Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. novembra 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Porotu súťaže Maľba 2012 najviac očarila Záhrada

BRATISLAVA 16. novembra – Prekvapenie a radosť priniesla trom mladým autorom súťaž Maľba. Víťazom 7. ročníka sa stal Andrej Dúbravský s dielom Záhrada, druhé miesto získal Ján Vasilko a tretie Katarína Janečková. Uznanie sprevádza aj finančná odmena v celkovej hodnote 20 000 eur, ktorú venuje organizátor súťaže Nadácia VÚB. Diela dvadsiatich finalistov si záujemcovia môžu pozrieť na výstave v Dvorane MK SR na Námestí SNP v Bratislave do 18. decembra.

Andrej Dúbravský je už známym pojmom na slovenskej umeleckej scéne. Patrí medzi výrazné talenty súčasného maliarstva a blízke mu je aj herectvo. Aktuálne študuje na bratislavskej VŠVU v ateliéri profesora Daniela Fischera. Dúbravský už vlani uspel v súťaži Maľba, keď získal druhé miesto. Ďalší ocenený Ján Vasilko tiež nie je nováčikom v tejto súťaži. Vyštudoval Fakultu umení na Technickej univerzite v Košiciach, kde žije a tvorí. Katarína Janečková patrí k najmladším finalistom a hneď pri prvej účasti v súťaži zabodovala tretím miestom. Víťazi sa presadili v silnej konkurencii 90 súťažných diel, z ktorých porota do finále vybrala dvadsať najlepších. Nadácia VÚB ocenila autorov odmenami 10 000 eur pre víťaza, 6 500 eur za druhé miesto a 3 500 eur za tretie miesto.

„Pri víťaznom obraze porota ocenila inovatívne použitie historického maliarskeho materiálu, osobitý a bravúrny výtvarný jazyk, ako aj prepojenie pálčivej súčasnej tematiky s bukolickou historickou idylou maliarstva. Ján Vasilko nás zaujal intelektuálnym prevzatím maliarskych konceptov konštruktivizmu vyvinutých avantgardou na začiatku 20. storočia do súčasného jazyka. Katarína Janečková dostala ocenenie za veľmi slobodný, spontánny maliarsky prejav a za nekonvenčnú a kontroverznú tematiku“, vysvetlil rozhodnutie poroty jej predseda Jiří Švestka.

„Po siedmykrát prinášame salón mladej maľby Bratislavčanom aj návštevníkom hlavného mesta. A tiež ocenenia pre talentovaných autorov, ktorých vybrala medzinárodná porota. Stáva sa už pravidlom, že do výberu najzaujímavejších diel porota zaradila aj obrazy od nováčikov, ktorí sú na začiatku svojej umeleckej dráhy. Verím totiž, že úspech v Maľbe im pri tom významne pomôže,“ povedal na vernisáži výstavy generálny riaditeľ VÚB Ignacio Jaquotot. Finalistov aj víťazov vybrala medzinárodná odborná porota pod vedením českého galeristu Jiřího Švestku. Spolu s ním rozhodovali Veronika Wolf, riaditeľka Lobkowiczkých zbierok, maliar a pedagóg Ivan Csudai a kurátor Vladimír Beskid.

O súťaži
Nadácia VÚB organizuje súťaž Maľba od roku 2006. Súťaž je určená pre profesionálnych výtvarníkov do 35 rokov. Diela do súťaže autori prihlasujú sami, ich prihlášky hodnotí medzinárodná porota. Jej zloženie sa každý rok mení. V prvom kole hodnotenia porota vyberie na shortlist 20 finalistov, vychádza pritom z digitálnej podoby súťažných diel. V druhom kole hodnotí obrazy in situ, inštalované na reprezentatívnej výstave, ktorá sa dá považovať za „salón mladej maľby“. Porotcovia vyberú tri najlepšie obrazy, ktoré sú ocenené finančnými cenami v hodnote spolu 20-tisíc eur. Diela predstavuje aj virtuálna galéria na stránke www.malbaroka.sk.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Tatra banka má najlepší mobilný web na svete Najlepšie podcasty, ktoré menia svet? Rozhovor s organizátormi súťaže Podcast roka

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.