Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
88253_53762.jpg
22. júna 2018 EkonomikaEkonomika Slovenska od PRservis.skSITA Diskusia()

Oplatí sa výber z bankomatu alebo zmeniť peniaze v banke?

BRATISLAVA 22. júna 2018 – Cudzia hotovosť je zvyčajne drahšia z banky ako z bankomatu. Záleží na výmennom kurze a výške poplatkov. 

Slováci sa pomaly zberajú na letné dovolenky a riešia ako si zabezpečiť cudziu menu. V podstate majú tri možnosti. Zameniť si cudziu menu už doma v svojej banke, spoliehať sa na výbery z bankomatu alebo zmenáreň v cudzine a napokon stále platiť kartou. Banky.sk zisťovali, ktorá z nich je najvýhodnejšia.

Prvú možnosť volia ľudia, ktorí majú radi hotovosť a neveria veľmi kartám. Banky hovoria, že tento postup nie je vždy výhodný. Výmenný kurz pri nákupe valút (cudzej meny v hotovosti) na prepážke banky je zvyčajne menej výhodný ako kurz, ktorý banka používa na prepočet kartových transakcií v inej mene ako eur. „Preto je pre klienta výhodnejšie si hotovosť vybrať priamo v krajine, kde dovolenkuje,“ vysvetľuje Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Sezónne meny

Problém pri hotovosti z domu môže byť aj v tom, že slovenské banky nemusia mať všetky zahraničné meny na pobočke. Väčšina z nich majú chorvátske kuny či bulharské levy, pretože tieto destinácie patria medzi obľúbené medzi dovolenkármi zo Slovenska. Pri tureckej líre či egyptskej libre už nemusíte v banke pochodiť.

„V Poštovej banke máme k dispozícii aj menej časté meny ako kuny aj forinty,“ informuje Lýdia Žáčková, hovorkyňa banky.

V Slovenskej sporiteľni sú kuny a bulharské levy považované za sezónne meny, a preto sú bežne dostupné v pobočkách v júni až v septembri. „V ostatných mesiacoch si ich môže klient objednať vopred,“ dodáva Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Pozor na kurz

Výška poplatku za výber z bankomatu v zahraničí sa skladá nielen z fixného poplatku banky. Navyše môžete zaplatiť aj konverzný poplatok za spracovanie transakcie v cudzej mene. V Slovenskej sporiteľni je to 2% zo sumy, ale maximálne 3 eurá. Pri výbere kún v Chorvátsku tak zaplatíte až 8 eur. „Konverzný poplatok môže byť účtovaný buď transparentne samostatne ako u nás alebo byť započítaný do výmenného kurzu ako u väčšiny ostatných bánk,“ vysvetľuje poplatkovú politiku Cesnaková.

Celková výška poplatku napokon závisí aj od meny vyberaných peňazí a jej konverzného kurzu.

Zvyčajne je výber z bankomatov v iných menách ako v eure zúčtovaný výmenným kurzom kartovej spoločnosti alebo banky platným v deň spracovania transakcie, čo nemusí byť totožné z dňom výberu.

Sledovať kurz pri odchode na dovolenku sa preto oplatí. V máji bolo napríklad euro oproti tureckej líre silnejšie až o takmer tretinu. „Za rovnaký objem peňazí by sme si tak v tejto krajine mohli v súčasnosti dovoliť kúpiť viac tovarov a služieb,“ vysvetľuje Jana Glasová, analytička Poštovej banky. Na druhej strane chorvátska kuna posilnila voči euru v máji o pol percenta. Dovolenka v Chorvátku tak vyjde Slovákov trocha drahšie.

Platba kartou

Napokon platba kartou sa môže vyplatiť kvôli výhodnejšiemu konverznému kurzu. Na druhej strane niektorí obchodníci si za platby kartou účtujú extra poplatky, čo môže platbu predražiť. Problém je aj v tom, že nie všetci obchodníci karty akceptujú, preto je dobré mať pri sebe istú sumu hotovosti v lokálnej mene.

K téme

6 najkrajších oblastí v Dolnom Rakúsku, do ktorých sa oplatí vyraziť na cyklistiku V Historickej radnici v Košiciach udelili Ceny mesta a primátora

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.