Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
87149_dsc_0798 676x380.jpg
1. marca 2018 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Pravda o „agrošmejdoch“ a údajných nekalých praktikách spoločnosti SANAGRO

BRATISLAVA 1. marca 2018 – Marek Guman, ktorý vedie Združenie vlastníkov družstevných podielových listov mediálnou očierňovacou kampaňou namierenou proti spoločnosti SANAGRO zavádza verejnosť. Spoločnosť sa voči jeho klamstvám tvrdo ohradzuje. Toto pred vami Marek Guman zamlčal!

Združenie vlastníkov družstevných podielových listov (ďalej len Združenie vlastníkov DPL) vedené Marekom Gumanom, obvinilo jedného z členov Poľnohospodárskeho družstva Turiec v Dubovom, spoločnosť SANAGRO, z nekalých praktík. Ich cieľom má byť podľa Gumana snaha obohatiť sa a  primäť ľudí k odpredaju ich majetku za zlomok ceny, keďže družstvo sa ocitlo v likvidačnej strate. Toto sú obyčajné klamstvá!

Kto sa tu chce obohatiť naozaj?

Marek Guman mediálnou očierňovacou kampaňou namierenou proti spoločnosti SANAGRO, ktorú nazval „agrošmejdmi“, úmyselne zavádza verejnosť a zatajuje mnohé fakty. Vzhľadom na uvedené praktiky sa pýtame, aký je Gumanov skutočný úmysel? Silne pochybujeme o jeho poctivosti. Natíska sa otázka, či nie je vedený snahou obohatiť sa, z ktorej obviňuje nás.

SANAGRO Mareka Gumana viackrát kontaktovalo s prosbou o osobné stretnutie, ktorého cieľom bolo objasnenie jeho mylných tvrdení. Viackrát stretnutie prisľúbil, no vzápätí schôdzku vždy zrušil. Toľko o serióznosti Mareka Gumana.

Aká je skutočná pravda?

Marekovi Gumanovi sa podarilo „vyhodiť“ von oknom niekoľkomesačnú tvrdú prácu ľudí na družstve Turiec. Z úcty k našim zamestnancom, kolegom, odberateľom a dodávateľom musíme zakročiť aj my.

Takže, aká je skutočná pravda? Do Poľnohospodárskeho družstva Turiec so sídlom v Dubovom vstupovala spoločnosť SANAGRO „v hodine dvanástej“. Takmer nikto netuší, že o pomoc nás požiadalo samotné bývalé vedenie družstva. Družstvo bojovalo s obrovskými dlhmi snáď voči všetkým – dodávateľom, bankám, regiónu, zamestnancom. Banky odmietali družstvo ďalej úverovať. Chýbal mu prevádzkový kapitál, čo sa negatívne prejavilo nedostatočnými investíciami do pôdy, osevov. Meškali mzdy pracovníkov a úhrady za nájmy pôdy.

Ďalšou dôležitou informáciou, o ktorej vie opäť len málo ľudí, je, že družstvo v minulosti čelilo podvodu. Skupina ľudí sfalšovala verejné listiny, na základe ktorých ju súd zapísal do riadiacich orgánov družstva. Jeho bývalé vedenie nevedelo, čo ďalej. Preto sa obrátili na spoločnosť SANAGRO s prosbou o záchranu. Poskytli sme im právnu pomoc a v spolupráci s policajným zborom a príslušnými súdmi vrátili družstvo do rúk pôvodným vlastníkom.

Na základe všetkých týchto skutočností sa bývalé vedenie rozhodlo odpredať spoločnosti SANAGRO majoritný podiel v Poľnohospodárskom družstve Turiec.

Čo Marek Guman všetkým zamlčal

Na Slovensku sa dnes veľa hovorí o záchrane nášho poľnohospodárstva, no ak sa o to niekto pokúsi, je okamžite nazývaný „agrošmejdom“.

S istotou môžeme povedať, že ak by SANAGRO do družstva neinvestovalo za posledné mesiace približne 800-tisíc eur, družstvo by už zrejme neexistovalo. Naprávame jeho zlé právne kroky. Zosúlaďujeme 20 rokov zanedbaný stav s katastrom, renovujeme stavby a čistíme dvory. Uhradili sme roky nezaplatené nájmy za pôdu a aj dlhy dodávateľom. V posledných dvoch rokoch sme na družstve vyvápnili viac ako 1 000 hektárov ornej pôdy, revitalizovali pasienky a lúky, investovali do nových technológií, strojov, oplotenia a zabezpečenia  fariem. Venujeme sa extenzívnemu chovu hovädzieho dobytka, chovu a celoročnému dojeniu oviec. Do budúcna uvažujeme o vlastnej syrárni na farme RUDNO.

Marek Guman sa nikdy na rozvoji nášho družstva aktívne nepodieľal. Z toho dôvodu nepozná jeho špecifiká a nezáleží mu na jeho napredovaní. A ak nemáte o fungovaní daného družstva akékoľvek vnútorné informácie, nemôžete tvrdiť, že niekto chce niekoho okradnúť. Voči tomuto vyjadreniu sa spoločnosť SANAGRO výrazne ohradzuje.

Zároveň je veľmi dôležité povedať, že SANAGRO v ozdravovaní družstiev nikdy nevyužíva formu reštrukturalizácie a odpisovania starých dlhov. Dlhy družstiev z minulosti uhrádzame do posledného centu.

V čom Marek Guman zavádza verejnosť

Nižšie vám detailne opisujeme, v čom konkrétne Marek Guman, predseda Združenia vlastníkov DPL, zavádza verejnosť v snahe vyvolať v ľuďoch strach.

Tvrdenia, že na základe listu, ktorým sa pán Guman oháňa, „každý člen musí zaplatiť takmer 13-tisíc eur, lebo v opačnom prípade príde nielen o svoj členský podiel, ale možno aj o strechu nad hlavou“, resp. že cieľom SANAGRO je obrať členov o pôdu, sú priamym klamstvom. V liste, ktorý družstvo adresovalo svojím členom, sa v žiadnom prípade neoznamuje rozhodnutie členskej schôdze o uhradzovacej povinnosti. List pre podielnikov bol len snahou družstva otvorene komunikovať o potrebe sanovať historické hospodárske výsledky a informovať členov, o čom sa bude diskutovať na nasledujúcej členskej schôdzi.
Tvrdenie, že dlh vznikol rozhodnutím „akéhosi vedenia“ bez akéhokoľvek súhlasu členov družstva a že ide o „údajnú 13-tisícovú sekeru“, ktorá pripadá na každého podielnika, je objektívne nepravdivé. Zo zverejnených účtovných závierok od roku 2003 je zjavné, že kumulovaná strata cez 2,5 miliónov eur vznikala hospodárením za ostatné desaťročia. Všetky účtovné závierky schvaľovala členská schôdza PD Turiec v súlade so zákonom a stanovami PD Turiec. Tvrdiť, že dlh vznikol bez akéhokoľvek súhlasu členov družstva je buď neznalosť, alebo snaha priviesť členov družstva do omylu.
Tvrdenie, že chceme pripraviť členov o pôdu, je taktiež lož. Prípadný prevod členských práv a povinností vyplývajúcich z členstva nijako nesúvisí s pôdou, ktorú si družstvo od svojich členov prenajíma. Členstvo v družstve nie je viazané na vlastníctvo pôdy a prevodom členstva nedochádza k žiadnemu prevodu vlastníckych práv k pozemkom, na ktorých družstvo hospodári na základe nájomných vzťahov.

Ako spoločnosť SANAGRO revitalizuje družstvá.
Spoločnosť SANAGRO a.s. je stabilná spoločnosť, ktorá v slovenskom agrosektore pôsobí od roku 2012. Prioritou spoločnosti je dlhodobo rozvíjať a rásť v oblasti poľnohospodárstva, v ktorom vidí strategický sektor budúcnosti. V súčasnej dobe zamestnáva 340 zamestnancov, ktorým zabezpečila stabilný a pravidelný príjem.
Spoločnosť SANAGRO hospodári na Slovensku na výmere približne 17-tisíc hektárov. Produkuje 35-tisíc ton hustosiatych obilnín a olejnín, ročne produkuje 20-tisíc ton krmovín, s ktorými v súčasnej dobe chová 1 500 kusov dobytka bez trhovej produkcie i 2 500 kusov produkčných kráv a mesačne dodáva slovenskému spracovateľovi milión litrov mlieka. SANAGRO ďalej chová 1 000 kusov oviec, produkuje približne 100-tisíc litrov ovčieho mlieka, obhospodaruje 240 hektárov vinohradov, na ktorých vypestuje 1 300 ton hrozna ročne. Z vlastného hrozna vyrába víno pod značkou GOLGUZ, ktoré bolo za posledné tri roky dvakrát vinárstvom roka. V uplynulých dvoch rokoch SANAGRO investovala do modernizácií technológií takmer milión eur.

 

Spoločnosť SANAGRO, a.s.

K téme

Sergej Loznica si v Košiciach prevezme Zlatú kameru V Medzinárodnej súťaži krátkych filmov MFF Art Film uvedie 36 titulov z rôznych kútov sveta

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.