Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. augusta 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Po stopách viedenského umelca

BRATISLAVA 31. augusta – Gustav Klimt a Viedeň sú navzájom neodmysliteľne prepojené. Tu prežil jeden z najvýraznejších umelcov prelomu storočí celý svoj život. V tomto meste vytvoril nezabudnuteľné majstrovské diela ako Bozk (Der Kuss) und Zlatá Adela (Goldene Adele). Napriek tomu, že po celý svoj život pôsobil vo Viedni, je len niekoľko miest, ktoré odkazujú na výrazného maliara, ktorý stál pri zrode moderny.

Nájsť sa ich dá, a to vďaka prehliadke, ktorá sa vydáva po stopách Klimtovho života s pomocou netradičného sprievodcu. Dvojica autoriek, Alexandra Steiner-Straussová a Monika Sommerová, ktoré sú sprievodkyňami, kurátorkami v múzeu a knižnými autorkami zároveň, prinášajú presne k jubilejnému Klimtovmu roku trochu iného knižného sprievodcu nazvaného Gustav Klimt a Viedeň. Prechádzky po miestach jeho pôsobenia. Knižka láka na prechádzku Viedňou po miestach, ktoré boli momentmi slávy, víťazstiev Klimta, ale i na miesta smutných spomienok významného umelca. Prístupne napísaná knižka, ponúka poučné informácie ako pre návštevníkov mesta ako aj skutočných odborníkov na umenie Klimta.

Kto dáva prednosť skutočnej prehliadke, ktorá sa vydáva po stopách Klimta, môže sa 7. septembra pridať na prechádzku mestom, ktorou budú prevádzať práve autorky knižky. Spolu sa vydajú na miesta, počnúc od jednoduchého hrobu Klimta na cintoríne vo viedenskom Hietzingu cez rodný dom Klimta, kde od roku 1960 stojí obytný dom až po Klimtovu vilu, ktorá je momentálne v rekonštrukcii. Tento domv yužíval umelec od roku 1911 až do svojej smrti v roku 1918 ako ateliér. Klimt v ňom však nebýval.

Prevažnú časť života prežil v dome na ulici Westbahnstrasse 36 v siedmom viedenskom okrese. Dnes pripomína jednoduchá pamätná tabuľa na mnoho rokov, ktoré umelec strávil spolu so svojou mamou a sestrou v tomto skromnom dome.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

V Piešťanoch sa začala nová sezóna komentovaných prehliadok Pestrá sezóna v Trnavskom kraji zážitkov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.