Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
89870_lowres 19th tuesday 313 676x451.jpg
13. februára 2019 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

PowerUp! – ďalší ročník súťaže pre start-upy s energiou zmeniť svet

BRATISLAVA 13. februára 2019 – Registrácia do piatej edície PowerUp! súťaže začínajúcich technologických firiem začala už 11. februára. PowerUp! je najväčšou startupovou súťažou v strednej a východnej Európe. Zameriava sa na oblasti ako energetika, mobilita a smart technológie. Účastníci, aj zo Slovenska, majú opäť možnosť súťažiť o hlavnú cenu 50 000 eur, ako aj o príležitosť posunúť svoje podnikanie na globálnu úroveň.

Lákadlom súťaže nie je len atraktívna finančná výhra, ale aj príležitosť dostať sa do prestížneho biznisového InnoEnergy akcelerátora. Program The Highway® má za cieľ rozvíjať startupové projekty a prispôsobovať ich európskemu trhu. Začínajúce spoločnosti, ktoré sa do programu prihlásia, môžu očakávať podporu v rámci širokého spektra tém, od právnych ako ochrana duševného vlastníctva, cez dizajn predstavenia produktu, agilnej metodológie a ďalších. Ďalšie benefity, na ktoré sa súťažiaci môžu tešiť, je napríklad aj prístup k medzinárodným klientom, ale aj možnosť získania finančnej investície až do výšky 150 000 eur.

V aktuálnom kole súťaže pribúda tiež nové ocenenie za príspevok k výzvam súvisiacim s čistým ovzduším – „Clean Air Challenge”. Toto ocenenie porota udelí startupu, ktorého riešenie prispeje k zníženiu smogu a znečistenia ovzdušia. InnoEnergy je kľúčovým hráčom v aktivite Clean Air Challenge spustenej v októbri 2018 v Bruseli.

Záujem o PowerUp! potvrdzuje aj fakt, že počet účastníkov sa každým rokom zdvojnásobuje. V roku 2018 sa do súťaže prihlásilo viac ako 300 kandidátov na postup. Prvotné odhady naznačujú, že registrácia pre ročník 2019, ktorá končí 11. marca, bude ešte väčším úspechom.

Počas posledných dvoch rokov rástol nielen počet prihlášok, ale aj ich kvalita. Počet súťažiacich s pripravenými prototypmi vzrástol v rokoch 2016 až 2018 z 28 na 120. Rovnaký kvalitatívny nárast eviduje PowerUp! aj pri prihláškach s fungujúcim produktom alebo službou (z 19 na 93).

„Každým rokom nám rastie počet účastníkov, ako aj kvalita a rozvinutosť projektov. To ukazuje, že PowerUp! je čím ďalej tým viac prestížnou a vnímanou súťažou. Otvára dvere odvážnym inovátorom zo strednej a východnej Európy a pomáha im získať prístup k našej medzinárodnej sieti obchodných partnerov. Tieto benefity vnímajú aj súťažiaci,“ vysvetľuje Jakub Miler, CEO InnoEnergy Central Europe.

To, že sa súťaž posúva každý rok ďalej, potvrdzuje aj Peter Kolesár, CEO spoločnosti neulogy, organizátor slovenského národného kola PowerUp!. „Aj u nás vidíme každoročný nárast v kvalite prihlásených projektov. Od začiatku súťaže sme vďaka bootcampom vyškolili už 8 nádejných podnikateľov. Energetika sa na Slovensku rozvíja aj vďaka InnoEnergy – len minulý rok získal slovenský GA Drilling na financovanie svojho inovačného projektu 4 mil. eur od InnoEnergy. Veríme, že PowerUp 2019 prinesie ďalších slovenských inovátorov v energetike či smart city riešeniach.“ vysvetľuje P. Kolesár

V súťaži sa cenia najmä riešenia – produkty alebo služby z oblasti energetiky, mobility, čistého ovzdušia, vykurovania, cleantech a smart technológií. Startupy, ktoré prejdú cez prihlasovaciu fázu, budú pozvané, aby sa zúčastnili na bootcampoch vedených známymi európskymi biznisovými mentormi. Tieto workshopy pripravia účastníkov na finále na národnej úrovni a na Veľké finále, na ktorých budú prezentovať svoje idei expertom. Víťaz bude vybraný 21. mája v Krakove počas Impact’19, jednej z najdôležitejších ekonomických udalostí v strednej a východnej Európe.

Minuloročným víťazom slovenského národného kola bola spoločnosť PowereX. Jej riešenie je zamerané na efektívnejšie využitie existujúcich kapacít na prenos elektriny. Spoluzakladateľ PowereX, Peter Simko opisuje jeho minuloročné zážitky: „Počas bootcampov na Slovensku sme získali vedomosti a zručnosti, vďaka ktorým sa nám darí oslovovať a komunikovať s investormi po celej Európe. Určite by som všetkým start-upom, ktoré sa zaoberajú energetikou, odporúčal túto skúsenosť.“

Víťazom PowerUp! v roku 2018 boli Zubax Robotics z Estónska, ktorí prezentovali riešenie na drastické zníženie spotreby energií pre budúce riešenia mobility. Detailné podmienky registrácie, online prihlášku, ako aj všetky potrebné informácie nájdete na www.powerup.innoenergy.com.

Termín pre registráciu slovenských technologických start-upov je do 11. marca 2019.

Viac o InnoEnergy

InnoEnergy sa ako investičný fond zameriava na nové riešenia z oblasti energetiky, čistých technológií, mobility a inteligentných technológií. Zároveň začínajúcim inovatívnym produktom pomáha v komercializácii s pomocou vlastného know-how, cez prístup k financovaniu a k sieti kontaktov.

InnoEnergy pôsobí v 40 krajinách, v ktorých spolupracuje s viac ako 300 partnermi – veľkými priemyselnými firmami, poprednými výskumnými a akademickými inštitúciami, ako aj inovatívnymi podnikateľmi. Ročne investuje okolo 100 mil. eur do riešení, ktoré zvyšujú konkurencieschopnosť vďaka čistejším, lepším a efektívnejším technológiám.

Za sedem rokov existencie investovalo InnoEnergy do inovatívnych projektov celkovo 2 mld. eur. Vďaka tejto podpore sa podarilo preraziť na trh viac ako 80 novým inovatívnym produktom.

K téme

Na úspech Danubia Nanotech v európskej súťaži startupov PowerUp! Challenge môžu nadviazať ďalšie slovenské firmy Danubia Nanotech víťazom najväčšej stredoeurópskej súťaže startupov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.