Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
87710_tvorba questu ucitelia 1 676x451.jpg
2. mája 2018 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Prečo 200 detí z 50 miest skladá básne o prírode?

BRATISLAVA 2. mája 2018 – Pretože poézia je jednou zo súčastí questu (hľadačky), ktorú školské tímy zložené z 1 učiteľa a 4 žiakov vytvárajú vo svojich mestách. Hľadačka je dobrodružná vychádzka a jej cieľom je priblížiť hľadačom prírodné prvky a biodiverzitu mesta, o ktorých často ani netušia.
50 hľadačiek práve vzniká vďaka česko-slovenskému projektu Tajný život mesta, ktorý na Slovensku finančne zastrešili Veolia, Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s. a Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s.. Organizačne projekt zabezpečuje CEEV Živica.

O tom, čo sú to questy (hľadačky) a ako ich vytvoriť zaujímavo a dobrodružne, sa školské tímy z 50 škôl dozvedeli na  kurzoch v 5 mestách Slovenska. Teraz už deti mapujú územia svojich miest a hľadajú v nich zaujímavé časti prírody, aby ich formou dobrodružnej hľadačky predstavili všetkým, ktorí sa o svojom meste chcú dozvedieť niečo nové.
Pátrať budú po zaujímavých stromoch, skalných útvaroch, mokradiach, ale aj po ovocných sadoch tradičných odrôd, divokých kútoch alebo vertikálnej zeleni. „To všetko je súčasťou biodiverzity (biologickej rozmanitosti) v mestách a cieľom projektu je upozorniť na to, že mnohí z nás túto rozmanitosť nevnímajú. Práve hľadačky zábavnou formou vytiahnu ľudí von a ukážu im, čo všetko mestá skrývajú“ dopĺňa Ivana Poláčková, koordinátorka projektu z CEEV Živica.

Na jednom z kurzov si tvorbu questov (hľadačiek) vyskúšali aj samotní učitelia, ktorí  tieto vedomosti potom preniesli na žiakov v školskom tíme. Jeden z ich spoločných výtvorov – hľadačku v okolí Vzdelávacieho centra Zaježová – si môžete pozrieť a na mieste aj otestovať na http://www.zivica.sk/sk/vzdelavacie-centrum/uvod.

Viac informácií o projekte nájdete na www.tajnyzivotmesta.sk.

K téme

S menopauzou sa na Slovensku k lekárovi nechodí – ženy v tichosti trpia doma 50 % zľava na vlak: Cestujte so ZSSK na Profesia days

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.