Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. septembra 2017 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Pocta kráľovnej rozhlasových žánrov v Rádiu Devín

BRATISLAVA 25. septembra – V rámci súťaže Týždeň rozhlasovej hry – TRH 2017 odznejú od 18:00 do 24:00 tie, ktoré vznikli v umeleckých réžiách RTVS – Slovenského rozhlasu od júla 2015 do júla 2017. Porota vybrala päť najlepších, ďalej rezidenčného autora, ktorý napíše rozhlasovú hru pre RTVS a udelila päť individuálnych ocenení.

„Kým v prvom ročníku súťažilo 17 diel, v druhom ročníku je ich 44, čo dokazuje, ako narástla ich produkcia,“ priblížila šéfdramaturgička Rádia Devín Eva Reiselová.

O pätici najlepších rozhodovala odborná porota v zložení Eva Borušovičová, Marek Leščák, Jozef Koleják a Eva Reiselová.

Ako poznamenal jej predseda Martin Ciel, tvorili ju osobnosti so silnými, presvedčivými a hlavne rôznymi názormi na estetiku rozhlasovej hry. „Nakoniec sme sa prekvapujúco zhodli a výsledok, i keď, samozrejme, nemôže byť nikdy „objektívny“, ukazuje podľa mňa pomerne presne kvalitatívny vrchol posudzovanej tvorby,“ dodal.

Porota vybrala desať finalistov, z ktorých päť získa pečať kvality. Ktoré to sú, ako aj meno rezidenčného autora sa poslucháči dozvedia 3. októbra o 19:00 v slávnostnom programe TRH 2017. Program bude streamovaný na webe RTVS. „Ale poteší nás, keď sa v tento večer stretneme s poslucháčmi naživo v našom koncertnom štúdiu a spolu vzdáme poctu kráľovnej rozhlasových žánrov,“ konštatovala Eva Reiselová.

Individuálne ceny už porota zverejnila minulý týždeň:
Michaela Zakuťanská – za autorskú interpretáciu románu Miguela de Cervantesa Don Quijotte
Peter Pavlac – za vytvorenie platformy pre začínajúcich tvorcov v projekte Fórum mladých autorov
Matúš Wiedermann – za originálny prístup k hudobnej dramaturgii rozhlasových hier
Kveta Stražanová – za herecký výkon v rozhlasovej hre Pauly Sabolovej Jelinekovej: Ruská posteľ
Kamil Žiška – za réžiu rozhlasovej hry Pavla Rankova: Stalo sa 1. septembra (alebo inokedy)

„Finálová desiatka spolu s individuálnymi cenami potvrdzujú správnosť našej vízie dať v rámci dramaturgie hier priestor čo najširšiemu spektru poetík, tvorivých prístupov a tém, ktoré korešpondujú s našimi dejinami aj aktuálnou súčasnosťou,“ uviedla vedúca Odboru vlastnej tvorby Zuzana Belková.

K téme

Nadšenci ilustrácií si opäť prídu na svoje. Otvoril sa ďalší ročník Bienále ilustrácií Bratislava Na slávnostnom otvorení MFF Art Film Fest ocenili Zdenu Studenkovú a Milana Lasicu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.