Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
89606_praha adam plachetka katerina knezikova_galerie 980 676x507.jpg
7. januára 2019 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Po boku telies Slovenskej filharmónie sa po prvýkrát predstavia Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková

BRATISLAVA 7. januára 2019 – Na prvej januárovej symfonicko-vokálnej dvojici koncertov sa po boku našich telies – Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru (hosťujúci zbormajster Jaroslav Brych) – predstavia traja vokálni sólisti – vynikajúca česká sopranistka Kateřina Kněžíková, vo svete stále žiadanejší basbarytonista Adam Plachetka, sólista Viedenskej štátnej opery, a popredný slovenský tenorista Ľudovít Ludha, sólista Opery SND. Na programe zaznie Dvořákova kantáta pre sóla, zbor a orchester Svatební košile na text rovnomennej balady Karla Jaromíra Erbena zo zbierky Kytice v naštudovaní stáleho hosťujúceho dirigenta SF Rastislava Štúra. Vo štvrtok a piatok 17. a 18. januára 2019.

Januárové koncerty budú patriť  dvom českým géniom – skladateľovi Antonínovi Dvořákovi a básnikovi Karlovi Jaromírovi Erbenovi. Kantátu  pre sóla, zbor a orchester, op. 69 Svatební košile  na text rovnomennej balady Karla Jaromíra Erbena zo zbierky Kytice   komponoval Antonín Dvořák na objednávku  hudobného festivalu v Birminghame. Vydaná bola vydavateľstvom Novello roku 1885. Pred uvedením v Anglicku (1885)   dielo zaznelo dvakrát v Plzni. Po úspešnej anglickej premiére  pod taktovkou Antonína Dvořáka  bolo  uvedené v mnohých ďalších mestách – Milwaukee,  Edinburgh,  Londýn, v Glasgowe, Boston…

Kantáta Svatební košile Antonína Dvořáka  zaznie v interpretácii Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru v naštudovaní Rastislava Štúra. V sólových partoch sa predstavia sopranistka  Kateřina Kněžíková, tenorista Ľudovít Ludha a basbarytonista Adam Plachetka. 

Návštevníci koncertu môžu prežiť zhudobnenú Erbenovu baladu umocnenú výkonmi telies Slovenskej filharmónie a triom vynikajúcich sólistov.

Svatební košile Antonína Dvořáka zaznie v tom istom obsadení v Slovinsku,  kde naše telesá odcestujú na umelecký zájazd. Koncert v Ľubľane, Cankarjev Dom, sa uskutoční v nedeľu 20. 01. 2019 o  20.00.

K téme

Ako byť šťastní, keď sa svet okolo rúca? Divadlo na Tomovom jazere Od vášne k úspechu: Vinár, ktorý sa stal šampiónom regionálnych vín

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.