Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
96124_cigarety 676x432.jpg
14. júla 2021 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Philip Morris International: Podľa novej štúdie takmer zdvojnásobenie počtu falšovaných cigariet v Európskej únii viedlo k nárastu celkovej spotreby nezákonných cigariet v roku 2020

14.7.2021 – Podiel nezákonných cigariet vzrástol o 0,5 percentuálneho bodu, na 7,8% celkovej spotreby v EÚ; PMI vyzýva na pokračovanie spolupráce medzi verejným a súkromným sektorom.

Philip Morris International Inc. (PMI) (NYSE: PM) vyzýva zástupcov verejného a súkromného sektora na spoločný boj proti nezákonnému obchodovaniu po tom, ako bola zverejnená nová správa KPMG o spotrebe a tokoch nezákonných cigariet v 30 európskych krajinách— v 27 členských štátoch Európskej únie (EÚ), a tiež v Spojenom kráľovstve, Nórsku a Švajčiarsku. Štúdia odhaduje, že zatiaľ čo celková spotreba cigariet naďalej klesá, podiel nezákonných cigariet sa zvýšil o pol percentuálneho bodu na 7,8% celkovej spotreby v roku 2020, pričom v rámci 27 členských štátov EÚ (EÚ27) bolo spotrebovaných 34,2 miliárd takýchto cigariet. Za zvýšením spotreby nezákonných cigariet—čo zahŕňa pašované, falšované cigarety a „illicit whites“[1]—bol bezprecedentný prudký nárast spotreby falšovaných cigariet o 87%. Daňová strata pre vlády v EÚ27 teraz predstavuje približne 8,5 miliardy EUR.

Štúdia, ktorú za daný rok nezávisle realizovala KPMG na základe zákazky od spoločnosti PMI, ukazuje, aký vplyv mala na spotrebu zákonných a nezákonných cigariet pandémia COVID-19, obdobie lockdown-ov a obmedzeného pohybu ľudí v rámci EÚ v kombinácii s klesaním dostupnosti z finančných dôvodov. Správa odhaduje, že celková spotreba cigariet poklesla v roku 2020 o 4,7% na 438,8 miliardy v EÚ27, pričom hraničné kontroly a cestovné obmedzenia súvisiace s COVID-19 mali za následok prudký pokles spotreby dovážaných cigariet, ktorá v roku 2020 klesla o 18,5% (11,9 miliardy cigariet). Tiež je potrebné uviesť, že zároveň s poklesom celkovej spotreby cigariet došlo v roku 2020 k nárastu v kategórii jemne rezaného tabaku o 6,0 miliárd ekvivalentných kusov cigariet.

Spotreba „illicit whites” a iných pašovaných cigariet medziročne poklesla, čo však viac ako vyvážil nárast spotreby falšovaných cigariet, ktorá sa z 5,5 miliardy v roku 2019 takmer zdvojnásobila v roku 2020, a predstavovala 10,3 miliardy falšovaných cigariet. Predpokladá sa, že hlavnou príčinou bol predovšetkým bezprecedentný nárast spotreby falšovaných cigariet vo Francúzsku o 609%, pričom len v tejto krajine spotreba dosiahla 6,0 miliardy falšovaných cigariet.

„Je nesmierne dôležité, aby boli spotrebitelia chránení pred falšovanými cigaretami, a aby sa orgány na presadzovanie práva, vlády a vlastníci obchodných značiek v súkromnom sektore, ako napríklad aj naša spoločnosť, zjednotili, riešili a zlikvidovali nezákonný obchod v Európe aj mimo nej,” uviedol Alvise Giustiniani, viceprezident, Prevencia nezákonného obchodu. „Odstránenie nezákonného obchodovania je obzvlášť dôležité v kontexte transformácie spoločnosti PMI smerom k budúcnosti bez dymu, a musíme pokračovať v spolupráci s partnermi pri riešení akýchkoľvek potenciálnych hrozieb, ktoré prestavuje nezákonné obchodovanie, a to aj v súvislosti s našimi novými produktmi. Dodržiavanie zákonov a ich efektívne presadzovanie voči páchateľom trestných činov profitujúcim z nezákonného obchodovania je absolútne nevyhnutné.“

Z rozhovorov s pracovníkmi orgánov na presadzovanie práva, ktoré KPMG realizovala ako súčasť štúdie, vyplýva, že organizované zločinecké skupiny pokračovali s presunom svojich operácií vo vnútri hraníc EÚ, keďže sa predpokladá, že veľká časť „illicit whites“ a falšovaných cigariet bola vyrobená v nelegálnych fabrikách v rámci EÚ. Tento predpoklad podporuje aj rastúci počet razií v nelegálnych fabrikách na cigarety vo viacerých európskych krajinách.

Dostupnosť lacných, falšovaných a neregulovaných cigariet na čiernom trhu podrýva úsilie o zníženie rozšírenia fajčenia a o prevenciu fajčenia mladých ľudí. Aby mohla byť misia PMI o dosiahnutie sveta bez dymu úspešná, je nevyhnutné, aby bol nezákonný obchod zlikvidovaný všade, kde existuje.  V boji s nezákonným obchodovaním s tabakovými výrobkami PMI spolupracuje so širokou škálou orgánov na presadzovanie práva a tiež súkromnými subjektmi na celom svete s cieľom identifikovať a zastaviť falšovanie a pašovanie.

Spoločnosť nedávno oznámila spustenie tretieho kola financovania svojej globálnej iniciatívy PMI IMPACT, ktorá podporuje projekty tretích strán, ktorých zámerom je zabrániť nezákonnému obchodovaniu alebo ho redukovať, a podporuje „ekosystém“ zahŕňajúci zástupcov verejného aj súkromného sektora zameraný na boj s nezákonným obchodovaním v jeho mnohých formách.

PMI okrem toho pokračuje v rámci svojho úsilia v boji s nezákonným obchodovaním aj s výraznými investíciami do kontroly dodávateľských reťazcov prostredníctvom preventívnych a ochranných opatrení, zavádza špičkové technológie na vyhľadávanie a sledovanie a má zavedené prísne protokoly pre hĺbkovú kontrolu pre všetkých zákazníkov a dodávateľov.

Viac informácií o úsilí spoločnosti PMI zameranom na prevenciu nezákonného obchodovania nájdete na StopIllegal.com.

Správa KPMG

Podrobný prehľad výsledkov a metodológie je k dispozícii tu.

[1] Cigarety, ktoré sa zvyčajne legálne vyrábajú v krajine s úmyslom prepašovať ich na iné trhy.

Informačný servis

K téme

Petr Šedivec z Philip Morris – Súčasná pandémia nás postavila pred doteraz nezvyčajné výzvy a o to viac ma teší, že sa nám aj naďalej darí vytvárať našim zamestnancom vynikajúce pracovné podmienky Značka IQOS predstavuje na slovenskom trhu novú bezdymovú alternatívu lil SOLID 2.0

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.