Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. decembra 2013 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Presné meranie teploty

BRATISLAVA 9. decembra – V mnohých domácnostiach sa ešte používajú ortuťové teplomery. V obchodoch ich však už nenájdete. Ich predaj ukončila v júni 2009 smernica Európskej únie. Nahradili ich teplomery digitálne. Neskôr, využitím novších technológií, sa ponuka rozšírila o teplomery infračervené. Tie dokážu zmerať teplotu komfortne, na ľahko dostupných miestach a v priebehu pár sekúnd.

Zásady a faktory merania

S využitím výhod moderných teplomerov sa spájajú nové postupy merania, resp. faktory, ktoré môžu ovplyvniť presnosť merania teploty. Pol stupňa Celzia rozhoduje u detí o podaní antipyretík (liekov proti horúčke), preto je potrebné venovať náležitú pozornosť návodu na použitie teplomera.

Pri správnom meraní má byť v miestnosti primeraná teplota a meraná osoba by mala byť 30 minút pred meraním vo fyzickom kľude, teda bez prehriatia po výraznej fyzickej námahe. Ak použijete dotykový teplomer na meranie na čele, nesmie byť jeho pokožka spotená či vlhká a senzor sa jej musí dotýkať. Pri meraní v uchu je potrebné jemným ťahom ušnice nahor napriamiť zvukovod a vložený senzor namieriť na bubienok. Zvukovod musí byť čistý, bez ušnej zátky či nahromadeného mazu. Ak je potrebné očistiť snímač, urobte tak jemne vlhkou utierkou aspoň 15 minút pred meraním. Dôležité je aj miesto merania. Pre správne posúdenie vývoja teploty ju merajte vždy na rovnakom mieste, napr. v tom istom uchu. Zohľadniť treba aj čas merania. V priebehu dňa totiž kolíše naša teplota až o jeden stupeň. Najnižšia telesná teplota býva okolo 4:00 hodín ráno, najvyššia teplota podvečer, okolo 18:00 hodiny. Preto sa odporúča merať teplotu v pravidelných intervaloch, ktoré umožnia lekárovi presné por
ovnanie podľa dennej doby a uľahčí sa určenie diagnózy.

Horúčka

Zvýšená teplota je prirodzená reakcia organizmu, ktorý sa chráni voči patogénu. Hraničnou teplotou pre podanie antipyretík deťom je 38°C.Najčastejšie sa podávajú lieky s účinnou látkou paracetamolu alebo ibuprofenu vo forme sirupu, čapíkov alebo tabliet. Ich striedaním po troch až štyroch hodinách možno skrátiť interval podania antipyretika. Lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej sa podávajú deťom nad 12 rokov.Horúčku možno znižovať ochladzovaním studenými zábalmi alebo obkladmi. Ak horúčka nereaguje na antipyretickú liečbu a trvá viac ako 24 hodín, treba vyhľadať lekára. U novorodencov sa treba obrátiť na lekára pri každom zvýšení teploty.

Čelo aj ucho

Veľmi presné výsledky dosiahneme pri meraní teploty v uchu Je zvonku chránené a tak sa jeho teplota najviac približuje teplote telesného jadra. Výhodou je aj rýchlosť merania – infračerveným teplomerom postačí 1 sekunda. Tento spôsob však nie je možné použiť pri zápale ucha a pre veľkosť snímača ani u detí do 6 mesiacov. Druhou metódou je meranie teploty na čele. Snímač s násadou sa priloží 1cm nad stred obočia a v priebehu 3 sekúnd po spustení skenovania sa posúva po čele smerom k spánku. V týchto miestach vyžaruje spánková tepna teplo privádzané z hypotalamu, ktorý riadi telesnú teplotu.

Každý spôsob meranie má iné výhody a ideálne je mať možnosti obidve.To spĺňa iba teplomer Thermoval duo scan. Presnosť jeho merania potvrdila klinická štúdia na vzorke pacientov podľa normy ISO 80601-2-56. Dostupný je v internetových obchodoch, v lekárňach alebo predajniach zdravotníckych potrieb, približne za 36 eur. Aktuálne je možné kúpiť aj darčekové balenie s príslušenstvom pre najmenších (fľaška Philips, vlhčené utierky a vatové tyčinky Bel Baby) v cene 42 eur.

Zdroj: HARTMANN-RICO

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Eliška. Silný dojímavý príbeh od najobľúbenejšej slovenskej autorky Nájomné A-čkových kancelárií bude kvôli indexácii drahšie. Riešením je kúpa vlastných priestorov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.