Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
88795_kopia suboru img_9161_edit 1 1 676x451.jpg
27. septembra 2018 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Poslednú septembrovú nedeľu neuveríte vlastným ušiam

BRATISLAVA 27. septembra 2018 – Pri príležitosti Medzinárodného dňa nepočujúcich občianske združenie Nepočujúce dieťa pozýva všetkých na podujatie Neverím vlastným ušiam. Občianske združenie aj touto iniciatívou upozorňuje na dôležitosť ranej starostlivosti a špecifiká pri rozvoji detí s poruchou sluchu. Kvalitná starostlivosť a dostatok podnetov na rozvoj nepočujúcich detí počas prvých mesiacov a rokov po narodení totiž rozhoduje o celom ich ďalšom živote. Súčasťou podujatia bude zahájenie rovnomennej kampane a uvedenie a autogramiáda knihy Máme dieťa s poruchou sluchu 1. s autorkami – odborníčkami:  Silviou Hovorkovou, Martinou Rzymanovou a  Darinou Tarcsiovou. Podujatie sa uskutoční 30. septembra od 14:00 do 17:00 v nákupnom centre Bory Mall v Bratislave.

Štvrtá septembrová nedeľa je už tradične medzinárodným dňom nepočujúcich. Cieľom je pripomenúť, že nepočujúci sú neoddeliteľnou súčasťou našej spoločnosti. Aj napriek svojmu znevýhodneniu môžu a chcú žiť plnohodnotný život a byť súčasťou počujúceho sveta.

Porucha sluchu má jednu zvláštnosť. Je jedným z mála znevýhodnení, ktorého následky sa dajú ranou starostlivosťou u väčšiny detí takmer eliminovať. Vyžaduje si to však skoré a správne diagnostikovanie, vhodnú kompenzáciu poruchy sluchu v spojení s informovanosťou a systematickou prácou s dieťaťom doma, v komunite a na úrovni odborného prístupu.“
Ľubka Majtánová z OZ Nepočujúce Dieťa, mama chlapca s poruchou sluchu

OZ NepocujuceDieta.sk chce spolu s rodičmi detí s poruchou sluchu a s odborníkmi v tento deň opätovne prízvukovať, že prístup všetkých detí a ich rodín k systémovej včasnej pomoci je absolútne kľúčový. Preto je potrebné, aby sa stal realitou aj na Slovensku. Obdobie do troch rokov dieťaťa s poruchou sluchu je všestranne náročné a záťažové pre rodičov. Prebiehajú niekedy zdanlivo nekonečné diagnostikovania, emočné vyrovnávanie sa a pátranie po informáciách, ako dieťaťu pomôcť. Zároveň pre ich dieťa je vzácnym neopakovateľným časom, kedy je možné rozvíjať ho a dať mu šancu vrátiť sa do sveta zvukov – môcť rozumieť, rozprávať a žiť počujúci život.

Služba ranej starostlivosti, v domácom prostredí, skracuje tápanie a „rozpúšťa” protichodnosť tohto obdobia. Ukazuje cesty, ako sa to dá. Prichádza odborníčka, ktorá rodičovi ozrejmí a rozvinie rodičovské zručnosti v špecifickej situácii a cielenými činnosťami rozvoj dieťaťa naštartuje. Väčšina práce je už potom na samotnej rodine.

 

Podujatie Neverím vlastným ušiam, ktoré sa koná 30. 9. 2018 je zároveň príležitosťou pre počujúce aj nepočujúce deti, ich rodiny a priateľov: zabaviť sa, spoznať sa, získať informácie, niečo nové sa naučiť, ale hlavne zažiť veselé popoludnie plné farieb, zvukov a bublín.

Účastníci budú mať možnosť priamo na mieste nechať si orientačne vyšetriť sluch. Pre deti – nepočujúce aj počujúce – sú pripravené zábavné rozvojové aktivity, hravé učenie posunkov a bublinkové čarovanie s Mr. Bubble. Stretnutie spríjemní hudobné vystúpenie a workshop Musica Medica.

Príďte sa zabaviť, spoznať svet detí s poruchou sluchu a podporiť aktivity OZ Nepočujúce Dieťa 30. septembra 2018 od 14:00 do 17:00  v nákupnom centre Bory Mall v Bratislave.

Tešíme sa na Vás   www.nepocujucedieta.sk

K téme

Letné autobusy v Banskobystrickom kraji prispejú k sezóne plnej zážitkov Užite si letné festivaly bez zápachu s Old Spice!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.