Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
88608_0358_© jose caldeira 676x451.jpg
4. septembra 2018 PR správyKultúraDivadlo od PRservis.skSITA Diskusia()

Noc prinesie na Divadelnú Nitru divokú energiu temnej ulice

NITRA 4. septembra 2018 – Traja performeri, jeden dídžej, polotma, vyše stovka pneumatík a záplava energie. To všetko čaká divákov, ktorí navštívia jedinečné predstavenie Noc portugalského tvorivého zoskupenia Circolando. Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2018 ho ponúkne v nedeľu 30. septembra vo Veľkej sále Divadla Andreja Bagara v Nitre.

Tvorcovia festivalu priradili inscenácii Noc tematické označenie REalita. Divadelná Nitra si totiž tento rok zvolila za tému RE a hry s touto predponou, ale aj slabikou. „Ideovým východiskom sú úvahy o stave spoločnosti a sveta, ozvuky doby, prognózy,“  vysvetľuje riaditeľka festivalu Darina Kárová.

TRAILER: NOC

Noc je podľa tvorcov časom outsiderov. A ich inscenácia veľmi expresívnym spôsobom hovorí o ľuďoch, ktorí sa nedokážu alebo nechcú zaradiť do spoločnosti, aká žije cez deň. Typy, ktoré portugalskí umelci stvorili, totiž na hľadanie svojho miesta v spoločnosti už rezignovali.

„Trojica outsiderov nabáda divákov, aby boli chvíľu ticho: »Je noc, zabudnime nakrátko na čas, môžeme snívať, predstavovať si.« Sledujeme ich nočný život, vonkajší a vnútorný svet, ktorý ich obklopuje a ktorému magická sila noci dáva extrémnu podobu,“ napísala vo festivalovom katalógu jedna kurátoriek programu Dáša Čiripová.

Circolando sa inscenáciou Noc posúva k fyzickému divadlu. Perfomeri predvádzajú obrovské fyzické nasadenie, na hranici medzi tancom a divadlom sa hýbu takmer v tme, v aréne, ktorej dominuje množstvo pneumatík. Diváci sedia hneď pri nich, na dosah ruky, na javisku nastáva bezprostredný vzájomný kontakt.

Divokú energiu, ktorou inscenácia pulzuje, podporuje aj dídžej André Pires. Dynamické hudobné pásmo mixuje na javisku naživo po celý čas predstavenia a spoluvytvára tak neustále prítomné chvenie a napätie nočnej ulice. Inscenácia čerpá z tvorby pozoruhodného portugalského básnika Al Berta, uvádza tiež fragmenty z diela Sándora Máraia.

„Podobne ako Al Berto, aj Noc zachytáva metafyziku temnoty, ktorá nás obklopuje, ktorá je obsiahnutá vo vojne, v ničení, ktorú ukrývajú sídliská a kanály, ktorá sa spája s bojom o moc. Svetlo sa zas nachádza v umení, ktorému nikto nekladie prekážky, v divadle, v človeku, ktorý prejaví súcit,“ napísal v recenzii na inscenáciu Manuel Sesma Sanz. „Svetlo sa rovná nádeji – Circolando verí v človeka a spoločnosť, svetlo je v ľudskom milosrdenstve a láske,“ pokračuje reflexia v španielskom časopise Artezblai, ktorý sa venuje scénickým umeniam.

Inscenácia vznikla pod vedením režiséra Andrého Bragu a dramaturgičky Cláudie Figueiredo, ktorí sa na Slovensku predstavia po prvý raz. Dvojica tvorcov založila Circolando v roku 1999, súbor sídli v priestoroch bývalej elektrárne v meste Porto. Za dominantný prvok svojej tvorby považuje medzižánrové spojenia, snaží sa o dialóg medzi tancom a divadlom a zároveň o využitie poézie, výtvarného umenia, hudby a videa.

DIVADELNÁ NITRA 2018: SPOT

Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2018 sa začne 28. septembra a potrvá do 3. októbra. Vstupenky na všetky predstavenia, ktoré ponúkne, sú už v predaji online aj v pokladnici festivalu vo foyer budovy Divadla Andreja Bagara v Nitre.

Prezentáciu portugalského performatívneho umenia na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra podporuje Ministerstvo kultúry Portugalskej republiky.

Záštitu nad Medzinárodným festivalom Divadelná Nitra prevzal
Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska,
Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica
A primátor Mesta Nitra Jozef Dvonč.

Všetky aktuálne informácie nájdete na: www.nitrafest.skwww.facebook.com/divadelna.nitra

Hlavný organizátor:

Asociácia Divadelná Nitra

Hlavní spoluorganizátori:

Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, Nitriansky samosprávny kraj, Mesto Nitra, Divadelný ústav Bratislava

Spoluorganizátori:

Amnesty International, EDUMA, Institut dokumentárního filmu, Praha, Kinoklub Tatra Nitra,
Krajská knižnica Karola Kmeťka, Krajské osvetové stredisko, Living Memory, Mareena,
Materské centrum Klokanček, Motolino, Nitrianska galéria, OZ Pokoj a dobro, Ponitrianske múzeum,
Post Bellum SK, Súkromné konzervatórium v Nitre, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
–  Krajské stredisko Nitra, ZŠ kniežaťa Pribinu Nitra, ZŠI pre slabozrakých a nevidiacich Bratislava,
ZUŠ J. Rosinského v Nitre

Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2018 – RE z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner projektu.

K téme

Koľko ste ochotný obetovať pre naozajstnú pravú lásku? Interaktívne výstavy, workshopy a gastronomické zážitky: Košická noc múzeí a galérií 2024 predstavuje návštevníkom unikátny program

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Divadlo

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.