Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. mája 2013 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Nový Rusínsky festival uzrie svetlo sveta vo Svidníku

SVIDNÍK 13. mája – Vo Svidníku sa v dňoch od 20. do 26. mája 2013 bude konať nové podujatie pripravené Rusínmi pre všetkých – fanúšikov, podporovateľov a ľudí zvedavých na prezentáciu rusínskej kultúry. Počas týždňa premiérového ročníka nového Rusínskeho festivalu bude možné vo Svidníku navštíviť výstavy, zúčastniť sa besied o rusínskej kultúre, zažiť premietanie filmov, vystúpenia divadelných či folklórnych súborov a hudobných kapiel.

Hlavným organizátorom nového Rusínskeho festivalu — festivalu kultúry Rusínov Slovenska je Okresná organizácia Rusínskej obrody vo Svidníku, spoluorganizátormi sú Mesto Svidník a Podduklianske osvetové stredisko.

Miloš Stronček, organizátor festivalu, informoval, že v súčasnosti je unikátny týždňový program festivalu takmer ucelený, očakávajú sa len minimálne zmeny. Prezradil, že návštevníci festivalu sa môžu tešiť na premiérový program umeleckého súboru Lúčnica, školu tanca tanečnej skupiny Partia, vystúpenia folklórnych súborov PUĽS či ŠARIŠAN, ale i na vystúpenie Divadla Alexandra Duchnoviča, energických divadelných súborov zo Srbska, lemkovskej funkovej kapely Dollars Brothers, a mnoho ďalších jedinečných umelcov a hostí z prostredia podporujúceho rusínsku kultúru. Podotkol, že nový Rusínsky festival ako celok je výsledkom úsilia o priblíženie sa divákovi každej vekovej kategórie.

Na otázku o vízii festivalu Stronček odpovedal, že nový Rusínsky festival chce byť tým podujatím, ktoré naplní dlhoročnú túžbu Rusínov na Slovensku samostatne sa prezentovať na celoštátnej úrovni. Za novým festivalom je snaha ukázať Rusínov, akí skutočne sú. Ako národ pripravený zdieľať svoje kultúrne bohatstvo a zároveň národ otvorený príležitosti poučiť sa z tradícií, skúseností a smerovania národov a kultúr iných. Aj preto je hlavným odkazom nového Rusínskeho festivalu vzájomná tolerancia a rešpekt.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Mladí ľudia z centier pre deti a rodiny ukázali svoje nadanie v projekte Predveď svoj talent Za 20 rokov zrealizovali zdravotní klauni na Slovensku vyše 32 000 klauniád

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.