Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúcich dní

BRATISLAVA 7. novembra (SITA) –

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Prognózy bankových analytikov hospodárskeho rastu na Slovensku sa o niečo vylepšili. Podľa októbrového kola pravidelného prieskumu Národnej banky Slovenska (NBS) medzi analytikmi komerčných bánk totiž v tomto roku hrubý domáci produkt na Slovensku stúpne o 3,4 %. Svoj odhad so septembra tak navýšili o 0,1 percentuálneho bodu. Rovnako o 0,1 percentuálneho bodu vylepšili aj prognózu budúcoročného rastu ekonomiky na 3,1 %.

BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR rozširuje kompetencie zdravotníckych asistentov. Vyplýva to z návrhu vyhlášky, ktorú rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania. Oproti platnej právnej úprave sa kompetencie zdravotníckeho asistenta doplnia o niektoré činnosti, ako napríklad sledovanie vyprázdňovania hrubého čreva a močového mechúra, odber spúta, odsávanie sekrétov z horných dýchacích ciest a podávanie stravy sondou. „Podávať lieky intramuskulárne (medzisvalové podávanie séra – pozn. redakcie) a odoberať venóznu krv na vyšetrenie budú oprávnení zdravotnícki asistenti vykonávať len osobám od 15 rokov veku,“ píše sa v návrhu.

BRATISLAVA – Objem úverov na nehnuteľnosti na Slovensku v septembri stúpol v medziročnom porovnaní o 13,9 %. Ako informuje Národná banka Slovenska (NBS), ku koncu deviateho mesiaca tak dosiahol 21,142 mld. eur. Naďalej dominujú iné úvery na nehnuteľnosti, ktorých stav predstavoval 13,583 mld. eur. Hypotekárne úvery tvorili 5,392 mld. eur. Objem úverov stavebného sporenia bol 2,167 mld. eur.

BRATISLAVA – Od 1. novembra začína pre štát platiť všeobecná povinnosť vykonávať verejnú moc elektronicky. Štátne orgány a inštitúcie (orgány verejnej moci) tak budú musieť prioritne komunikovať elektronickou formou prostredníctvom zriadených elektronických schránok. Ako informoval riaditeľ sekcie komunikácie Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) Martin Dorčák, spomínaná povinnosť je v platnosti už od 1. novembra 2013, no výnimkou v zákone o e-Governmente sa oddialila pre tie orgány, ktoré pre technické prekážky elektronicky komunikovať nemohli. „Od 1. novembra 2016 výnimka končí a viac sa na ňu nebude možné odvolať. V platnosti ale ostáva, že štátne orgány budú môcť komunikovať aj inak ako prostredníctvom elektronickej schránky, ak ich k tomu viaže osobitný predpis,“ priblížil Dorčák.

BRATISLAVA – Hodnota čistého bohatstva slovenského verejného sektora sa v minulom roku zlepšila. Podľa Súhrnnej výročnej správy Slovenskej republiky za rok 2015 predstavovala ku koncu vlaňajška záporných 134,5 mld. eur, teda mínus 170,9 % hrubého domáceho produktu. Oproti predchádzajúcemu roku sa tak negatívny podiel na hrubom domácom produkte znížil o 15 percentuálnych bodov. Nie však zlepšeným hospodárením alebo zmenou politík verejného sektora, ale najmä metodickými zmenami, aktualizáciou ekonomických prognóz a precenením majetku.

BRATISLAVA – Obchodníci a dodávatelia, ktorí pôsobia na Slovensku, chcú zlepšiť vzájomné vzťahy. Zástupcovia Potravinárskej komory Slovenska (PKS) spolu so Slovenskou alianciou moderného obchodu (SAMO) preto založili spoločnú národnú platformu s názvom Iniciatíva pre férový obchod, ktorá by mala prípadné spory riešiť férovým a transparentným spôsobom. Informovala o tom PKS.

BRATISLAVA – Pokračujúci dynamický rast cien bytov v treťom štvrťroku prispel k zrýchleniu medziročného rastu celkovej priemernej ceny bývania o 0,6 percentuálneho bodu na 5,4 %. Ako ďalej vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), priemerná cena bývania tak vzrástla na hodnotu 1 295 eur za meter štvorcový. V súčasnosti je to zhruba o 6 % nad hodnotou dlhodobého priemeru, ktorý predstavuje sumu 1 221 eur za meter štvorcový. Je to však stále o viac ako 16 % menej v porovnaní s maximálnou priemernou cenou bývania z polovice roku 2008.

BRATISLAVA – Vládny kabinet v stredu schválil návrh zákona o európskom príkaze na zablokovanie účtov a o doplnení zákona o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov z dielne Ministerstva spravodlivosti SR, ktorý by mal uľahčiť cezhraničné vymáhanie pohľadávok v občianskych a obchodných veciach. Návrhom sa má zaviesť opatrenie, ktoré umožní v cezhraničných prípadoch účinne a urýchlene zablokovať finančné prostriedky vedené na bankových účtoch v rôznych členských štátoch EÚ.

BRATISLAVA – Ocenenie Nemocnica roka 2016 od Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc získala Fakultná nemocnica Nitra. O jedno miesto si tak vylepšila svoje postavenie spred roka. Na druhé miesto sa dostala Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica. Tesne za ňou sa v hodnotení vybraných ukazovateľov spokojnosti pacientov, kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, hospodárenia a transparentnosti umiestnila minulý rok víťazná Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) SNP Ružomberok – fakultná nemocnica. Informovali o tom v stredu na tlačovej konferencii zástupcovia INEKO.

BRATISLAVA – Výstavba novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB) sa neuskutoční formou verejno-súkromného partnerstva (PPP projekt). Vláda totiž zobrala na vedomie návrh Ministerstva zdravotníctva (MZ) ukončiť súťažný dialóg na predmet zákazky „Koncesia na návrh, výstavbu, financovanie, prevádzku a údržbu novej univerzitnej nemocnice v Bratislave s očakávanou dĺžkou prevádzky 30 rokov, vrátane poskytovania vzdelávacích kapacít“. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker má podľa uznesenia ukončiť súťažný dialóg do 15. novembra. Ministerstvo by zároveň malo do 31. marca budúceho roka predložiť svoj návrh na spôsob výstavby novej UNB.

BRATISLAVA – Slovensko cez leto navštívil rekordný počet turistov. Ako informovala Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR), podľa Štatistického úradu SR Slovensko počas júna až augusta navštívilo 1 618 633 dovolenkárov, čo oproti minulému roku predstavuje nárast o 15,8 %. Turisti na Slovensku strávili v lete spolu päť miliónov nocí, čo je medziročný nárast o 15,6 %. Ich pobyt trval v priemere 3,1 noci.

BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR už nepočíta s preukazmi poistenca s elektronickým čipom, ktoré malo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) začať vydávať od júna 2017. Vyplýva to z novely zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme, ktorú v stredu schválila vláda. „Plánujeme využitie elektronických občianskych preukazov s tým, že sme sa dohodli s ministerstvom vnútra o takzvanom prechodnom období do roku 2021,“ povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker ešte v septembri.

BRATISLAVA – Deficit štátneho rozpočtu v októbri klesol. Oproti septembru bol nižší o takmer 224 mil. eur a dosiahol 420,6 mil. eur. Medziročne to znamenalo zlepšenie hospodárenia štátu až o 65,1 %. Ako ďalej vyplýva z údajov uverejnených ministerstvom financií, celkové príjmy štátu medziročne klesli o 7,4 % na 11,131 mld. eur a desaťmesačné výdavky boli oproti rovnakému obdobiu vlaňajška nižšie o 12,7 % na úrovni 11,552 mld. eur. Na celý rok sa rozpočtujú príjmy na úrovni 14,277 mld. eur, výdavky 16,247 mld. eur a deficit v sume 1,97 mld. eur.

BRATISLAVA – Sociálna poisťovňa (SP) evidovala ku koncu augusta tohto roka pohľadávky v celkovej sume 796,4 mil. eur. V porovnaní s koncom minulého roka sa tak pohľadávky poisťovne zvýšili o 93,7 mil. eur. Uvádza sa to v správe o hospodárení SP za január až august tohto roka. Z celkového objemu pohľadávok predstavovali pohľadávky poisťovne na poistnom na základe rozhodnutia 517,2 mil. eur, pohľadávky na penále boli vo výške 168,5 mil. eur, nepredpísané pohľadávky tvorili 88,2 mil. eur a ostatné pohľadávky 22,6 mil. eur.

BRATISLAVA – Súčasný systém gastrolístkov by sa mal podľa Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR (ZOCR) zmeniť. Tvrdí to prezident zväzu Pavol Konštiak, podľa ktorého je potrebné zabezpečiť zrovnoprávnenie postavenia vydavateľov a používateľov gastrolístkov. Ako uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii, vydávanie a administrácia stravných poukážok v súčasnej podobe spôsobuje nekontrolovanú emisiu alternatívnych platidiel, narušuje hospodársku súťaž, zapríčiňuje nadmernú a zbytočnú administratívnu náročnosť a zabraňuje slobodnému výberu.

BRATISLAVA – Podnikatelia ohodnotili vývoj na Slovensku v treťom kvartáli tohto roka opäť negatívnejšie. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP) je na úrovni 52,7 bodu, oproti predchádzajúcemu kvartálu tak poklesla o 2,73 %. Je to najhoršie hodnotenie za posledné tri roky. Dôvodom negatívneho hodnotenia majú byť zmeny v daňovej a odvodovej legislatíve, ktoré predstavila vláda v lete a väčšina z nich bude platiť od začiatku budúceho roka. Informovala o tom Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), ktorá pripravuje hodnotenie podnikateľského prostredia na základe vlastného prieskumu od roku 2001.

BRATISLAVA – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), a. s., s účinnosťou od 1. októbra tohto roka u vybraných špeciálnych zdravotníckych materiálov (ŠZM) znížila maximálnu výšku takzvanej pripočítateľnej položky. Ako však upozornil vo štvrtok na tlačovej besede nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý, od novembra zdravotná poisťovňa „potichu“ ceny upravila opäť. „To je samo o sebe neobvyklé, lebo poisťovňa ceny upravuje vždy štvrťročne, 1. januára, 1. apríla, 1. júna, 1. októbra,“ povedal.

BRATISLAVA – Okresné úrady už začínajú posielať vodičom automobilov prvé rozhodnutia o uložení pokuty za jazdu bez úhrady elektronickej diaľničnej známky. Pre agentúru SITA to potvrdilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Pokutu možno uložiť do dvoch rokov odvtedy, keď sa príslušný okresný úrad dozvedel o porušení povinnosti, najneskôr však do troch rokov od porušenia povinnosti. Počíta s tým novela zákona o diaľničnej známke účinná od začiatku novembra.

NITRA – Fakultnej nemocnici (FN) v Nitre už dlhší čas chýbajú anestéziológovia, pacientom preto odsúvajú termíny operácií. Situácia sa vyhrotila cez leto, keď odišlo z nemocnice niekoľko anestéziológov. Podľa riaditeľa nemocnice Jozefa Valockého nemocnica tento problém rieši. „Od júna 2016 rozviazalo pracovný pomer päť anestéziológov, do pracovného pomeru sme prijali šesť lekárov anestéziológov a uzatvorili štyri dohody na výkon pracovnej činnosti,“ uviedol pre agentúru SITA Valocký. Jeden ďalší lekár na dohodu má pribudnúť od 4. novembra. Podľa neho pracuje v súčasnosti v nitrianskej nemocnici 21 anestéziológov, z toho 11 atestovaných a desať bez atestácie. Päť lekárov je zaradených do atestačnej prípravy.

BRATISLAVA – Parlamentný výbor pre zdravotníctvo v piatok nerokoval o riešení situácie v zdravotníctve, konkrétne o očakávanej strate Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) vo výške 283 miliónov eur. Výbor totiž nebol uznášaniaschopný pre neúčasť koaličných poslancov, tí sa z piatkového rokovania ospravedlnili. Za zatvorenými dverami tak neoficiálne diskutovali členovia výboru za opozíciu s ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom, generálnym riaditeľom VšZP Miroslavom Kočanom a bývalým riaditeľom VšZP Miroslavom Vaďurom.

BRATISLAVA – Postup, akým sa budú oddlžovať nemocnice, by mal byť známy v priebehu dvoch mesiacov. Povedal to v rámci konferencie Trend – Zdravotnícky manažment 2016 minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Minister konštatoval, že oddlženie nemocníc pôjde cez mnohé kroky, ktoré „bolia“. „Budú si vyžadovať významné reštrukturalizačné a reštrikčné opatrenia,“ upozornil.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Bratislava má nové priame letecké spojenie so srbským Nišom. Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair bude prevádzkovať pravidelnú linku dvakrát týždenne, v pondelok a v piatok. Spoje z Bratislavy majú plánovaný odlet o 14:10 s príletom do Nišu o 15:40. Opačne bude odlet z Nišu o 16:05 a prílet do Bratislavy o 17:35. Ako v pondelok informovalo Letisko M. R. Štefánika, ide o prvé priame letecké spojenie Slovenska so Srbskom.

BRATISLAVA – Bankový sektor na Slovensku dosiahol v deviatich mesiacoch čistý zisk 560,6 mil. eur. V medziročnom porovnaní to podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) znamená nárast o 6,4 %. Významne pozitívny vplyv na tohtoročnú ziskovosť mal predaj podielov Visa Europe spoločnosti Visa Inc. Čistý úrokový výnos sa najmä v dôsledku nízkych úrokových sadzieb znížil o 4,3 % na 1,338 mld. eur. Popri úrokových výnosoch klesli aj čisté výnosy z poplatkov a provízií, a to o 1,1 % na 391,2 mil. eur.

BRATISLAVA – Tatra banka dosiahla za deväť mesiacov čistý zisk na úrovni 109,6 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to podľa zverejnených údajov nárast o 10,4 %. Čisté úrokové výnosy zaznamenali 8-percentný pokles, avšak banka tento rok zaúčtovala nižšie opravné položky a tak čisté výnosové úroky po zohľadnení opravných položiek mierne klesli o 2,3 % na 192,4 mil. eur. Poklesli aj čisté výnosy z poplatkov a provízií, a to o 7,8 % na 84,3 mil. eur.

BRATISLAVA – Letisko M. R. Štefánika v Bratislave zaznamenalo v októbri najvyšší nárast počtu cestujúcich za posledných šesť rokov. V uplynulom mesiaci vybavilo na príletoch a odletoch spolu 133 768 pasažierov, čo znamená medziročné zvýšenie o 19,5 %, resp. o 21 802 osôb. Ako letisko v stredu informovalo, za desať mesiacov tohto roka dosiahol počet cestujúcich 1 554 684 pri náraste o 13 % oproti tomu istému obdobiu minulého roka.

BRATISLAVA – Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by mala vyjsť na 5,4 miliardy eur. Po stredajšom rokovaní vlády to priznal minister hospodárstva Peter Žiga. Podľa neho však ešte nie je isté, či táto suma bude definitívna. „Tá suma nemusí byť konečná. Podľa mňa môže byť aj nižšia. Ale je to presne o tom, či chceme mať Mochovce dokončené, alebo nechceme mať, a akým spôsobom sa tam dostaneme,“ povedal Žiga.

PIEŠŤANY – O ukončení letovej prevádzky, uzatvorení letiska a likvidácii spoločnosti Letisko Piešťany budú rozhodovať akcionári na mimoriadnom valnom zhromaždení koncom novembra. Dôvodom je podľa predsedu dozornej rady Rema Cicutta zlá finančná situácia spoločnosti, ktorá momentálne dokáže uhrádzať len mzdy zamestnancov. Výkonný riaditeľ Letiska Piešťany dostal pokyn, aby úradu práce, sociálnych vecí a rodiny nahlásil hromadné prepúšťanie. Najväčším akcionárom Letiska Piešťany je Trnavský samosprávny kraj (59,31 %), ďalšími sú Mesto Piešťany (20,04 %) a ministerstvo dopravy (20,65 %).

BRATISLAVA – Klienti Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) uzatvorili od začiatku januára do konca septembra 104 541 nových zmlúv o stavebnom sporení. Vlani si klienti za rovnaké obdobie uzatvorili podľa vyjadrení firmy približne o 5 tisíc zmlúv viac, čo teda predstavuje približne 4,5-percentný medziročný pokles. Celkový objem cieľových súm nových zmlúv predstavoval 1,84 mld. eur. V deviatich mesiacoch vlaňajška to bolo viac ako 2 mld. eur.

BRATISLAVA – Zlato sa v oblasti Biely vrch pri Detve ťažiť nebude. Obvodný banský úrad v Banskej Bystrici totiž zamietol návrh cyperského investora na určenie dobývacieho priestoru v tejto lokalite. Hlavným dôvodom zamietnutia sú nesúhlasné stanoviská mesta Detva a priľahlej obce Dúbrava. „Rozhodnutie Obvodného banského úradu je skvelou správou. Končí sa tak niekoľkoročná neistota obyvateľov Podpoľania,“ uviedla advokátka Eva Kováčechová z VIA IURIS, ktorá v kauze pomáha občianskemu združeniu Podpoľanie nad zlato. Dodala, že investor sa síce proti tomuto rozhodnutiu ešte môže odvolať, avšak vzhľadom na nesúhlas mesta Detva a obce Dúbravy Hlavný banský úrad odvolaniu s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhovie.

BRATISLAVA – Poštová banka dosiahla v deviatich mesiacoch tohto roka čistý zisk 51,8 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených spoločnosťou, v medziročnom porovnaní ziskovosť banky klesla o 5,6 %. Hlavný zdroj príjmu, čisté úrokové výnosy, poklesol o 14,8 % na 121,8 mil. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií sa znížili o 5,7 % na 8,4 mil. eur. Stav úverov a pohľadávok bol na konci deviateho mesiaca vo výške 2,274 mld. eur a záväzky voči klientom boli v objeme 3,573 mld. eur.

BRATISLAVA – Cyprus ostáva aj v treťom kvartáli tohto roka jedným z najobľúbenejších daňových rajov pre slovenské firmy. V druhej polovici tohto roka na Cypre sídlilo spolu 933 slovenských spoločností, čo je o 61 firiem viac ako v druhom kvartáli tohto roka a v porovnaní s minulým rokom je to o 16 spoločností viac. Rebríčku daňových rajov v treťom štvrťroku 2016 dominuje Holandsko s počtom slovenských firiem 1 140, na druhom mieste sú Spojené štáty americké s počtom spoločností 1 024. Informovala o tom konzultačná a poradenská spoločnosť Bisnode Slovensko.

BRATISLAVA – Moderné Odbory Volkswagen evidovali k 1. novembru viac ako 7 300 členov. Tí odišli z pôvodnej odborovej organizácie Volkswagenu, ktorá bola súčasťou Odborového zväzu (OZ) KOVO. Potvrdil to jeden zo zakladateľov Moderných Odborov Volkswagen Zoroslav Smolinský, podľa ktorého sú ich nové odbory jedinou relevantnou odborovou organizáciou zastupujúcou zamestnancov v rokovaniach o pracovných podmienkach v automobilke. Ako ďalej Smolinský informoval, OZ KOVO prišiel celkovo o viac ako 8 100 členov.

PREŠOV – Spoločnosť Unicorn Systems pokračuje v rozširovaní svojho vývojového centra v Prešove, pričom avizuje 70 ďalších pracovných miest. Firma zaoberajúca sa vývojom softvérových riešení otvorila svoje vývojové centrum vo februári tohto roka a v súčasnosti v ňom zamestnáva 50 pracovníkov. Aktuálne má záujem tento stav rozšíriť na 120 zamestnancov. Ísť má najmä o IT špecialistov. Agentúru SITA o tom informovala Jana Krajkovičová, zabezpečujúca marketing a komunikáciu spoločnosti.

BRATISLAVA – Počet firiem na Slovensku, na ktoré bol v treťom kvartáli tohto roka vyhlásený konkurz, v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška vzrástol o 10, 61 %. Na Slovensku bolo v tomto kvartáli vyhlásených 73 konkurzov, zatiaľ čo v rovnakom období minulého roka ich bolo 66. V treťom štvrťroku bolo, rovnako ako v treťom kvartáli roku 2015, povolených 22 reštrukturalizácií. Informácie zverejnila vo svojej analýze spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o. (CRIF SK), ktorá prevádzkuje úverové registre bankových aj nebankových inštitúcií.

BRATISLAVA – Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) plánujú vynaložiť na bezhotovostný nákup pohonných látok prostredníctvom palivových kariet za dva roky 4,2 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (vyše 5 mil. eur vrátane dane). Zákazku zadali spoločnosti Slovnaft, a. s. cez verejnú súťaž na základe jedinej prijatej ponuky. Vyplýva to z výsledku verejnej súťaže vyhlásenej v apríli tohto roka.

BRATISLAVA – Bratislava má od 4. novembra nové priame letecké spojenie s letiskom Leeds – Bradford na severe Anglicka. Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair prevádzkuje uvedenú linku od 4. novembra s frekvenciou dvakrát týždenne. Každý piatok sa z bratislavského letiska odlieta o 9:55, každý pondelok zase o 18:20. Prílety na Slovensko sú v piatok o 9:30 a v pondelok o 17:55. Pravidelná linka na letisko Leeds – Bradford je piatym leteckým spojením Bratislavy a Veľkej Británie. Ryanair prevádzkuje zo slovenskej metropoly aj linky do Londýna, Manchestru, Birminghamu a Edinburghu.

BRATISLAVA – Novým generálnym riaditeľom Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) sa stal Martin Erdössy. Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek ho vymenoval na návrh správnej rady štátneho správcu železničnej infraštruktúry. „Ide o profesionálneho manažéra a nestraníka, ktorý do železníc prichádza z bratislavského dopravného podniku,“ informuje ministerstvo dopravy na svojom portáli.

BRATISLAVA – Slovenská sporiteľňa dosiahla v deviatich mesiacoch tohto roka podľa individuálnych výsledkov čistý zisk 170,5 mil. eur. V medziročnom porovnaní to podľa zverejnených údajov znamená nárast o 12,1 %. Celá finančná skupina Slovenskej sporiteľne evidovala podľa konsolidovaných výsledkov rast zisku o 12,5 % na 172,1 mil. eur. Na výsledky mal pozitívny vplyv predaj akcií spoločnosti Visa Europe firme Visa Inc. Celková odvodová povinnosť dosiahla hodnotu 25,1 mil. eur, pričom pred rokom to bolo 21,6 mil. eur.

BRATISLAVA – Spoločnosť Hyunnam SK, ktorá plánuje rozšíriť svoju výrobu v Krásne nad Kysucou, požiadala štát o poskytnutie investičnej pomoci. Ako vyplýva z návrhu na poskytnutie investičnej pomoci, investor žiada od štátu pomoc vo výške 5,9 milióna eur. Z toho 200 tisíc eur vo forme dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný a nehmotný majetok a zvyšok vo forme daňovej úľavy.

BRATISLAVA – Sberbank Slovensko sa zlúči s Prima bankou Slovensko. Informoval o tom portál voFinanciach.sk s odvolaním sa na správu generálneho riaditeľa oboch bánk vlastnených investičnou skupinou Penta Jana Rolla zamestnancom Sberbank Slovensko. Podľa nej predstavenstvo banky na žiadosť majoritného akcionára schválilo zámer zlúčenia Sberbank Slovensko so spoločnosťou Prima banka Slovensko a rozhodlo o spustení príprav na tento krok.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

WIESBADEN – Nemecké maloobchodné tržby v septembri podľa predbežných údajov v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka reálne posilnili o 0,4 percenta a nominálne sa zvýšili o 1 percento. V septembri tohto roka boli obchody v krajine otvorené 26 pracovných dní, čiže rovnako ako v septembri minulého roka. Informoval o tom v pondelok na svojej internetovej stránke nemecký štatistický úrad Destatis.

BRATISLAVA – Medziročne sa ceny v eurozóne v októbri zvýšili o 0,5 %. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý v pondelok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Medziročná inflácia sa tak zrýchlila, keďže v septembri sa ceny v európskej menovej únii oproti rovnakému mesiacu minulého roka zvýšili o 0,4 %.

BRATISLAVA – Sezónne upravený hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny v treťom štvrťroku medzikvartálne posilnil o 0,3 percenta. V rámci celej 28-člennej Európskej únie sa ekonomika počas júla až septembra v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom zväčšila o 0,4 percenta. Vyplýva to z predbežného odhadu, ktorý v pondelok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat. V druhom štvrťroku tohto roka sa HDP eurozóny zväčšil o tiež o 0,3 percenta a hospodárstvo celej EÚ vzrástlo o 0,4 percenta.

BRATISLAVA – Kanada bola v minulom roku pre Európsku úniu trinástym najdôležitejším trhom pri exporte tovarov a dvanástym najväčším partnerom pri importe tovarov. Vývoz do Kanady v roku 2015 tvoril 2 percentá celkového exportu únie a dovoz z Kanady tvoril 1,6 percenta celkového importu EÚ. V obchode s tovarmi dosiahla EÚ vlani vďaka rastu exportu voči Kanade rekordný prebytok, a to v sume 6,9 mld. eur. Informoval o tom v pondelok štatistický úrad Európskej únie Eurostat pri príležitosti summitu Európska únia – Kanada, ktorý sa uskutočnil v nedeľu v Bruseli.

BRATISLAVA – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s predpokladá, že zníži hodnotenie úverovej spoľahlivosti Veľkej Británie, ak strata prístupu krajiny na spoločný európsky trh po brexite zo strednodobého hľadiska podstatne oslabí britský ekonomický rast a ak sa naruší dôveryhodnosť fiškálnej politiky krajiny. Agentúra to uviedla v správe, ktorú zverejnila v stredu. Veľká Británia má v súčasnosti od agentúry Moody’s ratingovú známku Aa1.

BERLÍN – Miera nezamestnanosti v Nemecku sa v októbri už druhý mesiac po sebe znížila, čo sa považuje za znak pevnosti najväčšej európskej ekonomiky. Spolkový úrad práce v stredu informoval, že miera nezamestnanosti v Nemecku v októbri klesla na 5,8 percenta zo septembrovej úrovne 5,9 percenta. Po úprave o sezónne vplyvy bola nemecká októbrová nezamestnanosť vo výške 6 percent, čo bol pokles z úrovne 6,1 percenta v predošlom mesiaci. Počet nezamestnaných sa v októbri oproti septembru zmenšil o zhruba 68 tisíc, pričom celkovo bolo v krajine bez práce 2,54 mil. ľudí.

LONDÝN – Aktivita v priemyselnom sektore 19-člennej eurozóny v úvode štvrtého kvartálu výrazne posilnila, a to najrýchlejším tempom za takmer tri roky. Vyplýva to z prieskumu agentúry Markit. Agentúra v stredu informovala, že index nákupných manažérov (PMI) priemyselného sektora v októbri vzrástol na 53,5 bodu z úrovne 52,6 bodu, na ktorej bol v predchádzajúcom mesiaci. Hodnota indexu nad hranicou 50 bodov naznačuje rast aktivity v odvetví.

BERLÍN – Nemecká ekonomika by mala za tento rok vykázať rast o 1,9 percenta a v budúcom roku by sa mala zväčšiť o 1,3 percenta. Vyplýva zo z prognózy Nemeckej rady ekonomických expertov, ktorú zverejnili v stredu. Predpoveď pre budúci rok je mierne slabšia v porovnaní s predchádzajúcou predikciou. Panel ekonomických poradcov nemeckej vlády uviedol, že spomalenie ekonomiky v roku 2017 bude primárne výsledkom kalendárnych vplyvov a „dynamika rastu sa v podstate nezmení“.

WASHINGTON – Americký Federálny rezervný systém (Fed) ponechal úrokové sadzby na nezmenenej úrovni, ale opäť naznačil, že ich pravdepodobne čoskoro zvýši. Centrálna banka USA uviedla, že dôvody pre zvýšenie úrokov naďalej posilňujú. Na svojom stredajšom zasadaní sa však Fed rozhodol počkať na ďalšie dôkazy o pokroku smerom k jeho cieľom. Predpokladalo sa, že Fed nebude chcieť zvyšovať úroky len šesť dní pred americkými prezidentskými voľbami.

WASHINGTON – Komerčné zásoby ropy v USA sa minulý týždeň zväčšili o 14,4 mil. barelov na úroveň 482,6 mil. barelov. Zásoby benzínu v krajine v týždni končiacom sa 28. októbra však klesli o 2,2 mil. barelov. Informoval o tom americký Federálny úrad pre energetiku (EIA) v pravidelnej týždňovej správe, ktorú zverejnil na svojej internetovej stránke.

PRAHA – Miera nezamestnanosti v Českej republike podľa metodiky Medzinárodnej organizácie práce vo vekovej skupine 15 až 64 rokov sa v treťom kvartáli tohto roka znížila na úroveň 4 %. V porovnaní s tretím kvartálom vlaňajška nezamestnanosť v krajine klesla o 0,9 percentuálneho bodu. Informoval o tom vo štvrtok na svojej internetovej stránke český štatistický úrad.

BRATISLAVA – Ekonomická dôvera v eurozóne sa v štvrtom štvrťroku zlepšila, ale medzi jednotlivými členskými štátmi sú zreteľné rozdiely. Index dôvery v eurozóne, ktorý zostavuje mníchovský inštitút Ifo, v štvrtom kvartáli stúpol na úroveň 116,8 bodu z hodnoty 111,6 bodu v predošlom štvrťroku. Inštitút Ifo o tom informoval vo štvrtok vo vyhlásení, ktoré poskytol agentúre SITA. Hodnotenie terajšej situácie sa nezmenilo a zlepšenie celkovej nálady bolo úplne výsledkom pozitívnych očakávaní.

BRATISLAVA – Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne bola v septembri na úrovni 10 %, čiže medzimesačne sa nezmenila, pričom bola najnižšia od júna 2011. Medziročne však nezamestnanosť v eurozóne klesla, keďže v septembri 2015 bola vo výške 10,6 %. V rámci celej 28-člennej Európskej únie bola septembrová nezamestnanosť na úrovni 8,5 %. Oproti augustu sa nezmenila, ale bola najnižšia od februára 2009. Medziročne nezamestnanosť v rámci EÚ klesla z úrovne 9,2 %, na ktorej bola v septembri 2015. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

PARÍŽ – Priemerná medziročná inflácia v krajinách, ktoré sú členmi Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), bola v septembri vo výške 1,2 percenta, čiže posilnila v porovnaní s augustovou úrovňou 0,9 percenta. Ceny energií v septembri medziročne zlacneli miernejšie (-2,8 %) ako v auguste (-6,7 %). Septembrové ceny potravín medziročne klesli o 0,4 percenta po tom, ako sa v auguste oproti rovnakému mesiacu vlaňajška znížili o 0,1 percenta. Priemerná medziročná inflácia v krajinách OECD bez zahrnutia cien potravín a energií v septembri stagnovala tretí mesiac v rade na úrovni 1,8 percenta. OECD o tom informovala vo štvrtok.

LONDÝN – Britská centrálna banka na svojom štvrtkovom zasadaní ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na rekordnom minime 0,25 %. Potvrdiť úroky na doterajšej úrovni sa Bank of England rozhodla po tom, ako ekonomika krajiny prejavila neočakávanú odolnosť po referende, v ktorom volič odhlasovali odchod Británie z Európskej únie. Rozhodnutie výboru pre menovú politiku britskej centrálnej banky sa všeobecne predpokladalo. Nedávno zverejnené údaje totiž ukázali, že ekonomika Británie za júl až september medzikvartálne posilnila o 0,5 percenta.

WASHINGTON – V americkej ekonomike bez sektora poľnohospodárstva v októbri pribudlo 161 tis. nových pracovných miest. Miera nezamestnanosti v USA sa v októbri znížila na 4,9 percenta z úrovne 5 percent. Americké ministerstvo práce zároveň v piatok informovalo, že priemerný hodinový zárobok minulý mesiac stúpol o 10 centov na 25,92 USD. Priemerná hodinová mzda v USA sa tak medziročne zvýšila o 2,8 percenta, čo je najvýraznejší rast za sedem rokov.

BUDAPEŠŤ – Maďarský zákon o dani z reklamy je podľa Európskej únie napriek zmenám stále diskriminačný, pretože poskytuje selektívne výhody pre určité spoločnosti. Zákon by sa podľa EÚ mal zmeniť tak, aby bol v súlade s pravidlami únie. EÚ to uviedla v piatok. Svoj zákon o dani z reklamy z roku 2014 Maďarsko najprv v úvode roka 2015 na žiadosť EÚ pozastavilo, ale neskôr ho schválilo v zmenenej forme bez toho, aby Európsku úniu informovalo.

WASHINGTON – Deficit zahraničného obchodu USA v septembri klesol na najnižšiu úroveň za 19 mesiacov. Zvýšil sa totiž dopyt po amerických lietadlách a stúpli aj ďalšie exporty, pričom dovoz sa znížil. Politicky citlivý schodok zahraničného obchodu s Čínou tiež klesol. Septembrový americký obchodný deficit sa oproti augustu zmenšil o 9,9 percenta na 36,4 mld. USD. Obchodný deficit USA tak bol najnižší od februára 2015. Informovalo o tom v piatok americké ministerstvo obchodu.

BRATISLAVA 6. novembra (SITA) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s zlepšila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Maďarska. Agentúra zvýšila dlhodobý emisný rating a rating nadriadených nezabezpečených vládnych záväzkov o jeden stupeň na Baa3 z úrovne Ba1. Výhľad ratingov je stabilný. Moody’s zároveň o jeden stupeň, a to na úroveň Baa3, zlepšil dlhodobý emisný rating maďarskej centrálnej banky.

dn;qq

K téme

Čo všetko vám (ne)kryje Európsky preukaz zdravotného poistenia? Pred dovolenkou je vhodné zvážiť cestovné poistenie Medzinárodná súťaž hraných filmov na MFF Art Film láka na žánrovú rozmanitosť a ponúka unikátny titul aj zo Slovenska

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.