Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
87089_shutterstock_1007082394_preview2 676x450.jpeg
22. februára 2018 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Objavte pôvab krbových kachlí

BRATISLAVA 22. februára 2018 – Možno aj vy patríte k tým, ktorí milujú, keď váš domov presvetľujú plápolajúce plamene a pokojnú domácu atmosféru dokresľuje charakteristické praskanie horiaceho dreva. V takom prípade je ideálny krb, avšak zaujímavou alternatívou sú tiež krbové kachle.

Krbové kachle získali svoj prívlastok preto, že majú presklené dvierka, takže cez ne vidíme horiaci oheň. Najčastejšie sa vyrábajú z kovu, ale aj kameňa či betónu. V domácnosti ich možno využiť ako hlavný aj doplnkový zdroj tepla. Najväčšou svetovou prehliadkou nielen krbových kachlí, ale všetkých vykurovacích systémov a príslušenstva je veľtrh Progetto Fuoco, ktorý hostí talianska Verona a na ktorom nachádzajú každoročne desaťtisíce návštevníkov inšpiráciu.

Ak sa rozhodnete zaobstarať si krbové kachle, je dobré zamyslieť sa, na aký účel majú slúžiť. Či si ich kupujete napríklad na chalupu alebo do trvale obývaného objektu a či ich chcete ako , alebo príležitostný tepelný zdroj a tiež aký veľký priestor by mali vykúriť. Niektoré krbové kachle slúžia v podstate len ako dekorácia dotvárajúce charakter objektu. Pri výbere vhodných kachlí je nutné tiež myslieť na ťah komína a priemer dymovodu.

Výhody aj nevýhody

Podľa počtu plášťov môžeme krbové kachle rozdeliť na jednoplášťové a dvojplášťové. Prvé z nich  dokážu veľmi rýchlo vykúri miestnosť, pretože teplo z nich sála pomocou skla a bočných častí. Dvojplášťové zas odovzdávajú teplo nielen sálaním, ale aj prúdením. Krbové kachle sa líšia tiež podľa systému vykurovania. Teplovzdušné typy umožňujú cirkuláciu vzduchu v miestnosti a ich výhodami sú hlavne rýchlosť a nízka cena. Na druhej strane vysušujú vzduch, a teda nie sú až tak  vhodné napríklad do domácností, kde žijú alergici alebo ľudia s dýchacími ťažkosťami. Ďalším typom sú kachle sálavé. Ide o už spomínané jednoplášťové zariadenie, ktoré sa hodí pre vykurovanie menších priestorov alebo ako dizajnový prvok, napríklad v rekreačných chatách. Ak hľadáte krbové kachle vhodné do rodinného domu, teda také, ktoré vykúria celý jeho priestor, potom ideálne sú tie s tepelným výmenníkom. Okrem iného aj preto, že je možné napojenie na bojler, radiátory alebo systém podlahového vykurovania.

Pri  krbových kachliach, rovnako ako u ďalších stavebných alebo energetických prvkov, je dobré si pred ich obstaraním rozmyslieť, či plne využijeme ich prednosti, alebo v našom konkrétnom prípade nakoniec prevážia ich nevýhody. K nesporným výhodám krbových kachlí patrí ekonomická úspora, pretože pevné palivá sú lacnejšie ako zemný plyn či elektrina. Mávajú tiež výhodnú obstarávaciu cenu a kvalitné typy majú aj veľmi ekologickú prevádzku. Ich nevýhodou je zvyčajne menší výkon a u teplovzdušných kachiel, ktoré fungujú na princípe cirkulácie vzduchu, potom vírenie prachu a nečistôt. Niekto môže vidieť ako nevýhodu tiež nutnosť často prikladať a takisto bezpečnostné riziko: napríklad v domácnosti s malými deťmi hrozí, že sa o ne popália.

Príďte sa inšpirovať

Rovnako ako v iných segmentoch vykurovacích systémov a zariadení sa výrobcovia krbových kachiel snažia o neustálu inováciu. Preto je dobré  pozrieť si  ich internetové stránky alebo navštíviť špecializované predajne.

Dobrú predstavu o najmodernejších trendoch získate pochopiteľne na špecializovaných veľtrhoch. Na konci februára sa jeden taký koná v talianskej Verone. Ako už sme spomenuli, ide o najväčšiu svetovú prehliadku svojho druhu a tohtoročného 11. ročníka veľtrhu Progetto Fuoco. Viac informácií o tejto výnimočnej výstavnej udalosti nájdete na www.progettofuoco.com.

Vystavovateľská správa Veronafiere

Veronafiere sa zaoberá organizáciou veľtrhov už viac ako sto rokov. Vďaka strategickej polohe Verony patrí k najväčším a najdôležitejším organizátorom veľtrhov minimálne v európskom meradle. V priebehu rokov sa Vystavovateľská správa Veronafiere niekoľkokrát prispôsobila požiadavkám verejnosti a okrem potravinárskeho a poľnohospodárskeho sektora, ktorý bol vždy hlavným smerom, sa začala zaoberať aj inými oblasťami ako napríklad stavebníctvom, dopravou, cestovným ruchom a inými.

Viac o Veronafiere nájdete na: www.veronafiere.it.

K téme

Chcete pod stromček darovať niečo originálne? Darujte krypto poukážky! Čistíte ekonomicky, ekologicky a efektívne?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.