Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. mája 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

PARTITÚRA – SÚZVUK MÚZ v Dome umenia

BRATISLAVA 17. mája – Muzikantský novátor, rebel a revolucionár, zakladateľ impresionizmu v hudbe, francúzsky skladateľ Claude Debussy (1862 – 1918) a jeho významné životné jubileum – 150. výročie narodenia – to je popri fakte, že mnohí členovia Umeleckej besedy slovenskej sa programovo venujú transpozícii hudby vo svojej tvorbe, bezprostredný podnet aj slávnostný rámec výstavy PARTITÚRA – SÚZVUK MÚZ, ktorú sprístupnia verejnosti v piatok 18. mája o 18. hodine v Dome umenia Národného osvetového centra na Námestí SNP v Bratislave .

PARTITÚRA – SÚZVUK MÚZ je spoločný výstavný projekt nášho najstaršieho výtvarného spolku UBS, ktorý si v minulom roku pripomínal 90. výročie vzniku a Štátnej filharmónie Košice, ktorá je vrcholným reprezentantom slovenského hudobného interpretačného umenia doma i vo svete.

Po vlaňajšom úspešnom Salóne v západnom krídle Bratislavského hradu a najmä po mimoriadne priaznivo prijatej jubilejnej prehliadke ARTMISIA k deväťdesiatke spolku v Dome umenia NOC v Bratislave a v Šarišskej galérii v Prešove, hľadalo vedenie UBS vhodnú príležitosť aj priestorové možnosti na prezentáciu grafických, maliarskych a sochárskych diel svojich členov a hostí inšpirovaných hudbou.

K evidentnej skutočnosti, že takmer dve desiatky príslušníkov spolku sa programovo vo svojich výtvarných dielach venujú transpozícii hudby, a viacerí navyše popri výtvarnom talente disponujú rovnovážne aj talentom hudobným, sa pridružila skvelá príležitosť životného jubilea výnimočného skladateľa C. Debussyho a ochota vedenia Štátnej filharmónie Košice participovať na takejto nevšednej výtvarnej a hudobnej kooperácii dvoch popredných umeleckých zoskupení v dvoch centrách slovenskej kultúry – v Bratislave a v Košiciach, ale aj v ďalších slovenských mestách.

Osemdesiat výtvarných tvorcov, členov UBS a hostí, zostavilo kolekciu takmer sto osemdesiatich grafických, maliarskych a sochárskych prác ako odozvu a ozvenu vlastných hudobných inšpirácií, ale aj ako spoločnú reflexiu umenia a charizmy Clauda Debussyho, ktorý bol tiež veľkým obdivovateľom i znalcom výtvarnej scény tých čias, zakladateľom hudobného impresionizmu, aj keď z vrodenej skromnosti tieto označenia odmietal. Priznával ich však vo svojich hudobných kompozíciách, ktoré často označoval výtvarnými pojmami…

Na otvorení PARTITÚRA v Bratislave 18. mája o 18. hodine budú účinkovať košickí filharmonici v zoskupení LaMus Quartet. Na túto príležitosť naštudovali aj profilovú skladbu C. Debussyho. PARTITÚRA je zaradená aj do programu Košickej hudobnej jari, kde jej uvedenie v Dome umenia v Košiciach dotvorí gradujúcu atmosféru festivalu, kde zaznie aj vrcholné dielo C. Debussyho Faunovo popoludnie.

Organizátori predpokladajú, že výber diel z výstavy PARTITÚRA – SÚZVUK MÚZ uvidia aj milovníci umenia v Humennom, Michalovciach, Medzilaborciach a Snine počas 19. ročníka Medzinárodného výtvarného festivalu Galérie A. Smolák.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Umenie pozerá na svet inými očami Standing ovation na premiére opery Čert a Káča

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.