. výročie svojej maďarskej premiéry. Pri príležitosti minuloročného centenária svetovej premiéry sa zrodil projekt, ktorý prináša prierez najpopulárnejšími piesňami z tejto slávnej operety. Na pozvanie Ministerstva zahraničného obchodu a zahraničných vecí Maďarska a Balassiho Inštitútu – Maďarského inštitútu v Bratislave si sólisti a členovia kvintetu Budapeštianskeho operetného divadla podmanili publikum nielen v Budapešti, ale aj vo Viedni, v Bruseli, Moskve, Varaždine či v Dillí, kde vďaka nim žáner operety prvýkrát v histórii prekročil hranice Indie. Program teraz uvádzajú aj vo vyše dvadsiatke ďalších európskych a ázijských miest vrátane Bratislavy a Prešova. Začiatok predstavenia v historickej budove DJZ je v pondelok 7. novembra o 18.30 hod.
Agentúru SITA informovala Timea Havasi z poverenia Balassiho Inštitútu – Maďarského inštitútu v Bratislave.

ks;mt

K téme

Zákazníci COOP Jednoty opäť vybrali zaujímavé projekty lokálnych komunít Miele oslavuje 125 rokov: Takýto bol vývoj umývačiek riadu od prvého modelu po inteligentné systémy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.