Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
94529_ucastnici skautskej hliadky budu dodrziavat vsetky platne protiepidemiologicke opatrenia. zdroj oz slovensky skauting 2019 676x451.jpg
17. decembra 2020 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Plamienok z Betlehema prevezú skauti vlakom ZSSK tento rok len symbolicky

17.12.2020 – Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) spolu s občianskym združením Slovenský skauting sa aj v neľahkom roku 2020 podarilo nadviazať na zaužívanú a milú predvianočnú tradíciu dopravy svetla z Betlehema naprieč Slovenskom. Hliadku skautov so svetlom prepraví najbližšiu sobotu pred Štedrým dňom, 19. decembra 2020, vlak R 605 Dargov s odchodom z hlavnej stanice v Bratislave o 10:13 a s príchodom do Košíc o 16:03.

Betlehemské svetlo sa ako znak pokoja, mieru a súdržnosti bude šíriť cez celé Poľsko, pobaltské krajiny do Ruska, až na vzdialený Sibír. Keďže je súčasný rok v mnohých oblastiach veľmi odlišný od predchádzajúcich, aj táto tradícia sa poníma netradične. Aktivita vypravenej skautskej hliadky sa bude niesť len v symbolickej rovine a na jednotlivých železničných staniciach sa plamienok odpaľovať nebude. Toto nevyhnutné opatrenie bolo prijaté v súvislosti s aktuálnymi možnými rizikami.

Účastníci skautskej hliadky budú dodržiavať všetky platné protiepidemiologické opatrenia a aby nedochádzalo ku kontaktu s ostatnými cestujúcimi, národný dopravca zabezpečí ich prevoz vo vyhradenom priestore.

Plamienok z Betlehema však skauti symbolicky odovzdajú ľuďom počas posledného víkendu pred Štedrým dňom na sv. omšiach v sobotu 19. 12. a v nedeľu 20. 12. v kostoloch po celom Slovensku. „Chceli by sme požiadať všetkých ľudí, pre ktorých sa Betlehemské svetlo stalo neoddeliteľnou súčasťou Vianoc, aby pri jeho odpaľovaní mysleli na aktuálne hygienické opatrenia, chránili seba, svoje okolie a rešpektovali pokyny prislúchajúce k miestu, kde si Svetlo odpália. Či už pôjde o kostol alebo tradičné miesto v exteriéri,” vyzýva Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

Aj tento rok si môžete na interaktívnej mape, ktorú skauti každý deň aktualizujú, vyhľadať miesta, kde bude Svetlo v rámci krajiny dostupné à https://www.betlehemskesvetlo.sk/mapa/.

Informačný servis

K téme

Prispejte k zvýšeniu spoločenského kreditu šikovných učiteľov – nominujte ich na Cenu Dionýza Ilkoviča Petra Vlhová odovzdala Plamienku výťažok zo súťaže o jej originálnu pretekársku prilbu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.