Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. júna 2013 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

O pokročilom štádiu rakoviny prsníka vieme málo

BRATISLAVA 21. júna – Nové zistenia, ktoré vyplynuli z prieskumu verejnej mienky odhalili, že jeden z piatich respondentov nevie alebo nie je schopný správne definovať pokročilé štádium rakoviny prsníka.(1) Napriek tomu, že 87,7 % respondentov si uvedomuje, že rané štádium rakoviny prsníka sa môže liečiť tak, aby sa pacient vyliečil, viac ako 77 % respondentov si buď nebolo istých alebo nevedeli, že pokročilé štádium rakoviny prsníka sa nedá liečiť tak, aby sa pacient vyliečil.(1)

Tieto zistenia sa zverejňujú pri príležitosti spustenia paneurópskej osvetovej kampane Here & Now, ktorej cieľom je zlepšiť starostlivosť a podporu pacientov s pokročilým štádiom rakoviny prsníka. Súčasťou spustenia kampane bolo stretnutie odbornej verejnosti a pacientov 17. a 18. júna v Bruseli, pri príležitosti exkluzívneho uvedenia audiovizuálneho umeleckého diela s názvom „I am not the cancer“. Inštalácia predstavuje prostredníctvom videí skutočné životné skúsenosti žien s pokročilým štádiom rakoviny prsníka, ako aj ich nevypovedané príbehy.

„Na dosiahnutie lepšej prevencie a liečby rakoviny prsníka musí EU zvýšiť svoje úsilie smerom k poskytovaniu rovnakej starostlivosti o ženy s týmto ochorením bez ohľadu na to, v ktorom členskom štáte žijú. EÚ by mala týmto ženám garantovať ochranu pred stratou zamestnania na obdobie, počas ktorého bojujú proti tejto zákernej chorobe. Podujatia ako je to dnešné sú kľúčové pre zvýšenie povedomia o pokročilej rakovine prsníka a pre upriamenie pozornosti na praktické potreby pacientok,“ uviedla Anna Záborská, poslankyňa Európskeho parlamentu.

Rakovina prsníka je celosvetovo najčastejšou formou výskytu rakoviny u žien, keďže predstavuje 23 % všetkých nových prípadov výskytu rakoviny u žien.(2) U 30 % žien s raným štádiom rakoviny prsníka dôjde k rozvinutiu pokročilého štádia choroby.(3) Pokročilé štádium choroby zostáva neliečiteľné a v dôsledku toho sa ciele terapie zameriavajú primárne na zvládanie symptómov, odďaľovanie postupu choroby a predlžovanie celkového trvania života bez negatívneho dopadu na kvalitu života pacientok.(4) Napriek pokroku dosiahnutému za posledné desaťročia predstavuje súčasná situácia v oblasti liečby pokročilého štádia rakoviny prsníka výzvu a momentálne neexistuje žiadna všeobecná štandardná starostlivosť o pacientov.(5)

Podľa zástupcov pacientskych organizácií, ktorí sa zúčastnili na spustení kampane v Bruseli, prieskum ukázal, že ženy s pokročilým štádiom rakoviny prsníka sa často cítia izolované od tých, ktorí sa angažujú v boji proti rakovine prsníka v ranom štádiu. Pre zabezpečenie dostatočnej podpory žien s pokročilým štádiom rakoviny prsníka je nutné budovať povedomie a pochopenie tejto choroby, aby bolo možné spoločne prekonať bariéry k optimálnej starostlivosti o pacienta. Zástupcovia pacientov uvítali spustenie kampane Here & Now, pretože podľa ich slov ide o závažný krok smerom k zmene súčasných pomerov ohľadne pokročilého štádia rakoviny prsníka.

Globálny prieskum „Count Us, Know Us, Join Us“ (Spočítajte nás, spoznajte nás, pridajte sa k nám) tiež ukázal, že:(9)

– Takmer dve tretiny (63 %) žien s pokročilým štádiom rakoviny prsníka sa často cítia, ako keby nikto nechápal to, čím prechádzajú

– Viac ako 2 z 5 (41 %) tvrdia, že podpora zo strany priateľov a rodiny nie je taká silná, ako keď im bola rakovina diagnostikovaná po prvýkrát

– 70% žien hovorí, že je ťažké nájsť podporné skupiny pre pokročilé štádium rakoviny prsníka

Susanne Schaffert, generálna riaditeľka pre onkológiu v regióne Európy zo spoločnosti Novartis, hovorí: „Spustili sme kampaň Here & Now, aby sme poukázali na realitu života s pokročilým štádiom rakoviny prsníka. Tým, že zabezpečíme hlboké porozumenie tejto choroby, môžeme sa usilovať o poskytovanie takej podpory pacientkam akú si vyžadujú.”

O prieskume
Prieskum realizovala nezávislá globálna agentúra na prieskum trhu, One Poll, v máji a júni 2013 pre spoločnosť Novartis Oncology v týchto krajinách: Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko, Švédsko, Holandsko, Dánsko, Taliansko, Rakúsko, Španielsko, Grécko a Poľsko. Do prieskumu sa cez internet zapojilo 2.202 respondentov.

O kampani Here & Now
– Here & Now je podnetná paneurópska osvetová iniciatíva zameraná na pokročilé štádium rakoviny prsníka organizovaná spoločnosťou Novartis Oncology, ktorú podporili viacerí poprední odborníci v danej oblasti.
– Here & Now má za cieľ zlepšiť pochopenie do vysokej miery nepokrytých sociálnych a psychologických potrieb na dosiahnutie zlepšenia podpory a starostlivosti o pacientky s pokročilým štádiom rakoviny prsníka v celej Európe.
– Skúma dopad pokročilého štádia rakoviny prsníka na osobnú a spoločenskú sféru, so zreteľom na významnú úlohu, ktorú tieto ženy zohrávajú v komunite, v rámci svojich krajín, ako aj v celej Európe.

O spoločnosti Novartis Slovakia
Spoločnosť Novartis Slovakia je lídrom v oblasti vývoja a uvádzania inovatívnych originálnych liekov a dostupných kvalitných generických liekov. Pod názvom Novartis Slovakia pôsobí spoločnosti na Slovensku od roku 1996. Lieky z jej portfólia však pomáhajú pacientom na Slovensku už viac ako 40 rokov, a to prostredníctvom spoločností Sandoz a Alcon. Novartis Slovakia vyvíja a dodáva lieky z oblasti všeobecnej medicíny a onkológie, starostlivosti o zrak (Alcon), voľnopredajných liekov, vakcín a diagnostiky, ako aj kvalitné generiká (Sandoz). Spoločnosť sa okrem vývoja inovatívnych originálnych liekov, predaja dostupných kvalitných generických liekov a informovania lekárov a lekárnikov o nových diagnostických a liečebných postupoch, venuje aj podpore pacientskych organizácií a hľadaniu riešení globálnych výziev v oblasti zdravotníctva, napr. prostredníctvom Novartis Malaria Initiative.

Spoločnosti skupiny Novartis zamestnávajú približne 128.000 pracovníkov a sú zastúpené vo viac ako 140 krajinách po celom svete.

Referencie
1. Verejný prieskum, OnePoll, sponzorovaný spoločnosťou Novartis Oncology (2013)
2. GLOBOCAN. Základné údaje o rakovine (Cancer Fact Sheet) [Online] 2008. Dostupný na: http://globocan.iarc.fr/factsheets/cancers/breast.asp [Posledný prístup: máj 2013]
3. MBCN. Štatistika o metastatickej rakovine prsníka [Online] 2013. Dostupná na: http://mbcn.org/education/category/statistics/ [Posledný prístup: máj 2013]
4. Chung CT, Carlson RW. Ciele a úlohy v zvládaní metastatickej rakoviny prsníka [Online]. Dostupné na: http://theoncologist.alphamedpress.org/content/8/6/514.full [Posledný prístup: máj 2013]
5. O’Shaughnessy J. Predlžovanie života chemoterapiou u metastatickej rakoviny prsníka. Onkológ 2005: 10:20-29.
6. Cardoso F, et al. 1. medzinárodné dohodnuté usmernenia pre pokročilé štádium rakoviny prsníka (ABC1), The Breast 2012, doi: 10.1016/j.breast.2012.03.003
7. Cardoso F. Pacienti s metastatickou rakovinou prsníka: zabudnutý hrdinovia! The Breast 2009; 18:271-2 (Editoriál)
8. Parle, M, Gallagher, J, Gray, C, Akers, G, Liebert, B. Od dôkazov k praxi, faktory ovplyvňujúce odhalenie psycho-sociálnej chorobnosti u žien s rakovinou prsníka zo strany zdravotných sestier – špecialistiek na starostlivosť o pacientky s rakovinou prsníka. Psycho-onkológia 2001; 10: 503-510
9. Prieskum „Count Us, Know Us, Join Us“ (Spočítajte nás, spoznajte nás, pridajte sa k nám) o pokročilom štádiu rakoviny prsníka, Harris Interactive, sponzorované spoločnosťou Novartis Oncology (2013)

Novartis Pharma AG, CH-4002, Bazilej, Švajčiarsko, Novartis 2013, 06/13. G-AFI-1068487, RE.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Na podvýživu umiera až 20 % pacientov s onkologickým ochorením Stratili ste zub? Nečakajte dlho, nahradiť ho treba čím skôr

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.