Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

POPRAD: Popradčania by za teplo mohli platiť menej, tvrdí Wzoš

POPRAD 7. novembra (SITA) – Popradčania by mohli platiť za teplo menej ako v súčasnosti. Docieliť nižšie ceny by chcela Popradská energetická spoločnosť (PES), s. r. o. Prostredníctvom nej bude mesto od 1. januára budúceho roka vyrábať a dodávať teplo pre zhruba 14-tisíc popradských domácností vo vlastnej réžii. „Čakáme na stanovenie ceny tepla, do konca novembra by mal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) vydať k tomuto stanovisko. Nechcem predbiehať, ale pokiaľ nám URSO schváli nami navrhovanú cenu, mali by občania mesta Poprad platiť menej za teplo. Samozrejme, je tam ten predpoklad, že zima bude rovnako priemerná ako počas posledných rokov. Ak by bola extrémne tuhá zima, tak sa toho prirodzene spáli viac,“ uviedol pre médiá popradský viceprimátor Igor Wzoš. Mesto zriadilo spoločnosť s cieľom koncepčného riešenia energetiky na území mesta, ide o prvý projekt tohto druhu na Slovensku.
V súčasnosti zabezpečuje teplo pre Popradčanov spoločnosť Veolia Energia Poprad, a. s., tej sa však 31. decembra tohto roka končí dvadsaťročná nájomná zmluva. Mesto chce teplo zobrať do vlastných rúk, zriadenie Popradskej energetickej spoločnosti schválili poslanci počas aprílového zastupiteľstva. Podľa viceprimátora Wzoša sa Popradčania o to, či teplo od 1. januára bude, nemusia báť. „Popradská energetická spoločnosť ide podľa harmonogramu, prípravy sú vo finále, doťahujeme už len detaily. Spoločnosť prevzala všetky zmluvné vzťahy, ktoré doteraz mala Veolia. Ide o takmer 400 odberateľov tepla, sú v tom zahrnuté bytové spoločenstvá, správcovia bytov, školy, ale aj ďalšie subjekty, ktoré sú v meste,“ uviedol. Ako doplnil, aktuálne pracuje v spoločnosti Veolia Energia, v ktorej je Poprad akcionárom, 43 ľudí. Popradská energetická spoločnosť podľa Wzoša počíta s rovnakým počtom zamestnancov. „Nejdeme navyšovať počet pracovných miest, ostane taký, aký je. Zazmluvnených je v tomto čase asi štyridsať ľudí. Čo sa týka ľudských zdrojov, PES má s kým začať od 1. januára,“ dodal.
Mestskí poslanci schválili ešte v júni prenájom kotolní a ich technologických zariadení pre PES na dobu neurčitú. Nájomné bolo stanovené vo výške 300-tisíc eur ročne. Spoločnosť prevezme úlohy, ktoré má v súčasnosti v Poprade spoločnosť Veolia Energia od 1. januára. Viceprimátor Wzoš už v minulosti uviedol, že prostredníctvom PES by bolo možné ušetriť ročne aj 160-tisíc eur. „Celkové ročné náklady na energie, rátame tam elektrinu, plyn, dodávku tepla, sú na úrovni takmer 1,6 milióna eur, toto číslo vieme znížiť o päť až 10 percent,“ povedal pred časom.

Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu

fa;mt

K téme

AquaCity Poprad: 20 rokov zážitkov a 20 rokov zábavy Diskontný reťazec Action otvára prvú predajňu v Poprade. Pribudne v OC MAX

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.