Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
98774_adobestock_238860747 1 676x375.jpeg
13. mája 2022 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Poistenky Union ZP si v schránkach nájdu pozvánky na mamografiu

13.5.2022 – V týchto dňoch posiela Union ZP ďalšiu dôležitú poštu – ide o pozvánky na bezplatné vyšetrenie prsníkov. „Pozvánky slúžia ako žiadanka na skríningové mamografické vyšetrenie – takže, ak list poistenka  dostane, nemusí ísť ku gynekológovi alebo všeobecnému lekárovi pre písomné odporučenie. Môže sa priamo objednať v jednom zo skríningových mamografických pracovísk, ktoré sú uvedené v priloženom zozname, informuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Unionu.

Ide o  vysokošpecializované mamografické pracoviská, ktoré vybralo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. Mamografia je plne hradená z verejného zdravotného poistenia a teda ženy nemajú nič navyše doplácať.

Je veľmi dôležité, aby toto vyšetrenie pozvané poistenky absolvovali čo najskôr, pretože mamografia dokáže odhaliť rakovinu prsníka už v počiatočnom štádiu, kedy je dobre liečiteľná bez potreby veľkého operačného zásahu. Ak je výsledok mamografie v poriadku, lekár ho poistenke oznámi na počkanie. V prípade podozrenia na onkologické ochorenie majú v týchto pracoviskách zabezpečený ďalší manažment a náležité terapeutické riešenie.

Union pozýva na mamografiu poistenky vo viacerých fázach – v tej prvej ide o ženy vo veku od 50, ktoré v predchádzajúcich 3 rokoch neabsolvovali toto vyšetrenie. Ide o najrizikovejšiu skupinu poisteniek. „Ďalšie pozvánky budú odoslané v auguste,“ uzatvára B. Dupaľová Ksenzsighová.

Poistenky,  ktoré  majú viac ako 40 rokov, môžu absolvovať preventívne mamografické vyšetrenie, na ktoré majú podľa zákona nárok každé 2 roky. V tomto prípade je však potrebné zabezpečiť si písomné odporučenie od gynekológa alebo od všeobecného lekára.

Viac informácií nájdete na https://www.union.sk/skrining-rakoviny-prsnika/, kde sa nachádza aj zoznam skríningových mamografických pracovísk.

Informačný servis

K téme

Pink október pripomína dôležitosť prevencie rakoviny prsníka. Do ružovej sa zahalí aj VšZP Proti chrípke sa možno očkovať aj nosovým sprejom. VšZP ho počas chrípkovej sezóny detským poistencom plne uhradí

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.