Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
91240_pivo foto 6 zdroj szvps 676x451.jpg
2. augusta 2019 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Pivo má dnes svoj sviatok. Ako vnímajú pivo Slováci?

2.8.2019 – Na prvý augustový piatok pripadá Medzinárodný deň piva. Jeho cieľom je nielen vzdať hold obľúbenému zlatému moku, ale aj upriamiť pozornosť na tých, ktorí pivo s láskou varia, majstrovsky čapujú a poctivo sa oň starajú.

Pivo je u nás obľúbený nápoj. Aspoň raz týždenne si ho vychutná až 85 % dospelých Slovákov[1]. „Sme radi, že viac ako tretina Slovákov (38 %) sa považuje viac za pivárov, ako za vinárov (26 %)[2]. Navyše, spotreba piva posledné dva roky opäť pomaly rastie. Podľa predbežných štatistík dosiahla za minulý rok 74,5 litra, čo predstavuje 149 veľkých pív na hlavu[3],“ hovorí Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu. Najčastejšie si stále vychutnávame výčapnú svetlú desiatku. Ale záujem slovenských spotrebiteľov o nealkoholické pivá a radlery ako aj prémiové pivá a špeciály rastie.

Uvariť dobré pivo je umenie. Proces varenia piva trvá približne jeden mesiac a každé pivo je výsledkom majstrovskej práce našich sládkov. Pivo sa vyrába zo štyroch prírodných surovín – vody, sladovníckeho jačmeňa, chmeľu a pivovarníckych kvasníc. „Na výrobu piva v našich pivovaroch sa využívajú predovšetkým slovenské suroviny (95%). Slovensko je známe veľmi kvalitnou vodou, avšak nemenej kvalitný je aj náš jačmeň, z ktorého sa vyrába slad. Slovenský slad je veľmi žiadaný v zahraničí, takže sa z neho varí pivo aj v susedných i vzdialenejších krajinách,“ dopĺňa Jana Shepperd.

PÁR TIPOV, AKO OSLÁVIŤ DEŇ PIVA:

Krátky pracovný piatok: dohodnite sa s priateľmi a spríjemnite si horúce letné popoludnie pri pive
Degustačno-gurmánsky pivný večer: urobte si s priateľmi ochutnávku rôznych pív a skúste ich párovať s vhodným typom jedál.
Darujte pivo: ak poznáte, niekoho, kto ľúbi pivo, darujte mu „oslávenca“. Pivo ako darček bude určite chutiť ešte lepšie.
Povedzte pivovarníkom „Ďakujeme!“: Ak poznáte niekoho, kto pracuje v pivovare, sladovni, či pivárni, a venuje sa pivu s plným nasadením, dajte mu vedieť, že má Váš obdiv, vďaku a rešpekt.

Na Slovensku máme 7 sladovní a viac ako 70 pivovarov: 2 veľké priemyselné, 2 malé priemyselné a asi 70 remeselných pivovarov. Výroba piva u nás tak priamo a nepriamo zamestnáva viac ako 14 600 ľudí a odborníkov, ktorí strážia nielen kvalitu surovín, ale aj poctivo pivo varia, poriadne ho skladujú a správne ho servírujú. Vďaka nim si môžeme na konci dňa vychutnať osviežujúci pohár obľúbeného piva.

Hlavné dôvody, prečo majú Slováci radi pivo sú, že je vyrábané z prírodných surovín, je nízko alkoholické, nízko kalorické, ponúka množstvo druhov, chutí a tiež spôsobov pitia. Okrem toho pivo výborne chutí, osvieži a zahasí smäd. Slovenské združenie výrobcov piva a sladu dalo urobiť prieskum[4], ktorý skúmal, aký majú Slováci a Slovenky vzťah k pivu. „Pozitívny vzťah k pivu majú rovnako muži, ako aj ženy. Všetci sa zhodujú v tom, že pivo je osviežujúci nápoj, ktorý im chutí a výborne zahasí smäd. Tak muži, ako aj ženy považujú pivo za štýlový nápoj, ktorý spája ľudí, lebo sa dá pri ňom dobre porozprávať. Preto najradšej chodia na pivo s priateľmi a to najmä v piatky a soboty,“ sumarizuje Jana Shepperd.

AKO VNÍMAJÚ PIVO SLOVÁCI A SLOVENKY?

AKÍ SÚ MUŽI – SLOVÁCI PIVÁRI?

za milovníkov piva sa považuje 77 % mužov
vypijú v priemer 11 l piva mesačne
polovica z nich (51 %) si dopraje pivo niekoľkokrát za týždeň
najčastejšie pijú klasické neochutené pivo
najmä svetlú 10° (51 %) a svetlú 12° (29 %)
ak si môžu vybrať typ „balenia“, chcú čapované
ak čapované, tak veľké (0,5 l)
uprednostňujú pivo v krígli
najradšej majú klasickú piváreň
sú verní svojej značke piva, ktorú zvyčajne pijú
vyznajú sa v pive a ochutnávajú pivné špeciály

AKÉ SÚ ŽENY –  SLOVENKY PIVÁRKY?

za milovníčky piva sa považuje 54 % žien Sloveniek
vypijú v priemere 6 l piva mesačne
viac ako tretina z nich (39 %) si dopraje pivo raz za týždeň
pijú najmä nealko pivo (37 %) a svetlú 10° (36 %)
častejšie ako muži siahnu po radleri alebo nealko pive
ak čapované, tak malé čapované
vychutnávajú si pivo v pohári na stopke
najradšej majú pekný podnik
radi skúšajú novinky a nové druhy značiek
majú radšej tmavé pivo

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu je dobrovoľnou profesijnou stavovskou organizáciou, ktorá združuje právnické osoby podnikajúce vo výrobe sladu a piva, Okrem pivovarov a sladovní združuje i servisné a obchodné organizácie, ktoré spolupracujú s výrobcami piva. Úzko spolupracuje so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou, výskumnými ústavmi, vysokými školami a ďalšími odbornými profesijnými združeniami a zväzmi, najmä v oblasti potravinárstva a poľnohospodárstva. Aktívne spolupracuje a zapája sa do činnosti európskych pivovarníckych a sladovníckych združení Od roku 2008 je riadnym členom európskeho pivovarníckeho združenia The Brewers of Europe. Viac informácií nájdete na www.slovenskepivo.sk.

[1],4 Exkluzívny prieskum konzumentov piva Kantar Slovakia  pre Slovenské združenie výrobcov piva a sladu  sladu  (jeseň 2018, vzorka 800 dospelí Slováci, online)

[2] Lifestyle štúdia Kantar Slovakia 2018 (online, vzorka 2033 dospelých Slovákov)

[3] Štatistický úrad SR – predbežné štatistiky za rok 2018

Inzercia

K téme

Pivo šetrné k planéte Ako zvládnuť náročné obdobie a úbytok hostí? Reštauráciám pomáha Akadémia Prvý pri zdroji

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.