Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
92438_new project 1 1 676x444.jpg
21. februára 2020 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Petržalský Černobyľ má vlastnú aplikáciu

21.2.2020 – Bývate v Bratislavskej Petržalke, Jarovciach, Rusovciach? Odporúčame stiahnuť si novú aplikáciu. Vďaka nej budete vedieť, ako veľmi ste ohrození azbestom, ktorý spôsobuje rakovinu v reálnom čase a v mieste, kde sa práve nachádzate.

Petržalský Černobyľ – aj tak by sa dala nazvať skládka na konci Petržalky. V skládke sa preukázateľne nachádza azbest. Je otvorená, rozrytá a vážne ohrozuje zdravie ľudí, ktorí bývajú v okolí. „Umelý kopec,“ ako sa ľudovo nazýva, bol roky zarastený a relatívne zakonzervovaný. Azbest z kopca však už druhý rok vážne ohrozuje zdravie obyvateľov.

LINK na aplikáciu:  http://bit.ly/AppUmelyKopec

Aplikáciu, s podporou aktivistov, spustil Peter Majtán, kandidát za OĽANO a zároveň sa pustil do boja s úradmi. „Otvorená skládka je problémom nás všetkých. Azbest sa v skládke potvrdil a nechápem, prečo nebola skládka hneď zaizolovaná. Stačí malý vietor a prach zo skládky spolu s azbestom ľudia v bezprostrednom okolí dýchajú. Drobné čiastočky sa im dostávajú do pľúc a potenciálne spôsobujú rakovinu.“

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) zaradila azbest do karcinogénov 1. skupiny. Prejavy rakoviny z dôvodu vdýchnutia azbestu sa môžu prejaviť až o 20 – 40 rokov. Bohužiaľ, väčšinou už v 4. štádiu rakoviny, keď je osud postihnutého nezvratný.   „V tesnej blízkosti sú obytné domy, kde žijú najmä mladé rodiny a v tesnom susedstve skládky je aj materská škôlka. Okolo kopca chodia kočíkovať svoje deti mamičky,“ dodáva Majtán.

Peter Majtán spustil verejnú petíciu a podal oficiálnu žiadosť na Slovenskú inšpekciu životného prostredia o vydanie rozhodnutia o okamžitom prekrytí,  prípadne  o dočasnom zakonzervovaní otvorených „útrob“ umelého kopca. Petíciu po prvých dňoch jej spustenia podpísalo už vyše 350 občanov.

Petícia: http://bit.ly/PeticiaKopec

„Je zarážajúce, že úrady, ktoré nás majú chrániť, nekonajú, a tak vystavujú riziku celú spádovú oblasť Petržalky ako aj ľudí prechádzajúcich okolo.  Azbest v skládke je, o tom niet pochýb, prečo ale nie je zaizolovaný, je už záhadou. Takto vyše 200 tisíc ľudí je pri každom nádychu vystavených rakovinotvornému azbestu,“ dodáva Majtán.

Obsah kopca tvorí odpad zo starej Petržalky, Matadorky, dávnych poľnohospodárskych družstiev a z ďalších 4 skládok v Petržalke. Pred dvoma rokmi sa začali bagrovacie práce spojené s drvením odpadu zo skládky, čím došlo k uvoľňovaniu nebezpečného azbestu. Dostáva  sa tak do pôdy, ale najmä sa dostáva do ovzdušia. Jemné vlákna azbestu sa zapichnú do pľúc a vzniká rakovina pľúc, pohrudnice. Prejavy rakoviny z dôvodu vdýchnutia azbestom sa môžu prejaviť až o 20 až 40 rokov. Bohužiaľ, väčšinou už v 4. štádiu rakoviny.

Azbest bol nameraný aj v okolí kopca a nielen priamo na ňom. Merania realizovala v roku 2018 spoločnosť ALS  na žiadosť Inštitútu pre rozvoj Bratislavského kraja.  V súčasnosti prebieha vyšetrovanie podozrenia z trestného činu nakladania s nebezpečným odpadom, týkajúceho sa, okrem iného, aj uvedeného „umelého kopca”.

JUDr. Peter Majtán, je kandidátom č.63 za OĽANO.

Aplikácia: http://bit.ly/AppUmelyKopec

Petícia: http://bit.ly/PeticiaKopec

FB: http://bit.ly/FBMajtan63

Objednávateľ:  Politické hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), ZMENA ZDOLA, Zámocká 6873/14, 811 01 Bratislava – Staré Mesto, IČO: 42287511
Dodávateľ: SITA Slovenska tlačová agentúra a.s., Mýtna 15,  811 07 Bratislava, IČO: 35745274

Informačný kanál

K téme

Matadorka získala európske ocenenie za energetickú efektívnosť Bratislava má za sebou prvú veľkú dezinfekciu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.