Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. augusta 2013 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

O liečbe bolesti u športovcov hovoríme s MUDr. Romanom Fanom

BRATISLAVA 1. augusta – Pán doktor, ste ortopéd, chirurg a vo veľkej miere sa venujete športovcom. Sprevádzate ich aj na dôležité medzinárodné súťaže, ba dokonca aj na olympijské hry. O akých športovcov sa staráte a aké najčastejšie zdravotné problémy u nich riešite?
Ako bývalý vrcholový športovec, venoval som sa výkonnostne veslovaniu, mám veľmi pozitívny vzťah k športu, a vlastne stále som bol obklopený športovcami, či už na lodenici v Piešťanoch, alebo na iných športoviskách. Keďže v mojom rodnom meste bola úspešná „liaheň“ aj iných úspešných športovcov, mal som blízko aj k tenistom – Stankovičovi či Vajdovi, ktorí boli úspešnými Davis – cupovými reprezentantmi a neskôr sa ako tréneri úspešne pohybovali a pohybujú vo svete tenisu, samozrejme, fandili sme našim plavcom – Martine Moravcovej alebo vodným pólistom.
V roku 1996 ma oslovili tenisti, ktorí už boli moji klienti, a navštevovali ma, na spoluprácu s Davis- a Fed – cupovou reprezentáciou, táto spolupráca trvá doteraz. Zažil som krásne zápasy, či už Kučeru, Hrbatého, Habšudovej, Hantuchovej, Cibulkovej i iných našich reprezentantov. Pred OH v Sydney ma oslovil na spoluprácu aj Michal Martikán a Slavo Kňazovický, s Michalom Martikánom spolupracujeme nepretržite doteraz. U športovcov riešime hlavne aktuálne zmeny zdravotného stavu v príprave alebo priamo pri pretekoch alebo zápasoch. Z úrazov na pretekoch sú to hlavne zranenia z preťaženia, bolesti kĺbov a chrbtice. Veľakrát však musím byť aj psychológom, nakoľko som týmto športovcom často vo vypätých situáciách najbližšie. Ale dôležitá je aj prevencia ochorení a zranení, preto v spolupráci s niektorými vybranými osvedčenými pracoviskami zabezpečujeme aj komplexné preventívne prehliadky u všetkých športovcov, o ktorých sa starám počas celého roka.

Sprevádzať najlepších športovcov Slovenska predstavuje určite veľkú zodpovednosť a vyžaduje si prehľad a znalosti ohľadne najmodernejších terapeutických postupov. Stretli ste sa v poslednej dobe s nejakou novou liečebnou metódou, ktorú ste začali využívať vo svojej praxi?
Samozrejme, sledujem nové diagnostické aj terapeutické trendy v oblasti chirurgie, ortopédie, traumatológie, športovej medicíny, farmakológie a príbuzných odborov.
Asi pred 3 rokmi som sa oboznámil na odborných seminároch s novou metódou liečby, označovanou ako fyziologická regulačná medicína. Táto metóda sa používa v liečbe bolesti. Je založená na súčasných poznatkoch molekulárnej fyziológie a patofyziológie. Používam celý rad certifikovaných zdravotníckych prostriedkov Guna Medical Device (MD) vo forme injekcií, lokálne používaných do bolestivých miest na zníženie bolesti a zlepšenie pohyblivosti kĺbov. Využívam ich hlavne pri bolestiach chrbta a váhonosných kĺbov, ale dobré výsledky mám aj pri liečbe šľachových zranení.

Mohli by ste nám metódu bližšie priblížiť a povedať, čo priniesla do Vašej praxe, v čom vidíte jej prínos a výhody?
Guna MD-prípravky predstavujú kolagénové injekcie obohatené ďalšími prírodnými zložkami. Majú lokálne pôsobenie, kde prispievajú ku kompenzácii nedostatku kolagénu v poškodených štruktúrach kĺbového a spojivového aparátu, ktorý posilňujú, štruktúrujú a chránia. Pomáhajú zmierniť bolesť a zlepšiť pohyblivosť kĺbov spomalením ich fyziologickej degenerácie a pridružených tkanív (šľachy, väzy, kĺbové puzdrá, chrupky). Sú vhodné na stavy spôsobené starnutím (degeneratívne ochorenia, napr. osteoartróza), nesprávnym držaním tela, úrazmi a reumatologickými zápalovými ochoreniami. Ich veľkou výhodou je vysoká účinnosť bez nežiaducich účinkov s možnosťou ich kombinácie aj s inou terapiou v prípade potreby, pričom sa dosahuje rýchlejší liečebný efekt. Vďaka ich pôsobeniu pacienti môžu užívať menej analgetík, nesteroidových antireumatík, čím sa vystavujú menšiemu pôsobeniu vedľajších nežiaducich účinkov daných liekov, hlavne na úrovni tráviaceho traktu. S používaním Guna MD injekci
í som spokojný, stav pacientov sa zlepšil aj v prípadoch, kde som predtým nedosiahol uspokojivé výsledky. Navyše, sú vhodné aj pre športovcov, nakoľko sú negatívne v dopingových testoch.

Aké máte skúsenosti s kolagénovými MD injekciami?
Asi 50 % pacientov liečených touto metódou prichádza ku mne s vertebrogénnymi bolesťami (bolesti vychádzajúce z chrbtice), 30 % s bolesťami váhonosných kĺbov, asi 10 % pacientov liečim s bolesťami ramenných kĺbov. Ostatných 10 % je skupina pacientov, ktorých najčastejšie trápia entezopatie (ochorenia svalových a šľachových úponov).
Prakticky 100 % úspešnosť liečby s Guna MD injekciami je pri zápaloch Achillovej šľachy. Veľmi vysoké percento spokojnosti (85 %) mám u pacientov, ktorí sa liečia na vertebrogénne ťažkosti. Prakticky na všetky vyššie spomenuté ťažkosti môžem použiť Guna MD injekcie. Nepoužívam ich jedine pri svalových a šľachových ruptúrach a epifyzeolýzach (poranenia v oblasti rastovej platničky).

Táto otázka súvisí s tou predchádzajúcou. Použili ste túto metódu aj u známych športovcov? Ak áno, u koho a s akým efektom?
Keďže mám k dispozícii na ambulancii celú škálu terapeutických možností konzervatívnej liečby zranení, u športovcov musím byť zvlášť obozretný s používaním medikamentov z antidopingového hľadiska. Týka sa to hlavne používania kortikoidov z pohľadu ich katabolicého efektu na tkanivá. Obmedzená je dostupnosť biologickej liečby, hlavne z finančného hľadiska. Veľa známych športovcov je veľmi spokojných s používaním fyziologickej regulačnej medicíny vo forme Guna MD injekcií, hlavne pri liečbe zranení z preťaženia. U mnohých účastníkov OH v rôznych športoch, či už v tenise (liečba Achillovej šľachy Daniely Hantuchovej), v rýchlostnej kanoistike (bolestivé rameno 6. kanoistu na OH v Londýne, Hagaru), liečba epikondylitídy – zápal svalových úponov predlaktia nazývaný tiež „tenisový lakeť“ Jany Dukátovej, ale aj u atlétov a plavcov som využil liečebné možnosti tejto terapie.

Predpokladám, že pacienti si musia Guna MD-injekcie platiť, že sa neuhrádzajú z prostriedkov všeobecného zdravotného poistenia. Ako to zapadá do súčasnej liekovej politiky? Nie je to pre pacienta problém? Nie je to drahé?
Liečba MD injekciami nie je drahá, vzhľadom na jej dobrý a dlhotrvajúci účinok. Aplikácia jednej injekcie stojí asi 10 eur, odporúča sa kúra 8-10 injekcií počas dvoch mesiacov. Injekcie sa aplikujú prvé 2 týždne 2-krát týždenne, potom len raz za týždeň, takže sa to dá finančne zvládnuť.

Čo by ste na záver odkázali všetkým športovcom, ktorých trápia problémy pohybového aparátu? Aký postup by ste im odporúčali?
Veľmi dôležitá je prevencia zranení, dôkladná príprava na tréning a samotná súťaž. Odporúčam vždy raz ročne preventívnu telovýchovnú prehliadku športovca. Ak už vzniklo zranenie, treba sa dať v čo najkratšom čase vyšetriť u skúseného lekára v danom obore. Čakanie na vyšetrenie počítačovou tomografiou alebo magnetickou rezonanciou týždeň či viac je dnes neospravedlniteľné. Netreba podceňovať vyšetrenie svalového a kostrového aparátu ultrasonografickými zobrazovacími metódami. A v neposlednom rade treba byť liečený na pracovisku, ktoré má kompletnú terapeutickú škálu možností liečby zranení. U športovcov je dôležité používať terapie negatívne v dopingových testoch, preto ma zaujala aj možnosť podávania kolagénových MD injekcií, s ktorými mám výborné skúsenosti.

Rozhovor spracovala odborná redakcia Edukafarm

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Zdravotnícki experti sa stretli s cieľom poraziť rakovinu Najviac Slovákov zomiera na ochorenia srdca

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.