Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
90192_rendered.jpg
18. marca 2019 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Praktická pomoc deťom s onkologickými chorobami a ich rodinám – I.

BRATISLAVA 18. marca 2019 – Psychosociálna podpora a sprevádzanie rodín je neoddeliteľnou súčasťou našej práce s rodinami, kde je dieťa onkologický pacient. Začína sa dňom, kedy je dieťaťu stanovená onkologická diagnóza a pokračuje počas celej liečby. Ako jediní na Slovensku máme akreditáciu na poskytovanie špecializovaného sociálneho poradenstva pre rodiny s detským onkologickým pacientom v liečbe. Financovanie tejto služby prebieha z dotácie Košického samosprávneho kraja, poukázania 2% z daní a darov od právnických osôb.

Špecializované sociálne poradenstvo je zistenie:
a) príčin vzniku – onkologické ochorenie dieťaťa je príčinou vzniku mnohých sociálnych problémov,
b) charakteru – charakter sociálnych problémov tvorí: izolácia rodiny, ekonomické problémy, zanedbávanie súrodencov a zmena rôl v rodine,
c) rozsahu – v závislosti od obdobia liečby(začiatok liečby, terminálne štádium liečby) sociálne problémy majú rôzny rozsah.

V praxi ide o zisťovanie problémov danej osoby (dieťa v liečbe, po liečbe, v terminálnom štádiu liečby), rodiny (rodičia, súrodenci alebo blízki príbuzní detí) alebo komunity (spolužiaci v triede, širšia rodina, kolegovia v práci) a poskytnutie konkrétnej odbornej pomoci. Ku každému klientovi, dieťaťu aj dospelému pristupujeme individuálne.

Špecializovaní sociálni poradcovia sa stretávajú s rôznorodými problémami, niektoré z nich vznikli v rodine pred diagnostikovaním onkologického ochorenia u dieťaťa a liečbou sa prehlbujú a iné vznikli po diagnostikovaní ochorenia a rodina sa musí naučiť ich riešiť a vysporiadať sa s nimi.  Mohli by sme ich rozdeliť do niekoľkých okruhov: nízky príjem rodiny  a zlá ekonomická situácia, práceneschopnosť jedného z rodičov, ktorý sa riadne a osobne stará o choré dieťaťa, izolácia jednotlivých členov rodiny, strata sociálnych kontaktov, hľadanie možnosti zvýšenia príjmu rodiny v období starostlivosti o liečené dieťaťa (príspevky, prídavky, rôzne formy finančnej podpory z neziskového sektora), negatívne psychické prežívanie onkologického ochorenia (z pohľadu dieťaťa a rodinných príslušníkov), obavy z budúcnosti v súvislosti s priebehom liečby a času po liečbe, negatívne prejavy hospitalizmu, šok a odmietanie na začiatku liečby, pri stanovaní a oznámení diagnózy.

Význam a prínos špecializovaného sociálneho poradenstva vidíme najmä v tom, že našim klientom je poskytnutá možnosť sprevádzania, podpory a opory v procese zvládania negatívnych sociálnych, emocionálnych a materiálnych dôsledkov liečby. Praktickými výsledkami našej práce sú nielen pozitívne spätné väzby od našich klientov, ale predovšetkým konkrétne riešenia, ktoré sme spoločne dosiahli.

K téme

Cestovné poistenie: investícia do vášho pohodlia na dovolenke Škoda Auto Slovensko oslavuje hokejové majstrovstvá sveta akčnými modelmi Drive

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.