Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ks otv1.jpg
Foto: Krásy Slovenska, Dajama
19. januára 2021 PR správyKultúraKnihy od PRservis.skSITA Diskusia()

Pred 100 rokmi vznikol jedinečný časopis Krásy Slovenska

19.1.2021 – „Svetlo sveta uzrel v januári roku 1921 vo vtedajšom Liptovskom Svätom Mikuláši a medzi jeho hlavných protagonistov patril Miloš Janoška,“ približuje históriu tohto jedinečného časopisu Daniel Kollár. Je editorom časopisu a majiteľom vydavateľstva DAJAMA, ktoré je od roku 2004 nakladateľom časopisu Krásy Slovenska.
Ten približuje nádherné Slovensko z rôznych pohľadov: od prírody, cez turistiku, cestovný ruch, ochranu prírody, až po tradície a kultúrne zaujímavosti.

Ako ďalej Kollár uviedol, „hlavnou hybnou silou pri vzniku časopisu Krásy Slovenska bola skupina priateľov okolo Miloša Janošku a Pavla Stacha. Obaja spolu s ďalšími priateľmi intenzívne pociťovali nedostatočnú propagáciu slovenskej turistiky a turistický časopis mal byť podľa nich najlepším prostriedkom k jej ďalšiemu rozvoju. Od slov nebolo ďaleko k činom, zvlášť potom keď zbierkou pomohli aj americkí Slováci. Celé to zorganizoval Stachov priateľ Matej Sopko, ktorý dokázal zozbierať na tú dobu veľkú finančnú čiastku (5 000 Kčs).“

Krasy slovenska.jpg
Foto: Krásy Slovenska, Dajama

Podpora turistiky na Slovensku

Prvé číslo časopisu Krásy Slovenska teda vyšlo v polovici januára 1921. Nepredávalo sa, ale bolo posielané ako ukážka s dodatkom, že druhé číslo bude posielané už len skutočným predplatiteľom.
Úvodné číslo časopisu začínalo editoriálom M. Janošku, ktorý v ňom vytýčil heslo časopisu „Poznajme otčinu!“ a jedna z jeho ďalších myšlienok načrtla i hlavný cieľ časopisu platný až do dnešných dní: „Ide nám o povznesenie turistiky na Slovensku, ako v kraji v tomto ohľade zanedbanom, ale eminentne turistickom.“

Časopis Krásy Slovenska prežil neuveriteľných sto rokov, hoci sa menili majitelia, bola vojna, neprialo mu finančné zázemie. Menila sa štruktúra i rozsah časopisu, grafická úprava, počet čísel v jednotlivých ročníkoch, redaktori…no dodnes zostali obsahom Krásy Slovenska rovnaké.

Ako dodáva D.Kollár, „v 80. rokoch boli dokonca Krásy Slovenska z hľadiska ochrany prírody a pamiatok snáď jediným kritickým médiom v Československu. Popularizovali ochranu prírody, uverejňovali poučné články o jej ochrane, ale aj mnohé návrhy a výzvy. Tým prispeli aj k formovaniu environmentálneho a kultúrneho povedomia obyvateľov Slovenska.“

Ks 100.jpg
Foto: Krásy Slovenska, Dajama

Krásy Slovenska dnes

Od roku 2004 vychádza časopis Krásy Slovenska vo vydavateľstve DAJAMA a nová redakcia sa neodchýlila od pôvodného motta časopisu.
Hlavným cieľom zostáva nekomerčné zviditeľňovanie nádherných kútov Slovenska, často nepoznaných.
Svedčia o tom mnohé stále rubriky, ktoré ho charakterizujú celé desaťročia ako Tipy na výlety, Zažité v prírode, Odporúčame navštíviť, Okienko z Tatier, atď., ale tiež veľký seriál o ľudovej kultúre jednotlivých regiónov Slovenska.

„Za sto rokov vyšlo viac ako 1 000 čísiel časopisu a vystriedalo sa pritom dve desiatky šéfredaktorov. Jeden z nich Tibor Sásik fungoval ako šéfredaktor 30 rokov a terajšia šéfredaktorka Zuzana Kollárová vedie redakčný kolektív 16 rokov,“ popisuje D.Kollár.

Časopis má desaťtisíce spokojných čitateľov, pričom mnohí z nich sa každoročne zúčastňujú tradičných Stretnutí čitateľov časopisu Krásy Slovenska. Uskutočňujú sa pravidelne od roku 1964 a striedajú sa pritom lokality západného, stredného a východného Slovenska. V tomto roku by sa stretnutie malo uskutočniť v Ružomberku a na Malinom Brde, čiže symbolicky v Liptove, tam kde časopis vznikol pred 100 rokmi.

Ks3.jpg
Foto: Krásy Slovenska, Dajama

Zdroj: Krásy Slovenska, Dajama

Informačný servis

K téme

Spoločnosť Lanxess počíta uhlíkovú stopu výrobkov pomocou vlastného softvéru Inovatívne technológie sú budúcnosťou nášho zdravotníctva

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Knihy

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.