Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. júla 2012 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Paraolympionik Miroslav Jambor podporuje deti s hemofíliou

BRATISLAVA 20. júla – Slovenský paraolympionik a medailista z Pekingu v stolnom tenise Miroslav Jambor uprednostnil tieto dni pred prípravou do Londýna svojich súputnikov a navštívil letný rehabilitačný tábor detských hemofilikov organizovaný každoročne Slovenským hemofilickým združením (www.shz.sk). On sám trpí touto dedičnou nevyliečiteľnou chorobou od narodenia a preto pozná všetky úskalia, ktoré musia malý pacienti prezívať. Súčasne je im pozitívnym vzorom pri presadzovaní športových aktivít v rámci rehabilitačných cvičení.

Miroslav Jambor navštívil tábor v Turčianskych Tepliciach v čaše, keď medzi deti zavítal aj spisovateľ Daniel Hevier, ktorý spoločne pracuje na tvorbe rovnomennej knižky KR.V. alebo kráľovná Viktória. Literárna dielna prebieha už týždeň a tak hlavných hrdinov a dej postupne kreujú deti v rámci diskusií. Medzi postavami nebude chýbať ani príklad staršieho hemofilika, úspešného športovca.

KR.V alebo Kráľovná Viktória a krv v sebe skrývajú pokračovanie projektu Kráľovský rod, ktorý vytvorili spoločne Slovenské hemofilické združenie a spoločnosť Bayer v roku 2010 a jeho prvým výstupom bol nadrozmerný obraz pripomínajúci tapisériu z viktoriánskeho obdobia. V lete 2011 deti s hemofíliou zasa nacvičovali divadlo pod názvom Deti kráľovnej Viktórie. Panovníčka sa tak stala predlohou, ktorá napomáha priblížiť verejnosti úskalia ľudí postihnutých touto záhadnou chorobou. Kráľovná Viktória, ako je známe, bola sama prenášačkou hemofílie a aj keď sa prejavila len u jej synov, je pravdepodobné, že tento záhadný gén mohli šíriť ďalej po svete aj jej dcéry.

„Chcel by som s deťmi vytvoriť príbeh, ktorý by sa imaginatívnym, štylizovaným spôsobom dotýkal témy ich života – teda ich diagnózy, ale zároveň ho posunul do univerzálnej, príbehovej formy, ktorá bude atraktívna aj pre čitateľov ich knihy. Motívom knihy by mala byť KR.V, skratka pre Kráľovnú Viktóriu, ale bude to kráľovná z rozprávky, fantasy, nie historická panovníčka. Výstupom by mala byť kniha, ktorú deti pod mojim vedením nielen napíšu, ale sami si aj ilustrujú, určia formát, grafickú úpravu apod.“ uvádza Daniel Hevier.

Knižka vytvorená deťmi s hemofíliou by mala obohatiť detskú literatúru už na Vianoce tohto roku a výťažok z jej predaja bude slúžiť pre potreby Slovenského hemofilického združenia. Celý projekt sa realizuje za finančnej podpory spoločnosti Bayer, ktorá je celosvetovo známa svojou obhajobou globálnej hemofilickej komunity.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Zdravšie a udržateľnejšie potraviny za dostupnú cenu? Stačí nakúpiť v Lidli dm tím po prvý krát pobežal 345 kilometrovú trať od Tatier k Dunaju

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.