Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. októbra 2012 PR správyHospodárske výsledky od PRservis.skSITA Diskusia()

Obchody BASF sa v 3. kvartáli udržali na dobrej úrovni

BRATISLAVA 26. októbra – Výsledky spoločnosti BASF v 3. kvartáli 2012 dobre nadviazali na solídny 1. polrok. Obrat vzrástol o 8% na 19 mld. eur. EBIT pred započítaním zvláštnych položiek sa pohyboval na úrovni 2,1 mld. eur, čo je o 5 % nad hodnotou porovnateľného kvartálu roku 2011. Vyššie príspevky segmentov Ropa & Zemný plyn a Poľnohospodárske riešenia viac ako len vyvážili nižšie objemy obchodu v iných oblastiach (t.j. v segmentoch Chemikálie, Plasty, Výkonné produkty a Funkčné riešenia).

Predseda predstavenstva BASF SE Dr. Kurt Bock pri odhaľovaní kvartálnych výsledkov povedal: „Máme za sebou ďalší z kvartálov, v ktorom nedošlo k zlepšeniu výhľadu v svetovej ekonomike. Neistota na medzinárodných kapitálových trhoch naďalej trvá. V Číne sa oproti minulému roku rast ešte viac spomalil. Vidíme v tom stabilizáciu aktuálneho stavu, ale neočakávame žiadne poznateľné zlepšenie.“

BASF potvrdzuje výhľad pre rok 2012
BASF upravila niektoré svoje očakávania pre vývoj globálnej ekonomiky (predchádzajúce prognózy v zátvorkách):

– rast HDP: 2,2% (2,3%)
– rast priemyselnej produkcie: 2,8% (3,4%)
– rast chemickej produkcie: 2,9% (3,5%)
– výmenný kurz americký dolár / euro: priemerne 1,30 amerického doláru za 1 euro
– cena ropy: 110 amerických dolárov za barel v ročnom priemere

BASF nepočíta s oživením celosvetového hospodárskeho rastu a dopytu v chemickom priemysle v 4. kvartáli 2012. „Napriek tomu sa pri obrate a EBITe pred započítaním zvláštnych položiek stále usilujeme o prekročenie koncových čísel minulého roka,“ uviedol Kurt Bock. Toto konštatovanie je podopreté o obnovu ťažby ropy v Líbyi a narastajúci objem obchodu s rastlinnými ochrannými prostriedkami. Segmenty Ropa & Zemný plyn a Poľnohospodárske riešenia dosiahnu v roku 2012 výborné výsledky. Výsledky chemického obchodu budú v roku 2012 pod hodnotami minulého roka.

Kurt Bock dodáva: „V tomto náročnom období sa budeme koncentrovať na vlastnú silu, na prehlbovanie našich obchodov, súčasne budeme sledovať cenové hladiny a naďalej optimalizovať obchodné procesy.“ Preto napríklad dcérska spoločnosť BASF Wintershall začiatkom tohto týždňa podpísala so Statoil ASA dohodu, vďaka ktorej sa výrazne rozšíri produkcia ropy a zemného plynu v nórskom kontinentálnom šelfe. Okrem toho sa BASF chce stať pomocou plánovanej akvizície americkej spoločnosti Becker Underwood, Inc celosvetovo hlavným poskytovateľom technológií určených k biologickému ošetrovaniu semien a k biologickej ochrane rastlín. V novembri minulého roku bol vyhlásený program STEP, ktorý robí veľké pokroky. STEP obsahuje viac než sto projektov, ktoré dopomáhajú k nižším fixným nákladom a vyšším maržiam. Spoločnosť očakáva, že od roku 2015 prispeje tento program ročne 1 mld. eur.

Vývoj v jednotlivých segmentoch v 3. kvartáli
V segmente Chemikálie poznateľne vzrástol obrat v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Prispeli k tomu menové efekty a vyššie tržby (napr. predaj skupiny Styrolution). Konečný výsledok avšak vzhľadom k nižším maržiam poklesol.

V segmente Plasty sa obrat i konečný výsledok vyvíjal podobne ako pri segmente Chemikálie (konečný výsledok je horší najmä kvôli nižším maržiam u polyamidov, obrat je vyšší vďaka menovým efektom).

Obrat v segmente Výkonných produktov jemne prekročil hladinu rovnakého obdobia minulého roku (dôvodom sú menové efekty). Konečný výsledok je nižší v porovnaní s minuloročnou hladinou najmä kvôli vyšším cenám.

V segmente Funkčné riešenia i napriek pozitívnym menovým efektom obrat v porovnaní kvartálom 2011 poklesol. Dôvodom boli nižšie objemy tržieb a zmenšený príspevok obchodu s drahými kovmi. Konečný výsledok v tomto segmente je nižší oproti minuloročnému obdobiu. Segment Ostatné sa vyznačoval poklesom

V segmente Poľnohospodárske riešenia sa obrat značne zvýšil. Štart sezóny v Južnej Amerike a jesenné obchody na severnej zemeguli boli veľmi úspešné. Zlepšený odbyt bol sprevádzaný pozitívnymi menovými efektmi. Konečný výsledok leží podstatne nad hodnotami minulého roka.

Rovnako výrazne vzrástol segment Ropa & Zemný plyn. Obe oblasti zaznamenali značne vyšší odbyt. Silnejší dopyt na trhoch prispieval k rastu obchodov. Pozitívne sa prejavil na konečných číslach vývoj v Líbyi a obnovenie ťažby ropy. Výsledky tohto segmentu preto veľmi prekročili porovnateľné obdobie minulého roka.

Vývoj v regiónoch v 3. kvartáli
V regióne Európa sa nachádzal obrat o 12% nad hodnotou 3. kvartálu 2011, čo má súvislosť najmä s obnovou ťažby ropy v Líbyi. Segment Chemikálie taktiež výrazne vzrástol. EBIT pred započítaním zvláštnych vplyvov bol vďaka segmentom Ropa & Zemný plyn a Poľnohospodárske riešenia o 214 mil. eur vyšší než v minuloročnom 3. kvartáli (celková hodnota: 1,4 mld. eur).

V Severnej Amerike vzrástol obrat o 9% (v amerických dolároch), v eurách o 3%. Celkový výsledok je na úrovni 229 mil. eur, čo je o 72 mil. eur nižší výsledok v porovnaní s 3. kvartálom 2011. Región Ázia – Pacifik zaznamenal pokles v obrate v lokálnej mene o 6%, kým v eurách vzrástol o 5%. Celkový výsledok poklesol o 23 mil. eur na 236 mil. eur. V Južnej Amerike, Afrike a Blízkom východe vykázali obrat v lokálnej mene vyšší o 1%, v eurách o 3%. Celkový zisk poklesol v tomto regióne o 13 mil. eur na úroveň 157 mil. eur.

O spoločnosti BASF
Spoločnosť BASF – The Chemical Company je globálnym lídrom v oblasti chemického priemyslu. Spoločnosť má veľmi široké produktové portfólio zahŕňajúce chemikálie, plasty, stavebné materiály, poľnohospodárske produkty aj jemnú chémiu. Kombinujeme ekonomický úspech, sociálnu zodpovednosť a ochranu životného prostredia. Spoločnosť je spoľahlivým partnerom pre prakticky všetky priemyslové odvetvia a svojim partnerom ponúka produkty s vysokou pridanou hodnotou a inteligentné systémové riešenia, ktoré im umožňujú dosahovať stále väčšie úspechy. Naše produkty a systémové riešenia prispievajú k šetrnému hospodáreniu so zásobami, zaručujú zdravú výživu a pomáhajú zlepšovať kvalitu ľudského života. Náš prínos je zhrnutý do nášho korporátneho cieľa: Tvoríme chémiu pre trvalo udržateľnú budúcnosť. Spoločnosť BASF vyvíja nové technológie s potenciálom hľadania odpovedí na globálne problémy, ako sú zmeny klímy, potreba vyššej energetickej efektívnosti a vyššej mobility. BASF ku ko
ncu roka 2011 zamestnávala 111 000 ľudí a v roku 2011 vykázala tržby vo výške 73,5 miliárd eur. Akcie spoločnosti BASF sú obchodované na akciových trhoch vo Frankfurte (BAS), Londýne (BFA) a Zürichu (AN). Viac informácií o spoločnosti BASF nájdete na internete na adrese www.basf.com alebo na Social Media Newsroom na stránke newsroom.basf.com.

BASF v Slovenskej republike
Na Slovensku je spoločnosť BASF aktívna už niekoľko desaťročí. Prostredníctvom inteligentných riešení a vysoko kvalitných produktov pomáhame našim zákazníkom byť stále úspešnejšími. Odborníci BASF poskytujú poradenstvo nielen v oblasti spracovania produktov firmy BASF, ale aj na poli bezpečnosti, ochrany životného prostredia a úspor energie. Spoločnosť BASF je kompetentným partnerom všetkých dôležitých odvetví slovenského hospodárstva, ku koncu roka 2011 mala spoločnosť BASF na Slovensku 182 zamestnancov a v roku 2011 dosiahla obrat vo výške 112 miliónov eur. Ďalšie informácie o spoločnosti BASF na Slovensku sú dostupné na stránke www.basf.sk.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Výhody investovania v Dubaji: Čo potrebujete vedieť, aby ste uspeli? Nájomné A-čkových kancelárií bude kvôli indexácii drahšie. Riešením je kúpa vlastných priestorov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Hospodárske výsledky

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.